Lampa uv

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Lampa uv

Post autor: macieja792 »

Witam,potrzebuję lampy uv,steryzlizatora do mojego akw 200 l.
Akwarium mam 4 mc i problem z mętną wodą od początku,myślałem,ze problem minie,ale tak się nie stało.Obsada to gurami i neony plus zbrojownik i kilka par gupików,akw przejęte po kimś,dlatego nie am wpływu na to co w nim pływa.Rośliny to valisner,trochę trawnika plus kilka których nazw nie znam.Podłoże to w połowie piasek(dla kirysków) i czarny 2 mm żwirek(podobno obojetny dla akw) Filtr i oświetlenie to produkty Juwel,T5 2x45W (D ligh)a filtr to wkłady wg zaleceń producenta-niebieskie gąbki,zielone,trochę ceramiki i dołożyłem watę,by trochę zatrzymywała białe drobinki.Zmieniam ją co tydzień.Filtr pracuje 24/h,światło około 9 godz. zbiornik w średnio jasnym miejscu . Karmienie 2x dziennie,najczesciej mrożony pokarm,czasami płatki,zjadane-raczej nie zalegają.Proszę nie pytać o parametry,nie mam testów,czekam na miernik twardości i pH. Dlaczego pytam o uv? Bo przeglądając allegro spotykam tylko uv na filtry zew ew nakładki na wylot filtra (moc 1 W czyli żadna ) Szukam lampy do zanurzenia w akw. Pytanie jak to chcę zrobić,mam drugi filtr wew. Juwel,tam wsadzę sama lampę uruchomię pompe,zamknę pokrywę i poczekam na wodę kryształ :) Teraz czekam na baty :wink:
Aaa,nie posiadam CO2,rośliny rosną dość dobrze,rybki grubiutkie i też nie narzekają. Filtr nie czyszczony,a wodę zmieniam co 2 tyg około 15 procent,czekam na filtr RO,woda u mnie raczej normalna( twardość ) praktycznie zero kamienia na szybie czy czajniku :wink: Przeglądam fora,filmiki na yt i szukam złotego środka,bo porady skrajnie różne.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Daj jakies zdjecie i napisz co to za filtr (bo napisales co dajesz do filtra).
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Witam,opanuję technikę- wstawię. Dziekuję za odp. i to w nowy rok ;)
Filtr juwel wew, taki jak w zestawie do akwarium,"od spodu filtra" gąbka niebieska duże oczka,gąbka niebieska małe oczka (pory )gąbka zielona (podobno do neutralizacji "azotanów "jeszceje jedna niebieska i ceramika w koszyczku(6-7 cm) i wata.Bez węgla aktywnego.
Próbuję wkleić foto i nic,są instr. na forum ?
https://pokazywarka.pl/rjbx6v/
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Pewnie widziałeś nasadkę Aquaela na jego filtry wewnętrzne. Ona jest spoko, ale:
- pasuje tylko do kilku filtrów (Pat Mini, Fan Mini)
- do akwarium 200 litrów nie nadaje się (może do 100)
- ogólnie trzeba tej nasadce pomóc i być cierpliwym (niski przepływ i dużo czasu)

Ale najważniejsze, gdzie tu masz zakwit?
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Tak. Zastanawiałem się nad tą nakładka,ale nic za slaba. Nie jestem akwarysta z doświadczeniem,ale coś mi podpowiada ,że z filtra wychodzą też dobre bakterie,szkoda je neutralizować . Kupiłem mały filtr wew z diodą o mocy 3W,działa od tyg.trudno zauważyć jego działanie. Tak,wiem cierpliwość to podstawa w akwarystyce,uczę się tego.Pisze z telefonu,po pracy wrzucę z laptopa foto z innej perspektywy. Tak ,mega zakwitu nie ma ,białe duże farflocle już zniknęły z tła ,myślałem że te najmniejsze też znikną ,a ja będę cieszył oko kryształ woda 😉
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Zadna lampa nie jest Ci potrzebna . Masz zle zastosowane wklady w filtrze /zla kolejnosc/ .
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Zgodnie z obietnicą wrzucam zdjęcie "zakwitu " plus wkłady z filtra,kolejność jak na zdjęciu.Teraz widzę( od dołu)
gąbka niebieska (małe pory)
gąbka nieb (małe pory )
gąbka zielona
gąbka nieb (duze pory)
gąbka zielona
w koszyku coś co uznałem za ceramikę( małe kamienie-5-6mm- może to ceramika? nie wiem) Juz wie, to cirax Materiał filtracyjny o wysokim stopniu porowatości zapewnia dzięki swej dużej powierzchni skuteczne czyszczenie biologiczne i najwyższą jakość wody.
i wata u samej góry.
Filtr przy okazji przepłukałem w wodzie z akw ( 2 raz od założenia zbiornika)
https://pokazywarka.pl/umzcvd/
Ostatnio zmieniony 02 sty 2020 20:18 przez macieja792, łącznie zmieniany 1 raz.
artleep
Posty: 22
Rejestracja: 13 kwie 2018 5:59

Post autor: artleep »

Mam taki filtr ale w akwarium Juwel Rio 125l i kolejność wkładów mam od góry :
Wata filtracyjna
Gąbka zielona (denitryfikująca)
Gąbka niebieska szorstka (duże oczka), szybki przepływ wody
2x wkłady z ceramiką
2x Gąbka gładka (małe/drobne oczka) dla wolnego przepływu i bakterii beztlenowych

Tak jeśli dobrze pamiętam poleca producent.
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Ja sugerowałem sie tym https://www.zoolight.pl/product-pol-218 ... trzny.html
ale już wiem ,że pomyliłem :D
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Zmieniłem dziś układ gąbek we filtrze,od góry:
wata filtr ( biała,zwykła)
zielona
niebieska ,duże pory
2x koszyk z ceramika
2x niebieska ,małe pory
i czekamy na efekty....
Nie stosuję chemii,nie wiem czym są minerały ;)
Marek Marecki
Posty: 15
Rejestracja: 14 mar 2018 18:16
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek Marecki »

Na zakwit wody stosowałem przepływowy sterylizator Aquael'a o mocy 3W. Moje akwarium ma 170l brutto. Nie pamiętam dokładnie ile czasu zajęło oczyszczenie wody ale to było około 3 dni. Zdemontowałem go jak tylko przestał być potrzebny, gdyż ze względu na swoją konstrukcję ograniczał przepływ.

Do filtra wewnętrznego dołożyłem warstwę włókniny filtracyjnej Aquaszut, którą wymieniam kiedy się zapcha.
Dzięki temu woda jest jak kryształ, same gąbki niestety nie dawały rady tak dobrze filtrować.
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

To ja mam chyba inny problem,bo mam sterylizator 3 W i nic.
Podłoże mam z czarnego żwirku,ale pod spodem trochę takiego jak na foto,czy taki żwirek może "zapylac" wodę? Każdy płukany dość dobrze.
https://pokazywarka.pl/5t6tas/
ODPOWIEDZ