Neonek spuchnięty, blady - posocznica?

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gloska
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2019 22:10

Neonek spuchnięty, blady - posocznica?

Post autor: gloska »

Od jakiegoś czasu mój neonek czerwony jest grubszy, jego kolory zrobiły się jak gdyby wyblakłe i odstają mu łuski (?). Rybka nie jest apatyczna ale straciła nieco na apetycie. 2 dni temu zauważyłem kilka kropeczek na rybce utrzymujących się przez 1 dzień i podałem CFM Tropicala, dzisiaj już kropki zniknęły (ale zacząłem przypuszczać że mogły to być mikro pęcherzyki powietrza pod odstającą łuską). Reszta obsady zachowuję się normalnie. Po "przeguglowaniu" internetów, padło w mojej głowie podejrzenie posocznicy. Prosiłbym o potwierdzenie diagnozy i ewentualne rady, czy poddać rybkę eutanazji jeśli okażę się to posocznica czy jeszcze dać jej szansę.

- 30l
- 6 neonków czerwonych i 7 krewetek neocaridina
- karmione na zmianę Tropical nanovit granulat/tabletki i Hikari micropellets
- temperatura wody przed podniesieniem 25-26 (aktualnie ~28 na czas leczenia), innych parametrów nie znam (brak aktualnie pasków)
- woda podmieniana 1 raz w tygodniu ok 20% (odstana minimum tydzień z dodatkiem uzdatniacza Prime)
- akwarium stoi 1,5 miesiąca z tym że tydzień temu rybki były przenoszone do innego zbiornika włącznie z wodą i całą resztą (zbiornik nowy odkażony)
- ryby zostały wpuszczone miesiąc temu, ale wraz z podmianą zbiornika doszły 3 nowe neonki aby uzupełnić stadko (nowym neonkom nic nie dolega)
- filtr Aquael PAT mini 400l/h, oświetlenie LED 7W, grzałka ciut za mocna bo 100W, ale temperature utrzymuje 25-26
- w akwarium jest jedna kabomba, 4 gałęzatki, mech jawajski i jeszcze jedna malutka roślinka (nie pamiętam nazwy)
- podłoże to schrimp sand

Zdjęcia:

https://zapodaj.net/0125461a8f5af.jpg.html
https://zapodaj.net/923d88de4d445.jpg.html
https://zapodaj.net/01c83a1ef7fa2.jpg.html

Przepraszam za tak długi wywód, ale starałem się być precyzyjny.

-----------------------------------------------EDIT---------------------------------------------

Właśnie zmierzyłem parametry wody (testy kropelkowe zooleku) i domyślam się co może być problemem

pH = 7,6-7,8
GH = 24-25 (tu może tkwić problem)
KH = 4
NO2 = 0-0,025
NO3 = 20-50 (bliżej 20)
NH4 = 0 (lub bardzo nieznacznie powyżej)

GH wody do podmian 28

Większość parametrów jest chyba ok, oprócz GH oczywiście które jest dla neonków bardzo niekorzystne delikatnie mówiąc. Jaki jest ewentualny sposób na obniżenie GH, niestety nie mam filtra RO, woda do podmian to jak pisałem wyżej kranówka odstana 7 dni. Podobno wygotowywanie wody do podmian znacząco obniża GH. I w dalszym ciągu pozostaje pytanie, czy to jest spowodowane bezpośrednio warunkami czy pośrednio przez osłabienie z powodu warunków złapała jakieś choróbsko.

Dołączam zdjęcie z profilu:
https://zapodaj.net/01f3a928a4819.jpg.html
Ostatnio zmieniony 11 gru 2019 16:57 przez gloska, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No tak, neonki to woda miekka, a u ciebie troszke betonowo ;)

Zobacz czy w markecie budowlanym maja wode destylowana w duzych baniakach.
gloska
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2019 22:10

Post autor: gloska »

W jakich proporcjach dolewać do odstanej i czy dolanie destylowanej nie wpłynie znacząco na pH i trzeba będzie wodę "dokwaszać"?

-----------------------------------------------EDIT---------------------------------------------

Mam wodę destylowaną. I teraz pytanie: czy mogę bezpośrednio dolewać destylowanej do akwarium w ilości 0,5l/h aż do uzyskania GH ok 10-14? Po teście (zmieszanie 50:50 destylatki z wodą z akwarium w małym zbiorniczku) uzyskałem spadek GH do 11 i spadek pH do 7,2. Znaczy to, że będę musiał podmienić 50% wody na czystą destylowaną. W jaki sposób to zrobić? Lać bezpośrednio destylowaną małymi ilościami w odstępach czasu, czy mieszać z odstaną wodą do podmian 50:50 i dopiero dolewać do akwarium, ale tym samym będę musiał podmienić ok 75%-80% wody aby uzyskać efekt w postaci 10-14 GH. I dalej pozostaje kwestia chorej rybki która nie została wyjaśniona. Dodatkowo zaczynam się zastanawiać czy na bokach rybki nie tworzą się takie przeźroczyste bąbelki, czy może to tylko złudzenie przez odstające łuski. Próbowałem zrobić zdjęcie ale nie ma szans żeby to uchwycić.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Miałem tak wyglądające neony- nie wszystkie naraz, ale co jakiś czas któraś tak zaczynała wyglądać i summa summarum padły wszystkie....zabiłbym Twoje ryby wszystkie, u których pojawiłyby się podobne objawy.
Na pocieszenie mogę tylko napisać, że inne gatunki nie złapały paskudztwa przebywając z neonami.
ODPOWIEDZ