Oświetlenie 240 100x40x60

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Oświetlenie 240 100x40x60

Post autor: M3R4K »

Witam. mam akwarium 240l 100x40x60
mam rośliny i Oświetlenie to aquael leddy slim plant 36w.
I więc moje pytanie jest takie czy to nie jest za mało? Jeśli tak to ile wat powinienem mieć na takim akwa przypominam wysokość 60cm.
a osobiście myśle ze to mało bo roślinki jednak nie rosną tak rewelecyjnie pomimo nawozów. Drugie pytanie czy mocniejsze światło nie da pola do posiu glonom ?
Andrzej 1982
Posty: 187
Rejestracja: 31 sie 2019 19:49
Lokalizacja: Pow. Będzin

Post autor: Andrzej 1982 »

Myślę że napewno mało, ja mam 32W w ledach w akwarium 112l i też to jest bez szału,a wydaje mi się że przy tej wysokości akwarium to będzie nie maly problem. Myślę że ktoś od roślinnych coś więcej napisze. Pozdrawiam 😉
Andrzej1982
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

To gdyby dał dodatkowo 50w było by lepiej? Ale czy to by właśnie nie po budziło glonów do większego rozwoju
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zanim odpowiemy na pytanie czy dużo czy mało wypada się zastanowić po co nam to światło?
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

Odpowiedz jest dość prosta Dla roślin ktre potrzebują odowiedniej ilości światła do procesu fotosyntezy i lepszego pobierania związkow z wody by wytworzyć tlen i czyscic wode w pewien sposób. z roślin mam :
Alternanthera reineckii Mini
Micranthemum Monte Carlo
Eleocharis parvulus
eleocharis vivipara
Hemianthus callitrichoides Cuba
Echinodorus horizontalis
Vallisneria asiatica
Egeria densa
Cabomba caroliniana
to dla nich potrzebuję światła :) są piękne i chce by piękne były to śwaitło jes dla nich energią
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

proponuje 1W/L swiatła, bedą pieknie wybarwione. Mówie serio, 120W to jest minimum, a nie gwarantuje że dolne partie roślin bedą padać. 60cm wysokości to dużo, w sumie to nawet 150W światła nie wiem czy zrobi robote.

Alternatera padnie szybko jak swiatła bedzie mieć mało, cabomba też a trawnik również.
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

a to jakie rosliny bys proponował dodac do akwa jak by mi te padły ?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

przepraszam jeśli zraźiłem cie do akwarystyki, ale pewne tematy są poważne i wymgają powagi.

Ja pochodze do roślin tak jak jak Wojciech do Skalarów. Określ sie co bys chciał osiągnąć a potem pogadamy :)
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

W żaden sposób mnie nie zraziłeś tylko bardzie uświadomiłeś ale odpowiadając na pytanie co bym chciał osiągnąć to piękne akwarium z roślinnością żeby moje rybki miały się dzie czasem ukryć. I chciał akwarium z roślinnością trawnikowa ale widzę że to może się nie udać bo wysokie akwarium a jest taka wysokość bo chciałem wysokie dla skalarow. A jeśli rośliny trawnikowe mogą się nie udać to sam aktualnie do końca nie wiem co bym tam mógł włożyć i sam nie wiem bo jest mnustwo roślin. Dlatego też pytałem co mógł bym tam posadzić żeby i 1 plan był ciekawy z roślinnością jak i 3 gdzie kabombe dałem ale może jej być ciężko l. W podłoże to żwirek czarny gnalulacja 2-4mm i kulki gliniano torfowe i trochę substratu (pospieszylem się z zakładaniem zbiornika i nie dałem ziemi)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czy chcesz zrobic z tego zbiornika holendra, czy jakies roslinne HT, bo to w sumie dwa rózne systemy walutowe. W kazdym przypadku twoim przeciwnikiem jest 60cm wysokosci i nawet dysponujac 250W swiatla podejrzewam, ze bedzie problem z dolnymi partiami roslin i trawnikiem.

Mozna sie zdecydowac na trawnik malo wymagajacy, jakies odmiany glosostigmy, poniklo czy duzy heniek ciety na wymiar, owszem to nie zbyt wymagajace trawniki i moze sie udac.

Cabomba czy Alternatera to niestety ale roslina pod mocne swiatlo, jesli go zabraknie bedzie bieda i problemy, zamiast odmiany mini kup zwyczajna i poprostu odcinaj szczyty kontrolujac tym jej wysokosc, rosnie powoli wiec nie bedzie problemu.

No i jeszcze musisz sie liczyc z tym ze przy mocnym swietle, CO2 to raczej podstawa i nawozenie równiez musi byc na tip top. Jesli jestes gotowy na ostra jazde, bo taki zbiornik typu HT/holender bledów nie wybacza tak latwo to jak najbardziej dzialaj, pomozemy jak mozemy, wazne zeby wszystko przemyslec dokladnie co i jak zeby nie bylo liptona.
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

Co jest podawane ale narazie 1bombelek na sekundę z butki mam 6l butle. Nawozy tetra napoczastemnuzywam żeby się nauczyć dawkowania a nie chce narazie dawać azotu i fosforu bo ciezki nawóz. Chciał bym zamiast kabomby dać rogatka i jakieś ala trawy wysokie które zbyt dużo światła nie będą potrzebować. Jakieś lotosy i też myślę żeby jakieś inne łodygowce na 2 plan z trawnika zrezygnuje po prostu dam jakieś rośliny 2planowe blisko szyby i coś pomyślę i poczytam. Dziękuję bardzo za pomoc :)


Co myślisz o niektórych z tych roślin znalazłem je i wizualnie ki się podobają jak i wymagania nawet nie najgorsze ze wgkesu na ich umiejscowienie bądź są pływające. U mnie w grę wchodzi jeszcze usypanie jakiegoś wzniesienia że żwirku a trzymały to będą kamien.
Tatarak Trawiasty karłowaty (Acorus gramineus)
Onowodek Twardolistny (kłączowy) (inaczej aponogeton kłączowy - Aponogeton Rigidifolius)
Bakopa Karolińska (Bacopa Caroliniana)
Rogatek Sztywny (Ceratophyllum Demersum)
Zwartka Wendta (Cryptocoryne Wendtii)
Żabienica Łamliwa (Echinodorus Parviflorus)
Żabienica Szerokolistna (Echinodorus Latifolius Syn. Echinodorus Tenellus)
Kabomba Karolińska (Cabomba Caroliniana)
Mikrozorium Oskrzydlone (Microsorum Pteropus)
Nadwódka Szerokolistna (Hygrophila Corymbosa)
Nadwódka Zmienna zwana też Nadwódką Trójkwiatową (Hygrophila Dfformis)
Ponikło Igłowate (Eleocharis Acicularis)
Stroiczka Kardynalska zwana też Lobelią Czerwoną (Lobelia Cardinalis)
Wywłócznik Brazylijski (Myriophyllum Aquaticum)
Wywłócznik Kłosowy (Myriophyllum spicatum)
Wywłócznik Okółkowy (Myriophyllum verticillatum)
Wywłócznik Rdzawy (Myriophyllum Tuberculatum)
Wgłębka Pływająca (Wgłębka Wodna) (Riccia fluitans)
Nurzaniec Śrubowy (Vallisneria spiralis)
Nurzaniec Amerykański (Vallisneria americana)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

No rosliny takie z dolnej/sredniej pólki powiedzialbym i nie powinno byc problemu, ogranicz troche roslinnosc plywajaca bo jak sam wiesz walczysz o to zeby jak najwiecej swiatla przelecialo na dno.

Apropos ''ciezkiego nawozu'' azot i fosfor to najwazniejsze pierwiastki, bez nich nawet nie licz na udana hodowle roslin, musisz podawac jakies nawozy, bo jak to ma wszystko rosnac? Kulki g/t owszem pod korzen sa okej, a co podlozysz roslina plywajacym? Decydujac sie na taki zestaw musisz nawozic tafle wody i nie ma sie co bac testów oraz azotu i fosforu :)
M3R4K
Posty: 25
Rejestracja: 04 gru 2019 17:23

Post autor: M3R4K »

Mikro i makro daje Terapro a jeszcze podaję żelazo

to gybym zdecydował sie na korzystanie z azotu i fosforu to jakie dawki podawac dzienne ? bo akualnie jak wspomniałem uzywam mikro i makro tetra i co 3 dni nawoże . A juz wiem ze rosliny najlepiej dziennie nawozic. tylko troche blady z tego tematu jestem a nie chce niechcący mieszkańców wykończyc.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Psst kolego na górze postu masz guziczek Obrazek, żeby nie pisać posta pod postem (nie ma zastosowania w tematach-dziennikach). Posprzątałem troche.
ODPOWIEDZ