[54l] Pierwsze akwarium

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

rtrojan
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2019 19:16

[54l] Pierwsze akwarium

Post autor: rtrojan »

nieaktualne
Ostatnio zmieniony 11 lis 2020 19:57 przez rtrojan, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Hej, no ładnie wygląda. Dlaczego dałeś tak mało podłoża? Co do obsady to pewnie zaraz ktoś inny ci zwróci uwagę ;)
rtrojan
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2019 19:16

Post autor: rtrojan »

Więcej dać podłoża? Dosypać piasku? żwiru?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Ja bym dał spokojnie centymetr albo dwa więcej drobnego żwirku albo piachu (lepiej).
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kiryski wymagają piasku jako podłoża. I oczywiście podłoża jest znacząco za mało, jego warstwa to minimum 5cm, jeżeli chcesz utrzymać rośliny. W dodatku posadziłeś je w jałowym żwirku, daj im chociaż kulki nawozowe w okolice korzeni.
Prętniki to ryby ciepłolubne, nie należy trzymać ich z chłodnolubnymi danio i neonami Innesa. Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb.

Coś mi się wydaje, że dałeś samice prętników dwóch odrębnych gatunków... Celowo?

Jakie są parametry wody?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
rtrojan
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2019 19:16

Post autor: rtrojan »

Kiryski mają piasek po prawej stronie akwarium (około połowa). Mam jeszcze worek 2kg piasku kwarcowego, dosypię na weekendzie, skoro tak radzicie. Co do wysokości podłoża to uformowałem je tak jak w jakimś poradniku ktoś pisał - więcej z tyłu, mniej z przodu. Rośliny rosną mniej więcej właśnie na 4-5 cm warstwie (jak widzicie, rośliny mam głównie z tyłu). Skoro z przodu rośliny nie rosną to chyba nie ma potrzeby tam sypać więcej?

Wrzuciłem dziś pod roślinki 10 kulek gliniano-torfowych.

Co do temperatury to mam 24,9*C, z tego co czytałem prętniki lubią od 24*C, danio i neon optymalna do 25*. Wiem, że to nie idealnie, ale wyglądają, jakby się dobrze u mnie czuły :)

Co do prętników to myślałem, że mam dwa samce, a nie samice? Czytałem, że to samce są ubarwione, a samice są srebrno-szare. Czasami jedna drugą pogania, ale nie wygląda to groźnie. Większość czasu spędzają pokojowo :) Jeśli dobrze myślę i to są samce, to chciałem dokupić jeszcze dwie samiczki prętnika (ale nie mieli w sklepie). Dobry pomysł, czy też będzie już za małe akwarium? Jak wogóle ilość ryb na 54l? Nie za dużo?

Parametrów wody nie sprawdzałem. Podmieniam wodę co 7 dni w ilości około 10%.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W żadnym wypadku nie dokupuj prętników. To są ryby terytorialne, masz dla nich za maly zbiornik. Jedna para da sobie radę, ale dwie będą się zabijać w czasie tarła.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Spoko, nie widać żebyś miał tego podłoża tyle z tyłu ;) Prętniki wg. mnie najłatwiej rozpoznaje się po kształcie płetwy grzbietowej, samiec ma "szpiczastą", samica okrągłą. Kolory takjak napisałeś, samiec bardziej "krzykliwy".
rtrojan
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2019 19:16

Post autor: rtrojan »

Czyli moje prętniki to na pewno samiczki?
Na korzeniu na pierwszym zdjęciu widać szare narośle - to jakaś pleśń czy glony? Usuwać to? Próbowałem raz wyszorować gąbką pod zlewem, ale odrosło po kilku dniach. Ryby się raczej tego nie czepiają, nawet otoski.

Kilka nowych zdjęć:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Twoje prętniki to samce.
rtrojan
Posty: 10
Rejestracja: 09 gru 2019 19:16

Post autor: rtrojan »

Akwarium ma już 3,5 miesiąca, troszkę się rozrosły roślinki, żadna ryba nie zdechła. Za to dokupiłem 2 danio czerwone.

Obrazek
ODPOWIEDZ