Jakie podłoże aktywne?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
YoungoMuzykant
Posty: 12
Rejestracja: 13 cze 2019 18:24

Jakie podłoże aktywne?

Post autor: YoungoMuzykant »

Dzień dobry, planuję kostkę ~43L i ostatnio dużo zastanawiałem się nad wyborem podłoża aktywnego. Wspomnę, że będzie to mój pierwszy baniak na aktywnym, jednak nawożenie itp ogarniam. Oczywiście mógłbym pójść w ADA, ale zależy mi bardzo na dosyć przystępnej cenie, więc szukałem czegoś tańszego, ale nadal dobrego.

I tutaj zaczyna się problem, ponieważ praktycznie wszystkie znane marki niedrogich podłoży mają w większym lub mniejszym stopniu niezbyt dobre opinie. AS II+ wielu się szybko rozpada, H.E.L.P. Plants powoduje wysyp okrzemek, etc. Szukałem opinii o Platinum Soil - podobno dobre, jednak opinie odnosiły się do krewetkariów, a mi chodzi bardziej o wzrost roślin.

Na ten moment jestem chyba najbardziej przekonany do H.E.L.P. przy czym zastanawiam się czy zamiast wersji Plant nie wziąć Original (tutaj podobno problem z okrzemkami nie występuje) jednak obawiam się, że Original bedzie zbyt jałowe. Co prawda nie chcę mieć bujnej roślinności, nie planuję CO2, światło 12W (z Aquaelowskich lampek), a rośliny będą mało wymagające (w tym trawnik z Eleocharis parvula).

Chciałbym prosić Was o doświadczenia i opinię z tymi podłożami, jak i również o polecenie innych, niewymienionych tutaj jeśli są tego warte.
ODPOWIEDZ