Prawie 0 PO4

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Prawie 0 PO4

Post autor: szakal »

Witam

Posiadam 112 litrowe akwarium roślinne. Roślin mam sporo ale wszystko łatwe w hodowli gatunki.

Parametry wody:
-NO2 0
-NO3 25
-Po4 prawie 0

Wszystkie mierzone serą. Rośliny jako tako rosną. Mam tylko troche zaglonionego anubiasa a takto glonów brak.
Martwi mnie to Po4. Nawoże micro zoolka, potas zoolka i carbo Seachema.
Czy przy takim niskim Po4 mam się co martwić?
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Możesz podnieść PO4 albo zwiększając ilość karmy dla ryb, albo dozować KH2PO4 (ponieważ KH2PO4 zawiera potas, można - dozując KH2PO4 - zmniejszyć trochę potas Zooleku).
Są jeszcze inne preparaty zawierające PO4 (np. Easy-Life Fosfo), ale z tym nie mam większego doświadczenia, więc się nie wypowiadam.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

Ja akurat kompletnym laikiem jestem z solami i nigdy nie próbowałem ich stosować. Zamówiłem Seachem Phosforanum(dokładnie nazwy nie pamiętam) i będe mierzył Po4 i odpowiednio dozował ten preparat. Tylko do jakiego Po4 dążyć? Do jakiej wartości? Czytałem że najlepiej to miedzy 0,5 a 1. A jeszcze lepiej jak 1:15 w stosunku do NO3. NO3 mam 25 a po4 jak pisałem prawie zero.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakie stosujesz oświetlenie? Moc? Barwa? Żródło? Godziny świecenia?
Jakie są parametry wody?
Co jest podłożem?
Jakie dokładnie masz rośliny?
Jaką obsadę?

Problemy z roślinami to nie tylko sprawa nawozów. Nie leję nic w toń wody a rośliny muszę wyrzucać, bo tak intensywnie rosną. Moje nurzańce kwitną regularnie
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: szakal »

Światło 2 x 24 wat t5 865 6500 K. Pale 9-10 godzin. Parametry wody? NO2 0, NO3 25, Po4 prawie 0, pH 7,5 GH 9, KH nie wiem, Podłoże filtus floran mhk, anubias, kryptokoryny, moczarka, wgłębka, rzęsa, Echinodorus, nazw konkretnych gatunków nie znam bo kupowane na giełdzie, obsada to mieczyki, kiryski, zbrojnik ogólnie 14 ryb.
pozdr

szakal
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jeśli nie ma glonów i akwarium "zachowuje" się normalnie, nie ma masowych zgonów ryb, ryby nie chorują i nic podejrzanego się nie dzieje, to zakładam, że poza brakiem PO4 jest w porządku.
KH2PO4 jest tani i wystarcza na długo, rozrabia się proszek w wodzie demineralizowanej, po rozrobieniu przechowuje w szklanej butelce w lodówce. Całość kosztów to kilkanaście złotych i wystarcza na bardzo długo, w akwarium 112l można przyjąć 100l i do takiej ilości wody dopasować dawki.
Nie jestem zwolennikiem nawożenia, ale jeśli miałbym wybierać to albo karma, albo KH2PO4.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ