Czy do moich ryb i roślin potrzebna mi jest teraz grzałka?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Czy do moich ryb i roślin potrzebna mi jest teraz grzałka?

Post autor: szakal »

Mam 112 litrowe akwarium. Ryby jakie obecnie mam to mieczyki, molinezje, zbrojnik, kiryski spiżowe i to chyba wszystko. Rośliny to zwartki, wgłębka, anubias, żabienica. Zwykłe, pospolite. Moje pytanie. Czy teraz jak zbliża się zima potrzebna mi jest grzałka?? No bo nie hoduje jakiś paletek tylko pospolite rybki i roślinki. Zaznaczam że nie mam pokrywy tylko belke oświetleniową i akwa stoi niedaleko okna ale blisko kaloryfera. Stara szkoła akwarystyczna mówi aby zimą temperatura wody spadła o 1-2 stopnie. Czy więc potrzebna mi grzałka? W dzień mam temperature w akwarium 24-25 stopni, w nocy pewnie 23.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Tak, potrzebujesz grzałki. Kup 100W.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ryby żyworodne potrzebują temperatury ok 26 stopni, w niższej są podatne na choroby. Jeżeli masz ciepły pokój to wystarczy Ci grzałka 25 lub 50W, z termostatem oczywiście.

Trzymasz ryby wód tropikalnych, tam nie ma znaczących spadków temperatury wody w ciągu roku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

OK kupiłem 100 watową Eheim Jager oczywiście z termostatem, abym nie zbankrutował od rachunku za prąd chociaż i tak pewnie będzie niemały.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Spoko, W w grzałkach oznaczają jak szybko się nagrzewa tak naprawdę, bo one nie chodzą cały czas. Więcej wychodzi ci oświetlenie ;)
ODPOWIEDZ