Rdzawe plamy na ogonie prętnika

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
88rosomak
Posty: 1
Rejestracja: 15 gru 2019 10:53

Rdzawe plamy na ogonie prętnika

Post autor: 88rosomak »

Dzień dobry wszystkim, to mój pierwszy post na forum.

Niestety dzisiaj rano na ogonie prętnika karłowatego zaobserwowałem rdzawe przebarwienia/plamy. Zachowanie też jest niepokojące. Siedzi w rogu akwarium w pozycji niemal wertykalnej. Czasami przepływa sobie na drugą stronę akwarium. Odchody są dzisiaj niemal zupełnie przezroczyste. W poprzednich dniach jego zachowanie nie wzbudzało moich podejrzeń. Proszę o podpowiedź z czym mogę mieć do czynienia i jak ewentualnie próbować temu zaradzić. Czy możliwe że to objawy przejedzenia? Rybki karmię niewielkimi ilościami pokarmów firmy Aquael głównie ActiMin i ActiColor, okazjonalnie ArteMin i Vegetal - nie da się jednak ukryć, że mój prętnik to zdecydowanie samiec alfa i sam potrafi odganiając innych zjeść około 70% każdej porcji. 1 raz w tygodniu głodówka.

Poniżej zdjęcia i wszelkie dane o akwarium jakimi dysponuję:
1. Akwa założyłem w połowie października, prętnik jest mieszkańcem od końca października.
2. Oprócz niego w akwa znajdują się: samica prętnika, 5 neonów, 3 amano i 6 ślimaków rogatków.
3. Akwa 112l, temperatura 25°C.
4. Filtr Aquael UV 750 (lampka UV pracuje tylko w dzień).
5. Światło i UV podłączone do gniazdka programowalnego pracuje przez 12 godzin dziennie od 8.00 do 20.00.
6. Parametry wody: NO2 - 0, NO3 - 15, GH - 6, KH - 5, pH - 7,5 (test kropelkowy), 6,5 (test paskowy).
7. Podmianki robię raz na 2 tygodnie 20l (15l wody demineralizowanej i 5l odstanej kranówczanki z dodatkiem ActiClean). Niestety poziom twardości wg testu kropelkowego nie chce zejść poniżej 7, 7,5Ph. (Chociaż sama demineralizowana ma pH6,5 wg tego samego testu więc miałem nadzieję, że po tylu podmiankach osiągnę zakładane 6,7).
8. Dno bazalt z Aquael w opisie producenta jako nie zmieniający parametrów wody.

https://zapodaj.net/images/f25a23896211f.jpg
https://zapodaj.net/images/52d0cbe2d1d8c.jpg

Poprawiłem linki do zdjęć (zbyt duży format zdjęć).
MOD krzych_100
ODPOWIEDZ