Problem z liśćmi anubiasa

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Problem z liśćmi anubiasa

Post autor: andypl33 »

Mam tak ogólnie pytanie o stan liści anubiasa.Roślina rośnie całkiem dobrze nowe liście i korzenie rosną moim zdaniem dobrze .Problem zaczyna się później liście robią się takie poskręcane i to mnie najbardziej denerwuje .Poza tym jak widać mają taki nalot moim zdaniem to jakieś odwapnienie albo coś w rodzaju okrzemek ale mogę się mylić .Dodatkowo występują kropki zielenic to podobno objaw zdrowego akwarium więc mogę to jakoś przeboleć .Najbardziej martwi mnie to zwijanie się liści jeśli ktoś mam jakąś koncepcję sprawdzoną to poproszę o radę /
Odnośnie warunków życia rośliny to akwarium Lt 270l oświetlenie belka power led 80W woda twarda kranówka parametry mogę dać jutro.Anubias siedzi na korzeniu pod spodem ma tylko piasek z Wisły
Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Skrecone liscie to braki mikro oraz rozjechane proporcje magnezu, wapnia i potasu. O reszcie sie nie wypowiem bo przekracza to moja wiedze.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Potas mam rozrobiony na oko i trochę podaję przy podmianie z pozostałych testów mam tylko na NO3 wychodzi ok 20 czyli całkiem dobrze .Co do braku mikro to też mówią że zielenice są objawem nadmiaru micro lub braku fosforu jak myślisz kombinować w fosforem?
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

No i zacząłem pierwsze badania parametrów po 2 tygodniach podawania fosforanów i mikro .Fosfor podawałem z soli 50g rozpuszczonych w 500ml destylatu przez pierwszy tydzień 5ml dziennie drugi tydzień 10ml dziennie .Do tego przez pierwszy tydzień podawałem micro z symfoni roztwór 75g rozpuszczony w 500ml destylatu 1ml dziennie .
Zielenice zrobiły się jakby takie bardziej zielone i początkowo zrobiło się ich jakby więcej teraz widzę że chyba zaczynają odrobinę schodzić z niektórych liści ale to może być złudzenie.
Parametry wody po pomiarach NO3 ok 10 kolor pomiędzy 10 a 20 przed podawaniem Fosforu było zdecydowanie więcej bliżej 20 PO4- zdecydowane 5mg/l chyba przedobrzyłem Pomiar FE tu niespodzianka kompletne duże 0 tu jestem trochę zaskoczony myślałem że w rocznym akwarium na ziemi żelazo będzie na wyższym poziomie .Podaję jeszcze potas z soli ale bez pomiarów po kilka mili litrów roztworu 50g/1000mil destylki .
Wszystkie testy robione testami zoolek .wniosek po testach rozpocznę podawanie micro według zaleceń i zmniejszę podawanie fosforu o połowę po podmianie dobrze myślę?
ODPOWIEDZ