Filtracja do zbiornika 112l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Kristof90
Posty: 10
Rejestracja: 03 wrz 2019 13:50
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Filtracja do zbiornika 112l

Post autor: Kristof90 »

Witam, piszę do Was po raz pierwszy (zapewne nie ostatni) z prośbą o radę.

Planuję założyć zbiornik 112l i zaczynam wszystko kompletować. Póki co mam szkło z pokrywą.

1. Jaka filtracja będzie dobra dla typowego ogólnego zbiornika? Obsada typowa dla początkujących - Neony, jakieś Molinezje, Brzanki, sam do końca nie jestem pewien. Z czego musi składać się dobry zestaw? Miałem kiedyś akwa (mając z 12 lat) a więc lata 2002 i wówczas dobra filtracja opierała się na filtrze wewnętrznym. Teraz są kubelki, pytanie, czy wystarczy mi sam kubełek, czy jakiś prefiltr jest wskazany lub może filtr mechaniczny wewnętrzny? Zaproponujcie coś solidnego, myślę, że w granicy 300 max 400 zł.

2. Oświetlenie jakie posiadam to 2x Osram L18W/830 . Jakie oświetlenie byście proponowali? Wolę je dostosować od samego początku by móc cieszyć się kolorytem oraz wzrostem roślin - jako początkujący będę rozglądać się za mało wymagającymi roślinami, ale wiadomo, z czasem apetyt rośnie w miarę poznawania świata akwarystyki :) Czym zastąpić te 2 świetlówki oraz czy dokupić jakieś ledy? Jeżeli tak to jaki typ? Chodzi o łatwość w montażu, gdyż kiepska ze mnie złota rączka.

3. Grzałka 100W czy 150W?

Wszystkim z góry dziękuję za cenne rady!
<b>Nowicjusz</b> startujący ze swoim 112l baniakiem :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj.
za filtrem rozglądaj się dedykowanym do 150~200l i będzie dobry, z przykładów polecanych na forum: Ikola250, ikola450, fluval206, HW302...równie dobrze inne filtry jak aquaela,tetry, eheim itd., ogólnie przy wyborze kieruje się najpierw przeznaczenie do litrażu (co napomknąłem wyżej), a potem pojemnością na media filtracyjne (więcej miejsca-lepiej). Ważna jest też cicha praca, ale tego nijak nie sprawdzisz, jedynie czytałem w kilku różnych miejscach, że ikola jest cichutka, choć nie mam jej, więc nie do końca mogę polecić. I nie bój się o "pralkę" wewnątrz zbiornika- można siłę wody korygować juz chyba w każdym kubełku, media filtracyjne też to robią i z czasem i tak filtr słabnie każdy jeden.

Z oświetleniem nie pomogę- ze mnie też żadna złota rączka- możesz u mnie podejrzeć jakie mam (gotowca aquaela) w linku na dole posta odnośnik.
Od światła są na forum spece, wierzę że coś zaproponują.

Grzałka 100 lub dwie 50....a może przepływowa? Zawsze mniej "śmiecia" wewnątrz akwarium :wink:
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Z oswietleniem seryjnym nie mozna sobie wiele obiecywac, powinienes dolozyc jeszcze raz tyle swiatla co producent, natomiast najwazniejsza rzecz to sprecyzowac swoje potrzeby, jesli masz zamiar uprawiac mchy i zwartki to takie oswietlenie jak masz teraz wystarczy, natomiast cos wiecej z wymagajacych roslin lub nawet trawnik, to juz niestety jest jest wymagany ruch w celu zwiekszenia oswietlenia. Mysle ze mozna spokojnie dolozyc belke LED lub nawet dwie w pokrywie i to powinno zalatwic sprawe przynajmniej na tym etapie ewolucji zbiornika.
Kristof90
Posty: 10
Rejestracja: 03 wrz 2019 13:50
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Kristof90 »

1. Kubełek zastanawiam się między Ikola 450 / HW 302 / Fluval 206. Jaki byście wybrali? Oraz pytanie laika - jeżeli są 3 koszyczki, to kolejność (od góry do dołu) jest ważna co się gdzie znajduje? Jeśli tak to jakie media filtracyjne są konieczne oraz jaka kolejność. Z pewnością będę musiał kupić, dlatego już teraz pytam...

2. Podłoże - zastanawiam się nad zakupem gotowego podłoża - JBL Manado lub Aqua Art Aqua Substrate II (lub może jeszcze coś innego polecacie) lub zakupienia subtratu + czarnego żwirku 2-5mm.

Chciałbym móc usypać 'małe wzniesienie' w narożniku akwarium, a słyszałem opinie, że gotowe podłoża na to za bardzo nie pozwalają i się rozsypują/zapadają. Jeśli chodzi o obsadę to jeszcze nie jestem zdecydowany, lecz podobają mi się m.in pielęgniczki ramireza electric blue, pielęgniczki kakadu, neony czerwone/inessa, brzanki sumatrzańskie... i generalnie chciałbym mieć raczej urozmaicony akwen tzn jakieś krewetki, jakiś węgorzyk, ławica rybek + 1-2 pokazowe parki nieco większe rybki...

Patrząc na powyższe moje upodobania jakie podłoże będzie bardziej odpowiednie?

Oświetlenie - aktualnie 2x OSRAM 18W T8 59cm, zapewne za mało. Co myślicie, gdybym zamówił poniższe oświetlenie i zamontował w miejscu tych dwóch starych?

1x plant https://allegro.pl/oferta/resun-retro-f ... 7795838304
1x sunny https://allegro.pl/oferta/retro-fit-led ... 7680580845

Z góry dziękuję za pomoc
<b>Nowicjusz</b> startujący ze swoim 112l baniakiem :)
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Kristof90 pisze:Ikola 450
Nie mam Ikoli 450, ale mam 400 Maxx - oczywiście rozważałem zakup Ikoli z serii 250/350/450, ale ostatecznie zdecydowałem się na Maxx - większy przepływ i dużo większa wygoda obsługiwania - tak wywnioskowałem ze zdjęć i filmików w sieci. Z filtra jestem zadowolony: przystępna cena, łatwo się go wyciąga do czyszczenia, łatwo zalewa i jest bardzo cichy. Brakuje tylko mediów filtracyjnych (w zestawie jest tylko gąbka i wata filtracyjna), ale koszt ceramiki czy keramzytu nie jest duży. Co do pozostałych filtrów to się nie wypowiem. Czytałem, że Hw to loteria.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ad1. osobiście teraz brałbym ikola, to jest całkowicie subiektywny wybór- fluvala mam, jest ok. ale dlatego, że mam i znam wziąłbym ikola :lol: (dla samego sprawdzenia, nie że obecny sie nie sprawdza) , do HW mam mniej zaufania niż ikoli, nie wiem czemu, ponadto naczytałem się o tej cichej pracy...

Ad2. Piasek- jałowy, bezpieczny, idealny da ryb dennych i kopiących (sporo pielęgnicowatych). Zwykły do piaskownic ze klepu budowlanego dodatkowo jeszcze bardzo tani,oczywiście można zafundować sobie barwiony- czarny, sam też kupowałem z alledrogo...

...do wybranego oświetlenia nie mam zaufania, jak do niczego co już nazwą jest skopiowane od oryginału, od razu w głowie pojawia się hasełko "podróbka"
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Jeżeli planujesz robić nasypy i pagórki, to polecam zastosowanie starego i sprawdzonego sposobu. Bierzesz butelkę po wodzie mineralnej i tniesz z niej paski 2x5cm (albo dłuższe) i używasz do stabilizowania takiego pagórka. Plastiku nie widać, a jak widać to dajesz kamyczki i jest ok.

Przy pielęgnicach czy zbrojnikach jednak będzie maskara, bo one lubią kopać :)

Jeśli chodzi o filtry to mogę napisać, że mam F206 od 4 lat i nie mam co narzekać.

Jak chcesz substrat to uważaj, żeby nie był przesuszony (tutaj odeślę do swojego tematu w galerii...)
Kristof90
Posty: 10
Rejestracja: 03 wrz 2019 13:50
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Kristof90 »

Zdecydowałem się na bardziej ekonomiczne rozwiązanie z uwagi na to, że nie wiem na ile pochłonie mnie nowa pasja, dlatego też zakupiłem żwirek w naturalnej kolorystyce o rozmiarze 3-5mm.

Kubełek prawdopodobnie zamówię dzisiaj - Ikole 400 Maxx

Co do podłoża, to czy na samym początku polecacie jakieś tabletki nawożące? Lub jakieś startery w związku z uruchomieniem zbiornika?

Aktualnie mam akwarium z wypłukanym podłożem, nalane nieco wody. Na początku tygodnia podepnę i uruchomię grzałkę, filtr.

Od razu po nagrzaniu wody mogę sadzić roślinki? I po 2-3 tygodniach pracy na świetle, pompie i grzałce porobić próby wody tak?

Z góry dzięki za wyjaśnienie!
<b>Nowicjusz</b> startujący ze swoim 112l baniakiem :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie piszesz do nas po raz pierwszy:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?p ... ht=#218961


proszę o wyjaśnienie multikonta na pw.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kristof90
Posty: 10
Rejestracja: 03 wrz 2019 13:50
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Kristof90 »

Czytałem że na czystym żwirku bez substratu nic nie będzie rosło więc wylewam wodę, uczę się na błędach i pod niego będę musiał kupić jakiś substrat.

P.s wiadomość na PW wysłana. :)
<b>Nowicjusz</b> startujący ze swoim 112l baniakiem :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

no to u mnie nic nie rośnie....trawa kiepskawo, ale ryby trochę ją tam ryją, mam jałowy piasek+ gdzieniegdzie kulka g-t...oczywiście jak planujesz rośliny "trudniejsze" to i substrat nie zaszkodzi
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jalowe podloze jest najlepsze co mozna miec w akwarystyce, jesli dodatkowo jest to podloze obojetne i nie wplywa na zmiany wody i pH to mozemy bez problemu prowadzic zbiornik roslinny nawet HT. Przy takim podlozu sami decydujemy o losach zbiornika, a nie zbiornik o naszym losie :)
Kristof90
Posty: 10
Rejestracja: 03 wrz 2019 13:50
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Kristof90 »

Aby nie spamować pisze do Was z kolejnym tematem. Otóż jakie oświetlenie dobrać, by rośliny miały w miarę komfortowe warunki. Aktualnie te z czerwonym ubarwieniem praktycznie się odbarwiony, kryptokoryna też nie ma się zbyt dobrze.

Aktualnie świeci 2x T8 18W 830. Myślę czy wstawić 2x T8 18W 865 czy może jedna 6500k i druga świetlówkę o barwie 10000k? Lub biorę nawet pod uwagę dołożenie trzeciej świetlówki 18W wówczas byłoby około 0,48W na litr co przy zbiorniku LT jest chyba maksimum. Boję się walki z glonami... &#128517;

Zbiornik: 112l profilowane
Obsada: neony czerwone, razbory czerwone, kirysy albinosy, zbrojniki pospolite, bojownik
Podłoże: pod spodem substrat JBL aqua basis, piasek bazaltowy 0,5-1,2mm
Filtracja: Fluval 206 - wkłady to gąbka, ceramika i matrix

Foto:
https://zapodaj.net/e11ceb472e274.jpg.html
ODPOWIEDZ