Akwarium 25L

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
piaseqq
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2020 15:23

Akwarium 25L

Post autor: piaseqq »

Cześć, od dłuższego czasu nastawiam się na założenie akwarium. Kilka lat temu miałem już takie akwa dlatego jakąś podstawową wiedzę na ten temat posiadam. Po wielu przeczytanych artykułach i obejrzanych filmikach zdecydowałem się na ewentualny sprzęt. Chciałbym tylko skonsultować z kimś bardziej doświadczonym czy to wszystko miałoby sen.

Akwarium 25l 40x25x25 LT
Filtr aquael pat mini z wymienioną gąbka
Grzałka z termostatem 25W
Oświetlenie belka led 11W 1500lum
Podłoże warstwa keramzytu na to ziemia ogrodowa z pokruszonymi kulkami GT przykryte siatką i przysypane żwirem bazaltowymi lub kwarcowym o grubości ok. 1mm (lub jasny piasek)

Rośliny jakie wybrałem to Anubias petite, rotala colorata, bacopa monnieri, alternanthera reineckii mini, eleocharis parvula wszystko in vitro oprócz anubiasa.

Obsady konkretnej jeszcze nie mam ale myślałem nad kilkoma krewetkami, razbora galaxy lub gupik endlera albo sam bojownik.

Najbardziej obawiam się o oświetlenie i tutaj moje pytanie. Czy 11w (1500lumenow) w 25l low tech to nie za dużo? Nie chciałbym dużych problemów z glonami. Ewentualnie mogę zmienić na lampkę led 6W. Drugie moje pytanie dotyczy roślin in vitro, dadzą radę w LT? Jak to wszystko widzicie? Z góry dziękuje za pomoc.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

To będzie 60lm/l - za dużo. Bez CO2 i nawozów się nie obejdzie, a to już nie LT. Jeśli możesz zapodaj jakiś ściemniacz i po sprawie. Do LT max. 20lm/l.

Co do roślin in-vitro u mnie kiepsko rosły, natomiast rośliny z uprawy podwodnej przyjmują mi się od razu i ciężko mi ogarnąć ;) Strzelam, że sprzedawca, od którego biorę rośliny ma podobne warunki do moich ;) Jednak to, że u mnie in-vitro kiepsko rosły nie oznacza, że u Ciebie nie będą rosły ;) Wiele osób chwali in-vitro.
piaseqq
Posty: 2
Rejestracja: 08 sty 2020 15:23

Post autor: piaseqq »

wężowakolumna pisze:To będzie 60lm/l - za dużo. Bez CO2 i nawozów się nie obejdzie, a to już nie LT. Jeśli możesz zapodaj jakiś ściemniacz i po sprawie. Do LT max. 20lm/l. .
Kupię słabsza lampkę 600lm i powinno być dobrze.
A jakie byłyby skutki zastosowania 60lm/l na ziemi bez CO2 i nawożenia?
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

piaseqq pisze:A jakie byłyby skutki zastosowania 60lm/l na ziemi bez CO2 i nawożenia?
Braki w pierwiastkach, zastój wzrostu roślin, glony.
ODPOWIEDZ