Nawożenie, do jakich stężeń dążyć?

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Nawożenie, do jakich stężeń dążyć?

Post autor: pimowo »

Hej,
Chciałbym Was podpytać o nawożenie akwarium. Na tą chwilę nie mam jakiś problemów, ale nie do końca wiem ile czego powinno być. Jedyny problem jaki mam to trochę nitek na mchach w obu akwariach. Wiem oczywiście, że nie ma idealnych parametrów, ale właśnie nie wiem tak do końca do czego dążyć. Na forum wiele się naczytałem o stosunkach Mg:Ca, N:P:K etc i nie do końca to wszystko ogarniam :(

Mam dwa akwaria:
1. krewetkarium
- 30l
- oświetlenie DIY Power LED 18W (świeci na około 2/3 mocy)
- świecę od 10 do 22, ale w tym jest wschód 1h i zachód 1h
- podłoże czarny piasek bazaltowy 0.8-1.2mm + kulki gliniano-torfowej
- filtracja HW-603B + kilka granulek lawy wulkanicznej
- CO2 z butli wysokociśnieniowej + reaktor DIY z filtra narurowego (docelowo będzie termoreaktor CO2)
- grzałka wewnętrzna 50W
- akwarium funkcjonuje 4 miesięce
2. ogólne/towarzyskie/ma być roślinne
- 300l
- oświetlenie DIY Power LED 200W - świeci na około połowę mocy. Belka jeszcze nie do końca ukończona (czekam na części) i dlatego nie wszystkie obwody świecą.
- świecę od 10 do 22, ale w tym jest wschód 1h i zachód 1h
- podłoże jasny piasek do piaskownic z OBI + ziemia ogrodowa
- filtracja DIY filtr kasetowy - gąbka, ceramika i lawa wulkaniczna
*pracuję nad hydroponiką i kaseciaka chcę wymienić na filtr hamburski
- CO2 z butli wysokociśnieniowej podawane poprzez tani dyfuzor
- grzałka wewnętrzna 300W
- akwarium funkcjonuje 14 miesięcy

Woda:
1. 30l
- podmiany raz w tygodniu 5l RO do wody dodaję 2.5ml QualDrop GH+ ONE Shrimp i 0.5ml QualDrop TRACE ONE Shrimp
- temperatura 23-24C
- pH przy dozowaniu CO2 (24h) 6.7, a pH wody z akwarium która odstała 24h 7,5
- KH 4.5, GH 8.8, NO2 0mg/l, NO3 10mg/l, PO4 0.5mg/l, K 12mg/l, Fe 0.25mg/l, Mg 18mg/l, Ca 45mg/l
2. 300l
- podmiany raz w tygodniu 35l RO + 25l kran
- temperatura 25-26C
- pH przy dozowaniu CO2 (24h) 6.5, a pH wody z akwarium która odstała 24h 7,3
- KH 3.5, GH 9.8, NO2 0mg/l, NO3 15mg/l, PO4 1.0mg/l, K 10mg/l, Fe 0.1mg/l, Mg 18mg/l, Ca 40mg/l

Nawozy podaję codziennie
Blue-Line: Azot, Fosfor, Potas, Żelazo, Magnez i Micro
Nie wiem czy dobrze robię, ale u mnie wygląda to tak: raz na tydzień robię podmianę wody, czekam około 2h, robię testy i na podstawie wyników planuję sobie tygodniowe nawożenie.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

KH 4.5, GH 8.8, NO2 0mg/l, NO3 10mg/l, PO4 0.5mg/l, K 12mg/l, Fe 0.25mg/l, Mg 18mg/l, Ca 45mg/l

KH 3.5, GH 9.8, NO2 0mg/l, NO3 15mg/l, PO4 1.0mg/l, K 10mg/l, Fe 0.1mg/l, Mg 18mg/l, Ca 40mg/l

W kazdym przypadku masz za malo potasu, potas powinien wyskoczyc na 20-25mg/l, teraz magnez go hamuje troche, pozatym reszta parametrów okej. Podawaj potas do podmienianej wody, ten pierwiastek powinien lekko zdominowac magnez ale nie za bardzo, bo przyblokuje go, a potem pojawi sie blokada mikro i blokada wapnia i zbiornik stanie. Rosliny na potas jesli jest dostepny i dobrych proporcjach przy swietle i CO2 dostaja szalenstwa.

Najlepiej rozbijac tygodniowe dawnki na dzienne oraz podawac makro z rana a mikro na noc z uwagi ze mikro zazwyczaj jest bardzo nie trwale w swietle i rozpada sie dosyc szybko, ale o tym mozna poczytac w ksiazkach z chemii.

Testowanie wody po podmianie jest najlepszym wyborem, niech sie woda przerobi pare godzin, wymiesza i mozna dzialac. Ja tez czasem testuje i zawsze po podmianie lub na drugi dzien jesli zachodzi taka potrzeba.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Powiem tak: akwarium to ma być przyjemność a nie oddział intensywnej terapii z co do miligrama podawanymi "lekami".

Osobiście z nawozów lałem dwa razy w tygodniu do akwarium Bioflorin od Tropicala (tak, ten z kwiaciarni) w takiej dawce by mieć 15-20mg/l NO3 i do tego z 5ml na 100l siarczanu potasu (roztwór ok 100-110g/l).
Ziele rosło jak głupie, zero problemów z glonami.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

mark_farina pisze:W kazdym przypadku masz za malo potasu, potas powinien wyskoczyc na 20-25mg/l, teraz magnez go hamuje troche, pozatym reszta parametrów okej.
OK, czyli zostawiam wszystko w spokoju, a podnoszę tylko potas.
mark_farina pisze:Podawaj potas do podmienianej wody
Potas i całą resztę podaję w małych dawkach i codziennie.
mark_farina pisze:Najlepiej rozbijac tygodniowe dawnki na dzienne oraz podawac makro z rana a mikro na noc z uwagi ze mikro zazwyczaj jest bardzo nie trwale w swietle i rozpada sie dosyc szybko, ale o tym mozna poczytac w ksiazkach z chemii.
Na tą chwilę podaję nawozy codziennie, ale niestety o różnych porach dnia. Pracuję nad automatycznym podajnikiem nawozów i już niedługo będę mógł sobie ustawić dawki z dokładnością do 0.1ml i czas kiedy będę je podawał - obudowa itd już gotowe, ale została jeszcze elektronika.
mark_farina pisze:Testowanie wody po podmianie jest najlepszym wyborem, niech sie woda przerobi pare godzin, wymiesza i mozna dzialac. Ja tez czasem testuje i zawsze po podmianie lub na drugi dzien jesli zachodzi taka potrzeba.
Ludzie różnie piszą, robią, ale dla mnie wydawało się być logiczne, że robię podmianę i dopiero robię testy aby wiedzieć co mi się skumulowało czy czego brakuje i stąd wiem co mam podawać przez najbliższy tydzień.
chemik4 pisze:Powiem tak: akwarium to ma być przyjemność a nie oddział intensywnej terapii z co do miligrama podawanymi "lekami".
Jak najbardziej masz rację, ale... dobrze wiedzieć co mamy w wodzie, a jak już dojdę do momentu, że wszystkie proporcje się wyrównają do prawidłowych to i testy staną się zbędne, ale od czegoś trzeba zacząć i znaleźć jakiś złoty środek.
Jak się okazuje nie jest tak źle w moim akwarium i tylko trzeba popracować nad potasem.

Bardzo dziękuję za podpowiedzi.
ODPOWIEDZ