Podmiany wody po restarcie

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
artleep
Posty: 22
Rejestracja: 13 kwie 2018 5:59

Podmiany wody po restarcie

Post autor: artleep »

Witam koleżanki i kolegów.
Mam pytanie odnośnie podmiany wody po restarcie zbiornika, a mianowicie kiedy zacząć je robić? W jednym miejscu przeczytałem że już po 2-3 dniach w innych że dopiero po 2 tygodniach... Tak samo ilość, jedni radzą 10% inni nawet do 30%. Trochę jestem tym skołowany i proszę i pomoc bo nie chcę spalić od razu restartu.
Zbiornik to 125L baniek, podłoże DarkSoil, obsadzone roślinami. Zostawiłem około 30L starej wody i filtry z poprzedniego dojrzałego akwarium.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Nie ma twardej reguły. Ja osobiście odświeżam wodę 10 procent co tydzień, ale jakbyś dolewał tylko ubytki to też będzie OK.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Neurochirurg pisze:Nie ma twardej reguły. Ja osobiście odświeżam wodę 10 procent co tydzień, ale jakbyś dolewał tylko ubytki to też będzie OK.
Ja wymieniam około 20% (raczej mniej niż te 20) raz w tygodniu i ze względu na to, że mam filtry wewnętrzne na zmianę co miesiąc czyszczę gąbkę i wkład filtracyjny na zmianę. No chyba, że przesadzam... :przerazony
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jesli NO3 nie straszy, nie ma brudu to tak jak Neurohirurg mówi 10% jest jak najbardziej okej, ja w 240L zmieniam 15L tygodniowo i wszyscy żyją :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

mark_farina ale u ciebie nic nie robi kup ;)
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Ja pisałem o okresie dojrzewania akwarium. Normalnie podmieniam 20-25%.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

To wszystko prawda, liczba kup jest wprost proporcjonalna do zawartości NO3 i PO4 w zbiorniku i odwrotnie proporcjonalna do DOC lub BZT. Ja uważam, że jeśli nie trzeba lepiej nie zmieniać zbyt dużo, aczkolwiek ryba jak każdy człowiek lubi czasme otworzyć okno w pokoju i wpuścić troche świeżeg powietrza, więc zmieniajmy wode ale z umiarem :)
ODPOWIEDZ