Przywitanie ...i restart :) Kilka spraw.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kokein
Posty: 1
Rejestracja: 29 wrz 2019 9:49
Lokalizacja: Warszawa

Przywitanie ...i restart :) Kilka spraw.

Post autor: kokein »

Cześć ! Witajcie :)
Miło mi zawitać na tutejszym Forum.

Prowadzę aktualnie - do tej pory (odpukać) z powodzeniem - zbiornik 25L już od ok 2 Lat. Zacząłem jako totalny początkujący :) Więc to chyba niezły wynik licząc to, że woda nawet mieści mi się w granicach "ustawowych" ;) Obsada to głównie Danonki Neonowe - 6szt i dwie Amaro i kilka roślinek. Choć ostatnio mam plagę ślimaków - musiałem z roślinkami przynieść ze sklepu.

Ale nie o tym miałem pisać. Nadeszło nowe, znalazłem miejsce na większy baniaczek, zakupiłem właśnie nowe 60L akwarium z pokrywą i planuję go odpalić. Czas mam - cierpliwy też jestem - więc ogólnie mi się nie śpieszy.

Planuję wykonać nowy zbiornik metodą suchego startu - takie wyzwanie.
Jak również trochę ulepszyć osprzęt. Pomożecie w kilku kwestiach?
BTW Rybki zostaną te same - bardzo je lubię :) Muszę dodać, że mam ciągły dostęp w domu do wody z RO.

1. Chciał bym podzielić nowy zbiornik na dwie części - biały piasek kwarcowy (i tu nie chciał bym żeby nic rosło) i czarny piasek kwarcowy i tu chciał bym posadzić coś a'la trawnik - może Heńka itp.
- czy pod czarny piasek kwarcowy powinienem sypnąć jakimś substratem/nawozem? Jeśli tak to ile i jakim? (pow. ok 30x30cm)

- czy później nawozić czymś baniaczek (w płynie) - nigdy tego nie praktykowałem, mam teraz takie podłoże Adv.Soil. które strasznie pyli jak się ruszy żwirkiem, miało być czarne a jest brązowe - chciał bym tego uniknąć. Czy może żwirek na dno, potem jakaś mała warstwa substratu i dopiero czarny piasek?

2. Sprzęt :) chciał bym zastosować jakiś zewnętrzny filtr - to się nazywa chyba Kubełek? :) Myślę po jakimś rozeznaniu może nad Unimax 150 (używki) - wystarczy, czy iść w model wyżej 250 czy zupełnie nie w tą stronę? Widzę że są z Aquaela jakieś nowsze modele? (Maxi Kani 150 - albo starsze mini kani ? choć cisz jest tu istotnym czynnikiem)

3. Inne ;)
- CO2 - nie mam miejsca na instalację - niestety, czy polecacie używać tabletki uwalniające CO2?
Czy można je np.wrzucić w filtr? temat dla mnie zupełnie nie znany...

- UV - co sądzicie, baniak już większy, w w/w filtrach jest opcja instalacji takich "sterylizatorów" - myśleć skoro inwestuję w nowy filtr, np.taką 3W, czy zapomnieć ?
Tu na plus Filterek Unimax ma chyba miejsce na lampę?

- media filtracyjne - w związku z planem zmiany filtra, chyba czas na podejście i do tego tematu, od czego zacząć? bio czy chem?

- suchy start - i tu w sumie jedno pytanie, czy pokrywa wystarczy w zamian za folię czy jednak uszczelniać folią?

Sporo tego wyszło :) Nie mniej jednak proszę o wszelką wyrozumiałość - dalej jestem początkującym :) Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ