Czy bąbelki z dyfuzora powinny latać po całym akwarium?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Czy bąbelki z dyfuzora powinny latać po całym akwarium?

Post autor: damianKr »

Cześć,

Chciałem was zapytać o rozmieszczenie dyfuzora CO2 w akwarium.

Ja w swoim akwarium 200L zamontowałem dyfuzor na bocznej szybie trochę poniżej połowy szyby (bliżej dna). I w takim układzie bąbelki idą prosto do góry.

I zastanawiam się czy bąbelki nie powinny latać po całym akwarium, żeby CO2 było dobrze rozprowadzone? Może powinienem dyfuzor zamontować jeszcze niżej przy samym dnie?

Nie bardzo mam gdzie zamontować dyfuzor żeby cyrkulacja mieszała bąbelki po całym akwarium. Wylot z filtra wewnętrznego mam z deszczownicy na tylnej szybie tak więc musiałbym zamontować dyfuzor na przedniej szybie czego chcę uniknąć.

Pozostaje jeszcze wylot z filtra wewnętrznego, niby mam zamontowany na nim "hamulec wylotowy", ale mogę go zdjąć, wylot wycelować w dyfuzor i po prostu zmniejszyć przepływ żeby nie robić pralki.

Co o tym sądzicie?
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Umieść dyfuzor na dnie, żeby była jak najdłuższa droga bąbelków do góry, to zwiększy ich rozpuszczalność. I chodzi o to, żeby bąbelki zniknęły a CO2 rozpuszczone w wodzie było dostępne dla wszystkich roślin więc wystarczy jakikolwiek sensowny ruch wody w akwarium.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ja tam się nie znam na CO2 i jego wydolności, ale skoro ciężko ustawić by gaz mieszał się z wodą wypływającą to może dyfuzor pod zasys wody- gaz przecież przeleci przez filtr i automatycznie zostanie rozprowadzony z wodą wypływającą, nie wiem jednak co na to nitryfikacja, wątpię jednak żebyś zadusił bakterie...
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

W akwarium jest cyrkulacja wody, tylko że w przypadku deszczownicy ta woda miesza się inaczej bo nie idzie od jednego boku akwarium do drugiego tylko raczej od przedniej szyby do tylnej.

Mogę zamontować dyfuzor przy dnie, ale gdzieś kiedyś czytałem, że już ktoś robił badania i test nie wykazał różnicy między położeniem dyfuzora na dnie a w połowie szyby.

Mogę zdjąć hamulec z wylotu filtra wewnętrznego i woda powinna się mieszać od jednego boku do drugiego.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Ja także nic nie wiem o CO2, ale......może reaktor zamontowany na wężu wylotowym filtra?? Drogie, ale ponoć skuteczne jak diabli. Możesz zobaczyć jak to będzie wyglądało, montując wężyk CO2 do zwykłej igły do zastrzyków i wbijając ją w wąż wylotowy (nie powinno być wycieku, a po teście odcinek węża z dziurką można usunąć ;) - zakładam, że masz czym zmierzyć ilość CO2 w wodzie, aby sprawdzić skuteczność. Ktoś ten patent z igłą stosował na stałe :)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Idealnie by było, gdyby bąbelki niedolatywały do powierzchni ;) Mogą sobie latać po akwarium, ale to znaczy że CO2 ci się nie rozpuszcza ;)
MarJan pisze:to może dyfuzor pod zasys wody- gaz przecież przeleci przez filtr i automatycznie zostanie rozprowadzony z wodą wypływającą
W ten sposób "zapowietrzasz" (zagazowujesz?) sobie filtr non-stop ;)

Nieźle kombinujecie ;) Reaktor Ista można w necie już za 40 zeta kupić ;)
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

grzesi3k pisze:Nieźle kombinujecie ;) Reaktor Ista można w necie już za 40 zeta kupić ;)
O! Jak smyrałem temat CO2 to widziałem takie od setki w górę. Jeśli tak to faktycznie szkoda sobie jakąś igłą łeb zawracać i "wpiąć się" w rurkie ;)
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

:) Ja mam taki KLIK. Ten mniejszy i może jakiś mega super nie jest ale robi robotę. Atomizery można u majfrendów kupić jeszcze taniej ;)
O! Jak smyrałem temat CO2 to widziałem takie od setki w górę.
To tak jak ja odwlekałem sprawę sterownika do LED. PLN160 to przecież nie jest jak splunąć (dla mnie), dopiero jak zacząłem szukać to okazało się, że ten sam (identyczny) produkt jest u majfriendów za 18 dolców ;)
damianKr
Posty: 97
Rejestracja: 31 mar 2019 19:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: damianKr »

Ok, zrobiłem jednak tak że dałem dyfuzor na tylną ścianę zaraz przy podłożu a na górze umieściłem obok strumienia bąbelków wylot z filtra wewnętrznego dzięki czemu bąbelki dolatują do góry po czym 80% z nich zostaje wyrzucona wzdłuż tylnej ściany na drugi bok akwarium.
ODPOWIEDZ