Akwarium.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
tomcio123
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2019 9:54

Akwarium.

Post autor: tomcio123 »

Witam.Jestem tutaj nowym forumowiczem więc mam wielką prośbe do wszystkich o porade.Chciałbym założyc akwarium 200l lub 240 i mianowicie co byście mi polecili do zakupienia,jaki filtr,jakiej firmy akwarium żeby to wszystko wyglądało jak należy. Pozdrawiam.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

http://www.akwaforum.pl/mapa.php
Witaj, zbyt wiele rzeczy od siebie zależy, ogarnij podstawy i może dowiesz się więcej jakie akwarium chcesz- nie chodzi o wybór konkretnego sprzętu, tylko jak ma to wyglądać... póki co to jedynie można napisać, że najbezpieczniej jest kupować "firmówki", możesz przejrzeć dział galeria- na początku tematów zazwyczaj wypisane są technikalia.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc. Jakimi zasobami finansowymi dysponujesz na ten cel ?
tomcio123
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2019 9:54

Post autor: tomcio123 »

Zasoby finansowe są 2 rzędne ma być ładnie. Własnie firmówek jest kilka,tylko jedne są gorsze a 2 lepsze i własnie o to mi chodzi.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

tomcio123 pisze:Zasoby finansowe są 2 rzędne ma być ładnie. Własnie firmówek jest kilka,tylko jedne są gorsze a 2 lepsze i własnie o to mi chodzi.
Jeden rabin powie tak, a drugi nie... Zasady, którymi się trzeba kierować to: kupuj największy baniak na jaki możesz sobie pozwolić (miejsce, koszt), Nie napalaj się na kupowanie wszystkich możliwych gadżetów na początku - musisz najpierw wystartować, a koncepcja może ci się wielokrotnie w tym czasie zmienić. Poczytaj jaką obsadę chcesz mieć, jakie warunki musisz spełnić - będziesz wiedzieć czego będziesz potrzebować.

Dla jednych ładny jest zbiornik BW z kilkoma kiryskami, dla innych genetycznie modyfikowane danio pływające wokół plastikowego zamku puszczającego bąbelki. Miej litość i się określ jak chcesz rady ;)

Powodzenia i daj znać jak się namyślisz ;)
tomcio123
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2019 9:54

Post autor: tomcio123 »

Właśnie obsada.Bardzo podobają mi sie pyszczaki,wiec wiem że przy pyszczakach sprawdzają sie korzenie i skałki,ale również bardzo ładnie wygląda akwarium z roślinnością ale to wtedy musi byc inna obsada. I tu mam zagwozdkę co wybrać.Akwarium raczej 200l lub 240l w takie celuje.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Pyszczaki, czyli tanganika/malawi. Odpadają ci rośliny, jak odpadają rośliny to nie musisz martwić się o mocne światło (jeżeli już to jakieś mega odporne te rośliny, światła za bardzo nie będą wymagały). Jako, ze nie będzie roślin to będzie trzeba zadbać o mocną filtrację (kubełek). Wystrój tak jak piszesz - skałki, podłoże piach/bardzo drobny żwirek.
tomcio123
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2019 9:54

Post autor: tomcio123 »

Panowie właśnie chodzi mi jakiej firmy wybrać akwarium bo jest masa tego na rynku,jaki odpowiedni filtr oczywiście zewnetrzny kubełkowy,i naturalnie oświetlenie.Firm masa tylko nie wiadomo co kupić,żeby nie kupować dwa razy:)
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Jeśli nie kupujesz zestawu firmowego albo <designerskiego> akwarium jako elementu wyposażenia wnętrza, to możesz kupić pierwsze lepsze o odpowiedniej pojemności lub nawet zamówić u lokalnego szklarza, o ile szklarz akwaria budować potrafi. I do takiego osobno kupowanego zbiornika potrzebujesz pokrywy.

Mógłbym polecić Aquael Glossy, wygląda estetycznie i elegancko, ponieważ lustro wody jest niewidoczne - nie widać filmu białkowego, kamienia po odparowaniu albo nawet drobin oderwanych roślin, które normalnie pływają po powierzchni. Powstaje złudzenie kompletnej izolacji akwarium od reszty. Zbiornik jest jednak bardzo drogi, ja go kupiłem ale jak tak patrzę na swoje wnętrze, to zakup trochę na wyrost bo reszta pokoju średnio pasuje do tego zbiornika.

Niestety trzeba też dobrze przemyśleć filtrację przy tym zbiorniku, ponieważ kaskady nie zamontujesz, a nawet deszczownicę też ciężko zamontować z powodu bardzo grubego, plastikowego kołnierza biegnącego wewnątrz akwarium. Podobnie miałem z panelem chłodzącym (4 wentylatory), uchwyty montażowe były za wąskie do tego kołnierza. Dlatego chłodzenie kładłem po prostu na wzmocnieniu pośrodku zbiornika z nadzieją, że nikt nie postanowi zalać wentylatorów wodą.

Do filtra kup sobie dobrą bioceramikę, i to nie tę chińską 7 zł za litr, tylko bardzo porowatą, firmową. Polecam Sera Siporax (wałeczki), Sera Siporax Mini (tabletki), Seachem Matrix i Seachem de-nitrate.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dla pyszczaków nie kupowałbym standardowego 240l, tylko trochę odwrotnie- 40cm wysokości w zupełności wystarczy i 50cm szerokości przy 120cm długości, chyba że nie chcesz szkła na zamówienie- oczywiście lepiej jakbyś chciał większy litraż przy zachowaniu 40cm wysokości, teraz dlaczego? Pyszczaki to ryby denne i terytorialne- im większa powierzchnia dna tym lepiej.
Dodam, że akwarium dobrze wykonane lub spartolone może być przez każdą firmę czy osobę, dla mnie fajna opcja to na zamówienie, bo wtedy możesz na przednią szybę i boki wziąć szkło "opti", a tył i spód tańszy float- kupując firmówkę raczej takiego wyboru się nie ma, a po co na dno i tył "optiwhite"?
Tak samo na zamówienie możesz dobrać grubość szkła, wstawić wzmocnienia czy z nich zrezygnować właśnie ze względu na dobraną grubość, kazać wstawić kominy pod sump itd. (jeśli byś się na taką filtracje zdecydował)

Oświetlenie nie gra tak wielkiej roli, roślinami raczej byś się nie zajmował, więc to co pakują standardowo w zestawy wystarczy.

Natomiast filtracja jest bardzo ważna- zwłaszcza biologiczna, bo będzie zachodzić tylko w filtrze tak na prawdę, więc tu postawiłbym na 2 kubełki- 1 jako "mechanik"- gąbki, waty itd., a drugi jako biolog- głównie lawa wulkaniczna lub dobra ceramika, albo i wymieszane jedno z drugim. Na dany litraż znajdziesz preferowane filtry, więc jak "normalnie" jeden kubełek powinien wystarczyć na Twoje akwarium, to właśnie 2 takie bym sobie sprawił dla wyżej wymienionych celów, ponadto z 2 łatwiej sterować cyrkulacja wody. Firmy? Aquael, Tetra, Eheim, Ikola, Fluval i na pewno coś jeszcze- popatrz w galerii co ludzie używają.

Grzałkę brałbym przepływową, chyba że zmyślnie schowasz ją za dekoracją- im mniej technikaliów na wierzchu tym lepiej.
ODPOWIEDZ