[10l] Pierwsza kostka w życiu

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

[10l] Pierwsza kostka w życiu

Post autor: 100%amator »

Witam! Na lubianej i wszystkim dobrze znanej stornie ze wszystkim i niczym :) (olx.pl bez reklam okej) znalazłem kostkę, a w zasadzie zestaw AQUAEL SHRIMP SET SMART II 10L Czarny. Mówię sobie "-czemu nie, a nóż uda mi się to utrzymać bez rybek na biurku". Najpierw czeka mnie czyszczenie całości, jest trochę zielonego osadu na ściankach.

AQUAEL SHRIMP SET SMART II 10L Czarny:
-wymiar: 20x20x25 [cm] gr.4 [mm] 10/9,07 [l] brutto/netto
-grzałka: Aquael Fix 25W
-oświetlenie: Aquael LEDDY SMART 2 PLANT 6W BLACK
-szklane przykrycie kostki
-podłoże: aktywne podłoże Platinum Soil Powder, frakcja 1,5-3 [mm]

Po doprowadzeniu całości do czystości mam zamiar usypać warstwę podłoża na gr. 5/6 [cm] mniej lub więcej chętnie przyjmę rady. Jeśli chodzi o rośliny to jak już ktoś wcześniej ładnie określił mam zamiar włożyć roślinki które może nie będą docelowe ale które pozwolą dojrzeć kostce (kabomba i inne "zielsko" z przycinki z ogólnego akwa, kulka gałęzatki, mech na korzeniu, drobna pistia na górę). PODKREŚLAM kostkę chciałbym utrzymać w zieleni, bez ryb :) Może później jak to wszystko będzie funkcjonować małego ślimaczka glono-żera. Jeśli macie jakieś podpowiedzi lub ostrą krytykę to proszę walcie śmiało :ok Zdjęcie poskładanej kostki dodam jutro :wink:
Awatar użytkownika
BettaManiac
Posty: 208
Rejestracja: 13 mar 2019 9:06
Lokalizacja: Toruń/Kuj.Pom.

Post autor: BettaManiac »

Moim zdaniem będziesz miał duży problem z jej utrzymaniem,nawet bez zwierząt,bo w tak małym akwarium trudne jest utrzymanie roślin bez glonów,jak i równowagi.Ale próbuj,może się uda.
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

BettaManiac wiem, że im mniejszy tym trudniej. Nikt nie mówił, że będzie łatwo.
Jak na razie zrobiłem tak jak zaleca producent podłoża czas pokaże co się będzie działo.
Obrazek
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

moim zdaniem za dużo podłoża. Woda kranówka czy czysta RO ? Jaki filtr ?
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Arkady77 pisze:moim zdaniem za dużo podłoża
Wszystko zrobione zgodnie z opisem i zaleceniami producenta. Na razie wszystko wygląda w porządku "czysto".
Arkady77 pisze:Woda kranówka czy czysta RO
RO
Jaki filtr ?
Aquael Pat Mini
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

Super warunki dla Caridin. Po miesiącu jak dojrzeje możesz pierwszych lokatorów dać ;) Wejdź na Youtuba na kanał Szopen Shrimp, tam wszystkiego się dowiesz ;)
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Dzięki za polecenia kogoś kto ma pojęcie o robakach. Ale mimo wszystko zastanawiam się dalej czy w ogóle coś tam trafi. Jak narazie to kostka robi za "zieloną lampkę" na biurku i wygląda super :D
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Mała aktualizacja przed nowym rokiem. Kostka jest czysta, jak na razie nie podmieniam wody, tylko dolewamy jej ubytki (kostka bez pokrywy). Po 10 dniach od zalania chyba wszystko działa dobrze, nie robiłem jeszcze żadnych testów.
Obrazek

Obrazek
A tu taki widok wczoraj po zapaleniu światła w moim 1 baniaku :)
Arkady77
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2019 21:13
Lokalizacja: Nowa Sól

Post autor: Arkady77 »

no nieźle :) Powodzenia :)
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Przybyło trochę zielonego, jak widać na zdjęciu woda czysta :) Choć nie obyło się bez problemów pierwotniaki z którymi sobie poradziłem, później narzeczona podczas mojej nieobecności stwierdziła, że skoro nic tam nie ma to nie trzeba świecić. Oberwał "pierwszy rzut" kabomby oraz gałęzatka. Ale z tym też dałem radę. Wodę podmieniałem 2 razy z powodów wyżej wymienionych, aktualnie to dolewam co 2 dni szklankę wody RO aby utrzymać równy poziom wody.
Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czy ja dobrze widzę razbory klinowe w tej kostce?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

BARA pisze:Czy ja dobrze widzę razbory klinowe w tej kostce?
Nie. W kostce nie ma ANI jednej ryby, oprócz 1 helenki którą wczoraj włożyłem, żeby pomogła mi walczyć ze ślimakami. Zdjęcie, na którym widać razbore jest zrobione w moim głównym akwarium, widać tam jeszcze 2 krewetki filtrujące.
100%amator
Posty: 66
Rejestracja: 28 wrz 2019 17:23

Post autor: 100%amator »

Małe odkopanie tematu. Wywaliłem korzeń, na którym co się okazało 1 helenka która odpowiadała za porządki musiała okazać się samiczką i złożyła na nim jaja. Ona sama po zakończeniu swojej powinności wróciła do głównego baniaka wraz z jajami. Na początku miałem krewetki Fire Yelow, ale były zbyt mało widoczne i wymieniłem na Red Cherry. Zmniejszyłem też ilość podłoża. Glonów w zasadzie nie ma oprócz wylotu z filtra i lekkiemu zazielenianiu się szyby przy podłożu.
ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ