[60l] Pierwsze akwarium

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

maxis
Posty: 5
Rejestracja: 29 gru 2019 11:11

[60l] Pierwsze akwarium

Post autor: maxis »

Witam.
Jako, że jestem nowy na forum chciałbym się od razu przywitać i ewentualnie błędnie umieszczony post proszę przenieść w odpowiednie miejsce.

A teraz przejdę do rzeczy. Mój 11 letni syn zapragnął mieć akwarium i w związku z tym, że w akwarystyce jestem laikiem udałem się po poradę do specjalistycznego sklepu gdzie doradzono mi jak wystartować z pierwszym akwarium. Po wstępnych konsultacjach zaproponowano mi taki zestaw który już u mnie pracuje. Na razie bez roślin i ryb.

Obrazek

Od razu mam do Was drodzy forumowicze kilka (kilkanaście) pytań i liczę na Waszą fachową pomoc zanim udam się po rośliny i rybki.

Konfiguracja:
- akwarium 60L
- lampa Chihiros A601 39W
- filtr Aquanova NBF-800
- grzałka Aquael comfort zone fix (automatyczna temp 25 stopni)
- korzeń
- podłoże Prodibio Aquagrowth

W obecnej chwili akwarium chodzi około 12h i cały czas mam mnóstwo pęcherzyków powietrza na ściankach akwarium, filtrze oraz grzałce (czy to normalne?)

Doradźcie mi proszę jak ustawić / rozmieścić filtr oraz grzałkę. Wiem, że grzałka jest pośrodku co jest nieprawidłowo ale to na razie tymczasowo.
- filtr ma dyszę która jest zanurzona w wodzie czy tak powinno być?
- czy może ta dysza ma być nad wodą tworząc strumień wody?
- do zestawu filtrującego dołączony jest również wężyk napowietrzający - czy jest w takiej konfiguracji niezbędny?
- mam wrażanie, że praca filtra jest zbyt głośna (buczenie, czy to może przez dyszę?)
- czy oświetlenie ma być włączone przez okres oczekiwania na ryby? A później gdy już zostanie zasiedlone czy oświetlenie ma być włączone cały czas?
- jakie dobrać rośliny oraz rybki
- czy filtr który został mi doradzony ni jest może za mocny do tego akwarium? Jeśli tak to jak zmniejszyć jego moc?

Ogólnie prośba do Was co można jeszcze zrobić przed zasadzeniem roślin oraz wpuszczeniem rybek?

Z góry dziękuję za wszelkie porady.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Cześć, mam nadzieję że złapiesz bakcyla ;)

Postaram się pomóc:
W obecnej chwili akwarium chodzi około 12h i cały czas mam mnóstwo pęcherzyków powietrza na ściankach akwarium, filtrze oraz grzałce (czy to normalne?)
Światło 12h to maks - zwykle jest to ok. 10h. Światło w pustym akwarium (a takie teraz masz) to tylko koszt i zaproszenie dla glonów i sinic ;) Bąbelki się rozpuszczą.
Doradźcie mi proszę jak ustawić / rozmieścić filtr oraz grzałkę. Wiem, że grzałka jest pośrodku co jest nieprawidłowo ale to na razie tymczasowo.


Niekoniecznie, możesz mieć grzałke i na froncie, ją się po prostu chowa tak, żeby nie rzucała się w oczy. Powinna być "omywana" przez prąd wody, żeby wydajniej działać. Sprawdź na instrukcji czy ma być zanurzona cała, czy do jakiegoś poziomu.
- filtr ma dyszę która jest zanurzona w wodzie czy tak powinno być?
Tak prawidłowo, wylot z dyszy (a właściwie deszczownicy w twoim przypadku) powinien być skierowany na taflę wody, by powodować falowanie. Tworzy to efekt podobny do tego, który występuje podczas deszczu (stąd nazwa) i umożliwia wymianę gazową (napowietrzanie), stąd niepotrzebny jest napowietrzacz).
- czy może ta dysza ma być nad wodą tworząc strumień wody?


Patrz wyżej ;)
- do zestawu filtrującego dołączony jest również wężyk napowietrzający - czy jest w takiej konfiguracji niezbędny?
Jeśli będziesz mieć rośliny to nie. Jeśli będziesz dawać CO2 to absolutnie nie.
- mam wrażanie, że praca filtra jest zbyt głośna (buczenie, czy to może przez dyszę?)
Może jest zapowietrzony (powinno samo przejść), albo jest wadliwy, albo po prostu taka jego "uroda" i trzeba kupić lepszy model.
- czy oświetlenie ma być włączone przez okres oczekiwania na ryby? A później gdy już zostanie zasiedlone czy oświetlenie ma być włączone cały czas?
Kupiłeś b. dobrą lampę do akwarium roślinnego. Nie ma szans używania jej na maksimum bez CO2 i mocnego nawożenia (jest b. mocna). Możesz spokojnie ściemnić 60-70%. Świecić powinienenś maksymalnie 10-12h (dłużej=większa szansa na glony, ale też większa szansa na rozrost roślin). No tylko, że tam nie ma roślin ;)
- jakie dobrać rośliny oraz rybki
Rośliny raczej średnie (małe akwarium). Już powinny być w środku. Zobacz może te in-vitro, cena/ilość jest dobra. Rośliny powinny być już w środku ;) Jak będziesz wybierać rośliny, to upewnij się, że nie wrzucasz np. epifitów w podłoże, a na korzeń. Jeżeli chodzi o wymagania świetlne, to możesz mieć z tą lampą każdą rośline ;) Tylko, że nie każda będzie OK bez CO2 i nawożenia. Zakup i zasadź rośliny jak najszybciej, wtedy baniak zacznie powoli "pracować". Kupując rośliny w koszykach usuń ślimaki i ich jaja.
- czy filtr który został mi doradzony ni jest może za mocny do tego akwarium? Jeśli tak to jak zmniejszyć jego moc?
Nadfiltracja to twój przyjaciel ;) Ja bym się bardziej martwił, że może być za słaby ;) Najlepsze są kubełki (wg. mnie).
Ogólnie prośba do Was co można jeszcze zrobić przed zasadzeniem roślin oraz wpuszczeniem rybek?
Tak, czytaj. Szperaj na forum. Sprawdź koniecznie jaką masz wodę (nie kupuj testów paskowych!) i w zależności od tego szukaj rybek. no chyba, że wolisz "ustawiać" wodę pod rybki. Wybierając gatunki najlepiej jest się trzymać biotopu - ryby mają takie same wymagania. 60 litrów ogranicza cię do mniejszych ryb i do małych ilości. Nie przerybiaj!

Załóż temat w dziale Galeria i tam prowadź dziennik i zadawaj pytania.

Powodzenia!
maxis
Posty: 5
Rejestracja: 29 gru 2019 11:11

Post autor: maxis »

Dziękuję bardzo grzesi3k za odpowiedź. Niestety mam problem z tym filtrem. Chodzi jak "parowóz" i buczy niemiłosiernie. Odpowietrzyłem go zgodnie z instrukcją ale gdy tylko przykleję go do ściany akwarium zaczyna się buczenie które jest nie do zaakceptowania. Mój syn nawet nie potrafi usnąć a ma chłopak twardy sen. Wyłączyłem go w tej chwili ale nie wiem czy może tak postać ta woda całą noc bez filtrowania, wprawdzie nie ma w nim roślin i ryb. Przestawiłem akwarium w inne miejsce bo myślałem że jest pogłos od w miare pustej szafki na której jest postawiony ale nic nie pomaga. Macie może jakieś rozwiązanie? Polecacie może jakiś sprawdzony filtr?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Akwarium stoi na szafce bez maty?
maxis
Posty: 5
Rejestracja: 29 gru 2019 11:11

Post autor: maxis »

grzesi3k pisze:Akwarium stoi na szafce bez maty?
Jest mata piankowa.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hm, może trzpień od wirnika jest uszkodzony. To nowy filtr, oddaj na gwarancje.
maxis
Posty: 5
Rejestracja: 29 gru 2019 11:11

Post autor: maxis »

Witam ponownie.

Akwarium mojego syna przeszło małą (a może dużą :)) metamorfozę. Otóż zmieniliśmy podłoże w zasadzie wszystko zmieniliśmy oprócz akwarium. Teraz wygląda tak:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wymieniłem filtr Aquanova NBF-800 na Aquael Turbo 500 i od razu mam ciszę w pokoju, to zdecydowanie na plus. Kolejny problem jaki możecie zaobserwować na zdjęciach to meszek na konarach oraz już na niektórych liściach (czy to są glony?) oraz mętna woda. Lampy nie zmieniałem ustawiłem na połowie jej mocy.
Pytanie do Was: czy podłoże zakupione w sklepie akwarystycznym mam jeszcze dodatkowo nawozić? Podłoże (w sumie zapomniałem o tym) ale przepłukałem pod bieżącą wodą i nie wiem czy dobrze zrobiłem. W sumie to nie wiem jakie mam podłoże :).
Czy mając taką ilość lampa musi być włączona?
Wodę użyłem z poprzedniego akwarium tam gdzie miałem podłoże Prodibio Aquagrowth.
W sklepie akwarystycznym poinformowano mnie że ryby mogą dopiero zamieszkać w akwarium za około 3 tygodnie.
Proszę o porady. Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

No od razu lepiej, ale boli mnie bardzo ten żwir ;) Było na wierzch dać piach to byś mógł mieć kiryski czy parkę małych pielęgniczek. No ale cóż ;)

Ja tam widzę dwa anubiasy w ziemi? One rosną na kamieniach albo korzeniach. V. spiralis daj dalej do tyłu (to ta roślinka z prawej), ona spora rośnie, może tak żeby zasłonić grzłkę ale nie kamień (fajny).

Masz sporo miejsca na dodatkowe rośliny.

Tak, światło ma być włączone 10h na dobę. Inaczej prosisz się o glony (jak więcej). Filtr daj trochę wyżej. Grzyb jest normalny, jak cie denerwuje to ściągaj, później przejdzie. Szykuj się na okrzemki i dbaj o cyrkulację.
maxis
Posty: 5
Rejestracja: 29 gru 2019 11:11

Post autor: maxis »

Dziękuję bardzo grzesi3k.

Zmieniłem tak jak mi doradziłeś i wygląda to teraz tak. Podniosłem również filtr trochę do góry

Obrazek

Między konarami oraz kamieniami była luka więc tam przestawiłem rośliny.

Wiem, że jest sporo miejsca a po nowe rośliny wybieram się po Nowym Roku. Czy mógłbyś mi doradzić jakie rośliny mogę tutaj kupić oraz gdzie je ustawić? Czy to tak naprawdę jest dowolność? Co miałeś na myśli pisząc o cyrkulacji? Filtr jest włączony i działa czy coś jeszcze?

Prośba o dobranie rybek. UWAGA ! Syn musi mieć neonki innesa. To warunek jaki mi postawił :)

Pozdrawiam wszystkich początkujących akwarystów. Długa droga przed nami :)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zapraszam do poczytania na temat neonów Innesa:
viewtopic.php?t=26033
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ