ZWARTKA WENDTA (CRYPTOCORYNE WENDTII)

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

ZWARTKA WENDTA (CRYPTOCORYNE WENDTII)

Post autor: wężowakolumna »

Chyba brown, ale to mało istotne. Otóż rosła przepięknie przez dwa miesiące, ale nagle zaczęła zgłaszać zastrzeżenia co do warunków bytowania jednak ja jej nie rozumiem, może mi kto przetłumaczy? ;)

pH - 7,3 - 7,5
dh - 8
NO3 - 10

Pozostałych parametrów jeszcze nie znam, ale od pewnego czasu zaczęło mi sypać zielenicami na szybach i roślinach, krótkimi nitkami oraz długimi nitkami (znowu!) więc pewnie fosforu mało więc zacząłem delikatnie nawozić i przyznam, że na pałę. Podłoże to ziemia pożyczona od kreta + trochę gliny i na to piasek kwarcowy. Co do nawozów to z soli - fosfor, potas oraz magnez - fosfor 2g/500ml, potas oraz magnez po 25g/500ml i dolewam od ok. tygodnia po 1ml. każdego z nawozów. Ta roślinka zdaje się czerpie pokarm z podłoża więc te nawozy do wody mało ją obchodzą, ale kto ją tam wie?? A teraz sedno:

Tutaj zdjątko całej roślinki:

https://i.imgur.com/2V596Wqh.jpg

A tutaj to o co mi kaman:

https://i.imgur.com/MuGHSy9h.jpg

Pomożeta? ;)


Nie wstawiaj tak dużych zdjęć, bo powodują rozjeżdżanie się forum um. Podgląd zdjęć usunęłam. MOD BARA
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Serio nikt nie wie dlaczego te liście tak gniją? Dodam, że reszta roślin rośnie w dobrym tempie oprócz Monte Carlo, ale z nim w końcu też coś zaczyna się dziać ;) to znaczy, dzieje się to, że dygać zaczyna ;) A ta biedna Kryptokoryna manianę odstawia! :(

Edit:

Dodam jeszcze to, że roślinka została w tym miejscu posadzona dnia 3.08 i nie była ruszana, przesadzana, nikt się jej nie narzucał ani nie naprzykrzał.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Choroba zwartek? Te rośliny tak mają, że czasem bez powodu tracą liście.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No dokładnie tak jak chemik4 pisze, nie miałem nigdy problemu z nimi, bo żadko je miałem ale potrafiły ni z gruszki i pietruszki zgnić bez powodu, by potem odbić na nowo z nowymi liśmi.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Dziękuję Panowie. Czytałem o tym, ale nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi - "jak przesadzona to gnije", "w listopadzie zrzuca liście", "to albo sramto". Ani, nie przesadzałem, ani nie mamy jeszcze listopada ;P, może sramto ;) Ok. niech sobie zrzuca listki jak chce ;)
ODPOWIEDZ