Siarczan czy chlorek

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Siarczan czy chlorek

Post autor: lukasz133 »

Witam,chciałbym się dowiedzieć jakie sole kupić do nawożenia akwarium,czy ma to być siarczan czy chlorek,interesuję mnie potas,magnez,fosfor,NO3 utrzymuje mi się w akwarium na poziomie 20
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Odpowiem w prost, można nawozic potasem ale po co jesli go mamy mimo woli w PO4 i NO3?

Jesli chcemy KNO3 to mamy azot i potas okej ale na długą mete może dojść do kumulacji potasu. Alternatywą jest NH4NO3 ale to jest wyższa szkoła jazdy i nie polecam w świeżych zbiornikach bo sypie glonem i woda może zakwitnąć, jest też nie dobre do kostek bo dusi ryby itd, ale jest to dobra alternatywa dla KNO3, mozna dozować na zmiane jeśli mamy potas za wysoko.

Jesli mamy KH2PO4 to znowu dodajemy PO4 i chcąc nie chcąc ładujemy tez potas i mamy już całe NPK.

Magnez to tylko sprawdzony 7mio wodny i tu uwaga podnosi GH lekko ale podniesie o jeden moze dwa stopnie zależy ile damy.

Chlorki czy siarczany nie ma znaczenia to wszystko mikro elementy tak naprawdę, robimy podmiany więc niema problemu. Jak coś to pytaj, pomożemy :)
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Post autor: lukasz133 »

Gdzie najlepiej kupić taki magnez,GH mam na poziomie 8 do 10 takze ok
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

lukasz133 pisze:Gdzie najlepiej kupić taki magnez,GH mam na poziomie 8 do 10 takze ok
allegro MgSO4*7H2O Siarczan Magnezu
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Post autor: lukasz133 »

Mark farina stosujesz nawóz mikro z intermagu czy może któryś z tych co podałem linki
https://allegro.pl/oferta/hydropon-mikr ... 8333883320

https://allegro.pl/oferta/nawoz-mikro-p ... 7591214558
Ostatnio zmieniony 08 paź 2019 6:01 przez lukasz133, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Stosuje Intermag + zelazo 13%, tzn oba rozrobione osobno. Intermag leci 5dni w tygodniu a żelazo co drugi dzien na noc. Tzn to są moje indywidualne dawki więc prosze sie nie sugerować.

Intermag jest naprawde super!
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Post autor: lukasz133 »

A który stosujesz intermag,ten pierwszy czy ten drugi
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ten pierwszy tylko w o wiele mniejszym opakowaniu :)
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Post autor: lukasz133 »

Wiem,wiem 1l wystarczy na długo,a kiedy podajesz mikro i makro rano, wieczorem,przy zgaszonym świetle czy jak już świecisz,a i jeszcze jedno pytanie jak rozrabiasz mikro intermagu,jak byś mógł podać proporcje,będę wdzięczny
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Makro podaje z samego rana zaraz jak tylko odpali sie pierwsza belka, a ryby prosza o jedzenie i jest to NH4NO3 oraz KH2PO4 w proporcjach przygotowanych pod moje potrzeby i obsade ryb. Natmiast mikro podaje wieczorem zeby nie powiedziec na noc i jest to Intermag oraz zelazo 13% i tu tez mam stezenia przygotowane wg potrzeb. Ja rozbijam dawki tygodniowe na dni, a weekend to jest czas wolny od lania soli, bo po podmianie uzupelniam makro i mikro w wodzie do podmiany i od poniedzialku znowu ta sama jazda.

Proporcje obliczysz sobie z kalkulatora soli kolegi Zulix, szukaj na necie jest dostepny online i w excelu. Pamietaj zeby dobierac proporcje po to co aktualnie sie dzieje w zbiorniku, jesli masz ziemie w podlozu to pewnie z NO3 mozesz zrezygnowac, natomiast fosfor jak najbardziej bedzie ci zjadac.
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Post autor: lukasz133 »

Podłoże to drobny żwirek i piasek oraz najtańszy substrat,ale ten substrat raczej już nie działa,akwarium stoi już przeszło rok,z NO3 na pewno zrezygnuje bo u mnie stale jest na poziomie 15-20,na pewno jest brak fosforu potasu i magnezu,za to dużo wapnia,dzięki za rady
ODPOWIEDZ