Jak to jest naprawde ze skalarami?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Jak to jest naprawde ze skalarami?

Post autor: macwiernik »

Witam!
Chcialbym sie dowiedziec, jakie sa takie racjonalne wymiary dla skalarow. Zdania sa w tym temacie podzielone, a wyczyny niektorych "akwarystow" godne podziwu, bo trzymac skalary w 60 litrach, to gruba przesada....
Wiem, ze absolutnym minimum dla pary jest 60 litrow, ale jest to MINIMUM, tylko rozchodzi sie sie o wysokosc - wszyscy pisza, ze do akwa nizszego niz 50 cm nie wolno wpuszczac skalarow, a co z akwarium na 45 cm...? :)
Chcialbym sie dowiedziec jak to wyglada w praktyce, bo wiem, ze to "50cm" jest oblatane i kazdy zna to z teorii, a czy z praktyka jest tak samo....? Pytam tez, bo akwaria hodowlane, ktore czasami wydzialem mialy ledwo 30 cm i skalary sie tam ledwo miescily.... :?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Oczywiście dokładnie te 50 cm tak się zakłada. Jednak jak bedzie 40 cm też sie nic tragicznego nie stanie. Ale malych zborniów i niskich nie polecam i kategorycznie odradzam dla hodowli skalarów. Przyjete jest ze dla jednego skalara zbiornik taki aby mial min. 25-30 l na osobnika no przy zachowaniu oczywiście jeszcze tej omawianej wysokości.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
ANQA
Posty: 38
Rejestracja: 05 sty 2006 18:29

Post autor: ANQA »

Taaa... właśnie... tylko głupota ludzka nie zna granic... ostatnio spotkałam w zoologu kolezankę /niby-prawie z nią nie gadam/ chciałam sie pozbyć brzanek to ona owszem chętna je przyjąć... niby wszystko ok ale... patrze a ta kupuje 2 skalary, tak mi coś do głowy przyszło zeby zapytać jakiej wielkości jest jej akwa. Jak ja usłyszałam ze ma około 30l to mnie poprostu zatkało :shock: /stwierdziłam ze na brzanki znajde innego chętnego... a co do jej obsady-ona ma jeszcze inne ryby oprócz tych skalarów... ciekawe ile bo nie pytałam.../
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Czyli ewentualnie co by Pan polecil do akwa 126 litrow, 45 cm, dla towarzystwa 2 skalarow...? :)
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=3173

Ja bym proponowal nie pytać się kilka razy o to samo...
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Dobra...
Widze, ze administratorzy wyjatkowo "aktywnie" wykorzystuja swoje mozliwosci i nie toleruja zadnych wykroczen, nawet najmniejszych... Zadalem to pytanie konkretnie do Pana MIREKSA, bo widze ze naprawde zna sie na rzeczy i tam, gdzie jest jego post, predzej zobaczy jak topic sie rozwija i odpowie mi - niedoswiadczonej osobie...
A przyznam, ze troche mnie dziwi - pierwszy dzien jestem na forum tak, zeby napisac jakies posty, a Pan Saddamek po raz drugi w ciagu chyba godziny mnie poucza...
Chyba jestem zbyt wrazliwy na taki moderowanie.... :/
W kazdym razie przepraszam, za szerzenie niepohamowanego balaganu na forum i zycze powodzenia w dalszym prowadzeniu i powodzenia wszystkim akwarystom! :)
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

macwiernik bez nerwów i bedzie OK, admnistratorzy po prostu tylko dbają o jakośc i formę forum i za to im chwała i czasem może sie nam wydawać ze są nadgorliwi, ale w koncu ktoś piecze nad forum trzymać musi :) Ale wróćmy do tematu do parki skalarów polecę zatem, 2 zbrojniki niebieskie parka, 5 kirysków i 2 pary pielęgniczek ramireza lub zamiast tego kilka bystrzyków Pereza lub jeszcze razbory klinowe. No nie wiem jakie rybki Ci sie podobaja, wiec trudno tu cos skomponować. Ale moze cos z tego sobie dobierzesz.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Super :)
Naprawde...! Strasznie mi sie podoba takie zestawienie. Tak czesto wspomina sie o tym, zeby nie dac zbyt wiele rybek do zbiornika i myslalem, ze jak bede mial parke skalarow, to nie wiem czy cos do takiego malego akwa wcisne, a tutaj podal Pan naprawde super rozwiazanie!
I jeszcze pytanie: zamiast kirysków sprawdzilyby sie np. cierniooczki Kuhla...?
I tam, gdzie pisze Pan parka, ma Pan na mysli samiec plus samiczka tak...? I czy konkretnie - dwie rybki roznej plci - czy to ma wplyw na pozniejsza hodowle, jesli nie bedzie mi zalezalo na rozrodzie...?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No co do cieriooczka Kuhla to rybka co prawda spokojna ale wymagająca dość długiego akwarium, po dwa kiryski spełniają tez swoje zadanie sanitarne w akwarium wiec będą przydatne, zatem raczej osobiście przemawiam na korzyść kirysków.
Co do tego ze pisałem para, tak miałem na mysli samca i samiczkę, aczkolwiek jesli nie zalezy na rozrodzie moga byc dowolnej płci (choć pewnie rybkom raźniej w parach) :)

Pozdrowienia

PS. Na forum nie mam Pan/Pani :)
Mireks
200l - profil
____________________________________________
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

:)
Super! W takim razie wielkie dzieki za pomoc! Teraz tylko trzeba to wprowadzic w zycie i bedzie ok :)
Podziwiam wiedze :)
Pozdrowienia :) :D
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Witam na Forum! :wink:
Jedno musze jednak dodac... Cierniooczki Kuhla skoncza jako drogi pokarm dla Skalarow. Mlode czy dorosle, obojetnie. Powoli beda znikaly. Osobiscie karmilem kiedys moje Skalary miedzyinnymi dzdzownicami o takiej wielkosci. Stad te przypuszczenie :)
Czesc Marcin!
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

mam skalary już od kilku ładnych lat, moje akwa ma wysokość 50cm no tyle że wody jest 40cm i stwiedzam że 50cm to za mało na dorosłe 20cm (wys) ryby, zresztą możesz zobaczyć w galerii jak to wyglądało.
Skalar lubi dużo roślin po brzegach i miejsca w akwarium do których wzrok ludzki niedochodzi (cały czas pisze o sztukach kilku letnich)
Strasznie szybko przyzwyczajają sie do pokarmu dlatego wskazane są częste zmiany pokarmu.
Preferowane jest duże akwarium z małymi rybami dennymi lub jednogatunkowe akwa z dużym zapasem litrażu w takich warunkach można zaobserwować ciekawe zachowania tych ryb.
I jest to bardzo piękna ryba.

Dlatego też zmieniam odsade.
A klienta znaleź na takie ryby graniczy z cudem.

pozdr August
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
Awatar użytkownika
Rafauuu
Posty: 13
Rejestracja: 10 cze 2006 10:48

Post autor: Rafauuu »

witam!
odnośnie skalarów.. miałem kiedyś tylko same skalary w zbiorniku 100l i jeden osobnik poprostu mi nie rósł..był bardzo skarłowaciały..oddałem go kumplowi który mial ryby mieszane..i wg mnie naprawde jak na 112l(takie posiadał) to mial zbyt wiele ryb..ale odziwo po2-3miesiącach jak zobaczyłem tego samego skalara to nie chciałem mu uwierzyć ze to ten sam,którego dostał ode mnie! :roll: byl wiekszy od moich! nie wiem czym on go karmił :D
ODPOWIEDZ