Czy to rybia ospa proszę o pomoc

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
HamsterMan
Posty: 8
Rejestracja: 02 gru 2019 21:20
Lokalizacja: Kraków

Czy to rybia ospa proszę o pomoc

Post autor: HamsterMan »

Cześć, niedawno postanowiłem, że założę sobie akwarium na biurku. Zbiornik 25l naturalne podłoże, grzałka filtr, naturalne rośliny, 26C. Odstało z dodanym bakteriami 2 tyg. W poniedziałek wpuściłem rybki- bojownika i jednego Otoska. Bojownik od początku czuje się bardzo dobrze - żwawo pływa, ma spory apetyt i jest bardzo ciekawski. Natomiast Otosek trochę gorzej przeżył to wszystko ale też bez tragedii. Jednak dziś przed chwilą zauważyłem na płetwach Otoska kilak białych kropek(link) 4 na ogonie 3 na płetwach bocznych. Od razu odłowiłem go do słoika z wodą z akwarium, żeby nie zmieniać środowiska i mam pytanie. Czy to rozpoczynająca się ospa czy coś innego?


https://zapodaj.net/5d33ca7fc94ef.jpg.html
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kwestia nr 1: nie należy wpuszczać otosków do świeżego akwarium, ponieważ to są ryby z odlowu nie przyzwyczajone do pokarmu sztucznego i pozbawione glonów mogą paść z głodu.
Kwestia nr 2: otoski to ryby stadne, należy trzymać kilka sztuk.
Kwestia nr 3: bojownik to ryba ciepłolubne, dla niego optymalna temperatura to 27 stopni. Otoski są chłodnolubne, dla nich 24-25 stopni to maks.

Jakie są parametry wody?

Zgodnie ze zdjęciem można zdiagnozować atak kulorzęska dotykający ryby osłabione i trzymane w niewłaściwych warunkach. Możesz zastosować preparat Ichio firmy Zoolek, nie znam lepszego, leczenie należy prowadzić min. 14 dni, ale nie spodziewaj się cudów. Kulorzęska się pozbędziesz, ale otosek może nie przeżyć. Niemniej radzę zacząć leczenie jak najszybciej w akwarium głównym.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
HamsterMan
Posty: 8
Rejestracja: 02 gru 2019 21:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: HamsterMan »

Parametry będę znał jutro bo jutro przyjdą zamówione testy. Czyli radzisz,żeby z powrotem przenieść otoska do głównego i od jutra zacząć leczenie?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Koniecznie należy otoska umieścić w akwarium głównym i jak najszybciej zacząć leczenie. Plywki kulorzęska są już w zbiorniku i musisz je wybić.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
HamsterMan
Posty: 8
Rejestracja: 02 gru 2019 21:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: HamsterMan »

ok, dzięki za pomoc, jutro zacznę leczenie i sprawdzę parametry wody
HamsterMan
Posty: 8
Rejestracja: 02 gru 2019 21:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: HamsterMan »

A więc tak - zrobiłem testy wody
NO3 - 35 mg/l
NO2 - ok 2.5 mg/l
GH - 8d
KH - 10d
pH - 7,2
Cl2 - 0

Ponadto kupiłem lek zoolek Trypaflavin i mam tuy pytanie - jak go dawkować?
Na odwrocie napisane jest do kompieli
- profilaktycznych 10 ml na 50l
- długotrwałych 10ml na 50
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A dlaczego nie kupiłeś Ichtio o którym Ci pisałam?

Chcesz zwalczyć kulorzęska czy o co Ci chodzi?

Zastosuj Green Ichtio!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
HamsterMan
Posty: 8
Rejestracja: 02 gru 2019 21:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: HamsterMan »

Niestety nie mieli w sklepie zielonego ichtio tylko niebieski. https://www.clarias.pl/zoolek-trypaflav ... -2832.html
Też jest działanie przeciwpierwotniakowe. Był tylko CMF od Tropicala ale przeczytałem, że tan preparat jest lepszy.

Wydaje mi się, że stężenie NO2 jest trochę spore
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie wierzę w to, co podałeś o NO2 bo przy tym stężeniu nic by nie przeżyło. Niemniej radzę zrobić podmianę wody ok 50% przed rozpoczęciem leczenia a potem regularnie podmieniaj wodę w ilości ok. 25% co tydzień.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
HamsterMan
Posty: 8
Rejestracja: 02 gru 2019 21:20
Lokalizacja: Kraków

Post autor: HamsterMan »

ok,to jak dawkować jak przy kąpieli długotrwałej?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz instrukcje na opakowaniu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ