[450 L] JUWEL VISION akwarium ogólne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

shaolin
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2019 13:11

[450 L] JUWEL VISION akwarium ogólne

Post autor: shaolin »

Witajcie

Na wstępie pasuje się przywitać, jako że jestem tu nowy. Z akwarystyką miałem do czynienia ostatni raz jakieś 15 lat temu, a bawiłem się w to hobby od małego. Ojciec miał akwarium - starsi te zbiorniki pamiętają, ramowe, uszczelniane kitem ;).

Naturalnie w w tamtych czasach był problem z dostępnością wszystkiego, więc obsada akwarium to były z reguły żyworódki. Filtry, grzałki, oświetlenie wyglądało jak z epoki kamienia łupanego... O CO2, nawozach, chemii, profesjonalnym podłożu itp. to nawet nie słyszałem. Niestety brak dostępu do internetu, a co za tym idzie do wiedzy akwarystycznej. Od czasu do czasu były jedynie jakieś wzmianki w kolorowych czasopismach, książki i wymiana uwag ze znajomymi akwarystami.

Około 10 lat temu gdy wprowadzałem się do nowego domu miałem w planach zaprojektowanie ściany pomiędzy salonem a jadalnią, w ścianie miał być otwór na wylot. Planowane było akwarium 2000-3000 litrów, zaplanowane z najdrobniejszymi szczegółami, niestety z braku czasu na planach się skończyło.

Teraz po latach, żona sobie wymyśliła wymianę mebli w salonie, od razu w głowie zaświeciła mi się zielona lampka - kupię Ci najpiękniejsze meble do salonu :D...

... no i zakupiłem:

Zestaw JUWEL VISION 450 LED z szafką - wymiary samego akwarium to 151 x 64 x 61 cm [dł x wys x szer] - szyba przednia profilowana.
Oświetlenie Multilux LED JUWEL- 2 x belka 23W DAY LED + 2 x belka 23W NATURE LED
Filtr Bioflow XL z pompą ECCOFLOW 1000 - dołożone wkłady: ceramiczny CIRAX i węgiel aktywny CARBAX
Grzałka 300W AquaHeat JUWEL z regulacją 16-32 C - schowana w obudowie filtra

W kolejnych postach postaram się pokazać foto z aranżacji, pierwszego zalania i dojrzewania. Aktualnie akwarium ma około 4-5 tygodni. Przy okazji opowiem o błędach, które popełniłem.

Jeśli źle utworzyłem temat, widzicie jakieś błędy itp. - uwagi mile widziane ;)

P.S. Mam również w ogrodzie oczko wodne 8 x 6 metrów oczywiście z rybami, ale to chyba temat na inne forum ;)
Ostatnio zmieniony 29 gru 2019 22:30 przez shaolin, łącznie zmieniany 1 raz.
JUWEL VISION 450L, AQUAEL 54L, kostki 100L, 35L, 25L
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc. Czy masz juz ryby ? Usun ten wklad weglowy ... jest niepotrzebny .
Zapodaj foto akwarium .
shaolin
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2019 13:11

Post autor: shaolin »

owlman pisze:Czesc. Czy masz juz ryby ? Usun ten wklad weglowy ... jest niepotrzebny .
Zapodaj foto akwarium .
Cześć, tak ryby mam - z racji tego, że dzieciaki nie mogły już się na nie doczekać, zakupiłem w dwóch rzutach, po 5 dniach od założenia i po 12 kolejne. Oczywiście wcześniej na ile to możliwe przygotowałem wodę do zarybienia, bakterie startowe do wody + pomiędzy wkłady filtra. Nie skończyło się to źle, pewnie z racji wielkości zbiornika, ale teraz jednak odczekałbym te kilka tygodni. Cykl azotowy zamknął mi się dopiero po 3 tygodniach. Pierwsze 15 dni było OK, rękę na pulsie trzymałem w 3 tygodniu.

Co do wkładu, włożyłem go tylko po to by sprawdzić, czy woda się bardziej wyklaruje.

Fotki wrzucę, założę tylko konto na fotosiku itp.
JUWEL VISION 450L, AQUAEL 54L, kostki 100L, 35L, 25L
shaolin
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2019 13:11

Post autor: shaolin »

A więc aktualnie po 4-5 tygodniach akwarium wygląda jak na zdjęciach, część roślin przeniosłem do mniejszego zbiornika, dzienny przyrost niektórych z nich to 2-3 cm.

Shinnersia rivularis widoczna po prawej stronie przed filtrem miała 4 tygodnie temu 10cm natomiast Limnophila sessiliflora widoczna na środku za kamieniami miała ok. 8 cm.

Wydaje mi się, że coś za szybko ruszyły w górę, nawet anubiasy znane ze swego ślimaczego wzrostu wypuściły już po 2 nowe liście.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
JUWEL VISION 450L, AQUAEL 54L, kostki 100L, 35L, 25L
shaolin
Posty: 4
Rejestracja: 29 gru 2019 13:11

Post autor: shaolin »

Minął kolejny miesiąc od ostatniej aktualizacji i 2 miesiące od założenia.

W baniaku pasuje zrobić porządki, przystrzyc, poprzycinać, pousuwać, poprzesadzać.

Generalnie chciałem kilku znajomym pokazać, że bez używania nowinek i inwestowania też można z powodzeniem cieszyć się podwodnym życiem.

A więc:
- nie mam CO2
- nie używałem nawozów
- nie mam filtra zewnętrznego
- nie mam żadnego podłoża aktywnego, zwykły żwirek kwarcowy
- nie mam testów kropelkowych
- pierwsza obsada wpuszczona po 5 dniach, druga po 12


Nie przetrwały jedynie 4 labiryntowe, posocznica - niestety przyniesiona ze sklepu oraz 2 z 4 otosków (tu mój błąd, nigdy wcześniej ich nie miałem a chyba potrzebują ustabilizowanego zbiornika z dobrymi parametrami wody).

Kosiarki rosną aż miło, skalary również, żałobniczki też, kiryski panda także, zbrojniki - normalka :), razbory, neonki, platki już niewiele mogły podrosnąć.

Glony jakieś niewielkie się pojawiły (zwiększę obsadę kosiarek do 10 szt.), ale na szczęście nie sinice.

W innym zbiorniku podrasta już narybek.
Przy okazji, czy ktoś spotkał się z sytuacją, że platka urodziła niezapłodnione jajeczka? Kilkadziesiąt sztuk?

Uwagi krytyczne mile widziane, CO2 planuje założyć by jednak sprawdzić różnicę, filtr zewnętrzny kubełkowy również - by stworzeniom żyło się lepiej ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
JUWEL VISION 450L, AQUAEL 54L, kostki 100L, 35L, 25L
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

shaolin pisze:Generalnie chciałem kilku znajomym pokazać, że bez używania nowinek i inwestowania też można z powodzeniem cieszyć się podwodnym życiem.
Sam mam 2 filtry wewnętrzne gdyż na dzień dzisiejszy nie mam po prostu możliwości umieszczenia kubełka w szafce.
Strasznie zazdroszczę osobom z takim litrażem :wink:
gorski
Posty: 1
Rejestracja: 30 sty 2020 11:43
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: gorski »

Niesamowite piękno. :aniolek

Za umieszczenie reklamy w podpisie bez uzgodnienia z Administracją Forum masz ostrzeżenie. Następny będzie ban.
MOD krzych_100
SomMiltzen
Posty: 1
Rejestracja: 24 mar 2020 11:35

Post autor: SomMiltzen »

Bardzo piękno/ Zwłaszcza w ciemności.

Obrazek
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Witam,flitr org juwela ? daje radę? co ile płuczesz gąbki?
Też mam juwela ,tylko ,że Rio 180,org oświetlenie i po pozytywnych opiniach okazuje się ,że te ich lampy dają radę.
Ja mam problem z filtracją,ewidentnie filtr nie daje rady.
ODPOWIEDZ