Test wody z 2-krotnie większą GH niż badania wodociągów

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pokomamoko
Posty: 5
Rejestracja: 08 sty 2020 15:55

Test wody z 2-krotnie większą GH niż badania wodociągów

Post autor: pokomamoko »

Cześć,
Jestem tutaj nowy, więc witam Was serdecznie, na dodatek nie jestem hobbystą akwarystyki, a piwowarem domowym, ale mamy (przynajmniej) jeden kluczowy element naszego hobby wspólny: wodę.

Odwołując się do Waszego doświadczenia w zakresie badań wody chciałbym zapytać co sądzicie o wyniku mojego badania.

Ponieważ MPWiK w Krakowie nie podaje w raporcie (https://wodociagi.krakow.pl/admin/files ... i_wody.pdf) alkaliczności wody zakupiłem zestaw Zooplus GH KH, aby ją zbadać. Zbadałem sobie ją, ale żeby potwierdzić wiarygodność badania postanowiłem zmierzyć GH.

Dla ujęcia Raba mam podaną twardość GH = 123 mg CaCO3/l lub 6,9*n (stopni niemieckich).

Zbadałem ją i wyszło mi 13*n, czyli aż o 85% wyższa. Twardość węglanowa wyszła mi 8*n.

Przeprowadziłem te testy 4-krotnie, za każdym razem dostaję te same wyniki KH i GH. Oczywiście zwracam uwagę na to, czy leję pełną kroplę (krople z bąblem odsączam w ręcznik papierowy).

Mam pytanie czy możliwy jest tak duży rozstrzał pomiędzy twardością wody deklarowaną przez wodociągi, a pobraną i zbadaną za pomocą testu kropelkowego.
Zakład uzdatniania wody jest oddalony od mojego mieszkania o ok 20km w linii prostej. Czyżby tak dużo wapnia i magnezu wypłukiwała woda na takim odcinku?

Z tego co wiem to testy kropelkowe Zoolek GH KH mają dobrą opinię wśród akwarystów. Oczywiście mogę kupić testy innej firmy (jakiej?), ale chcę to zrobić jeśli dostanę info, że tym konkretnym kroplom nie mogę ufać.

Pozdrawiam,
/tomek
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Sprawdź testem wodę destylowaną i będziesz wiedział czy testy zwalone czy wodociągi piszą bzdury ;)

Napuszczasz 13 kropel (po każdej mieszając fiolką) i po ostatniej z koloru czerwonego robi się zielony?
pokomamoko
Posty: 5
Rejestracja: 08 sty 2020 15:55

Post autor: pokomamoko »

wężowakolumna pisze:Sprawdź testem wodę destylowaną i będziesz wiedział czy testy zwalone czy wodociągi piszą bzdury ;)
1 kropla reagentu GH zabarwia 5ml wody destylowanej na bardzo lekki zielony kolor, zakładam więc, że woda ta ma 0*n twardości.
wężowakolumna pisze:Napuszczasz 13 kropel (po każdej mieszając fiolką) i po ostatniej z koloru czerwonego robi się zielony?
Zgadza się, choć dziś przeprowadzony w ten sam sposób test wykazał 12*n GH, co i tak znacznie odbiega od deklarowanych 7*n.

Wczoraj badana woda szła całkiem zimna (oczywiście doprowadziłem ją do temp. pokojowej), dzisiaj była trochę cieplejsza, więc pewnie trochę dłużej zalegała w instalacji z tworzywa sztucznego, może stąd lekko niższa twardość.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Uważam, że testy masz ok. U mnie też czasem wejdzie 9 kropel czasem 8 i zmienia kolor. Kropla kropli nierówna stąd możliwy błąd pomiaru.
pokomamoko
Posty: 5
Rejestracja: 08 sty 2020 15:55

Post autor: pokomamoko »

wężowakolumna pisze:Uważam, że testy masz ok. U mnie też czasem wejdzie 9 kropel czasem 8 i zmienia kolor. Kropla kropli nierówna stąd możliwy błąd pomiaru.
A z ciekawości, masz może dostępne parametry wody wg. wodociągów tak, aby odnieść je do wyników swoich pomiarów?
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

pokomamoko pisze:A z ciekawości, masz może dostępne parametry wody wg. wodociągów tak, aby odnieść je do wyników swoich pomiarów?
W kranie jest 14,6 wg. wodociągów i po 14-15 zapuszczonych kroplach woda w fiolce zmienia kolor na zielony. W akwarium jest 8-9.
pokomamoko
Posty: 5
Rejestracja: 08 sty 2020 15:55

Post autor: pokomamoko »

wężowakolumna pisze:W kranie jest 14,6 wg. wodociągów i po 14-15 zapuszczonych kroplach woda w fiolce zmienia kolor na zielony.
No to masz idealnie. Kurcze, tego testu chyba nie da się wykonać aż tak źle, żeby mi wychodził tak odległy wynik :(
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Jedynie co mi przychodzi do głowy to może wykonujesz go za szybko? Ja robię ten test tak, że zapuszczam jedną kropelkę, kilkukrotnie telepię fiolką, czekam ze dwie sekundy i wkraplam następną itd. im dalej, czas oczekiwania na wkropienie następnej wydłużam. Może się z tym za bardzo pierniczę, ale tak se robię i już :P
pokomamoko
Posty: 5
Rejestracja: 08 sty 2020 15:55

Post autor: pokomamoko »

Przeprowadziłem jeszcze 2 testy:

1. GH na wodzie surowej w 2-krotnej objętości i wyszło mi 25 kropel, a więc "idealnie" 12,5 stopnia, co by tłumaczyło dlaczego miałem czasem wynik 12 a innym razem 13 kropli (dla 5 ml). Ten ostatni test pozwala mi wierzyć, że sam test jest ok (jeśli nie popełniam błędu logicznego to błąd pomiaru spada 2-krotnie).

2. Testy GH i KH na wodzie przegotowanej.
Przegotowana woda ma GH=11-12 oraz KH=6-7, a więc różnica pomiędzy nimi jest stała (dla surowej 13 i 8) i wynosi 5 stopni, co ma sens, bo ta różnica to będzie po prostu twardość nieprzemijająca, czyli siarczany i chlorki. A więc znów, test raczej działa.

Podałem zakresy, ponieważ w przeciwieństwie do wody surowej kropla jedenasta zmieniła kolor z czerwonego na bury, a dopiero dwunasta na zielony, to samo dla KH i kolorów niebieski->żółty.

Wszystkie znaki wskazują, że pomiary są ok, być może raport błędnie podaje twardość węglanową jako ogólną :glupek

Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

pokomamoko pisze:być może raport błędnie podaje twardość
Niekoniecznie, nie wiemy jak została zbadana woda przez wodociągi.
Np. testy KH nie mierzą twardości węglanowej tylko węglany i wodorowęglany (np. sodu) i czasem wynik KH przekracza GH :) Test na KH mierzy zasadowość wody a nie twardość węglanową (jeśli woda butelkowana ze sklepu ma na etykiecie podany skład liczbowy jonów, to można sobie policzyć KH i GH oraz porównać z tym, co się zmierzy testami - wyniki będą różne).
Jak sam wyżej napisałeś, podajesz równoważnik (GH = 123 mg CaCO3/l lub 6,9*n) oraz ilość kropel. Akwaryści korzystają z gotowego testu na GH/KH, ale twardość można też zmierzyć testami na Mg i Ca i policzyć.
Czyli wszystko zależy od metody pomiaru i podania wyniku.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ