Otosek- dziwna pleśń zabiła rybkę

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Majaxy
Posty: 3
Rejestracja: 13 sty 2020 23:30
Lokalizacja: Poznań

Otosek- dziwna pleśń zabiła rybkę

Post autor: Majaxy »

Witajcie,

Jestem początkującą właścicielką Otosków oraz krewetek Red Cherry.
Akwarium posiadam 4 tygodnie, a Otoski od 1,5 tygodnia. Dzisiaj po powrocie do domu, zauważyłam że jeden z Otosków dziwnie pływał i jego górna pletwa pokryta była jakby .... pleśnią..... początkowo myślałam, że przepływał gdzieś przy korzeniu i może pleśń od korzenia mu się zaplątała i biedny nie mogąc pływać, zmęczył się. Odłowiłam go i delikatnie usunąłam pleśń. Niestety, rybka padła. Na grzbiecie, w miejscu pleśni-zostało przebarwienie.
Dodam, że jakiś czas temu podczas zakładania akwarium, nowy korzeń pokrył się pleśnią-zrobił się praktycznie biały. W sklepie powiedziano mi, że to normalne przy nowym korzeniu i zakładaniu akwarium. Z dodatkowych zmian- wrzuciłam do akwarium pół "zielonej", rozpuszczalnej tabletki dla krewetek i Otoski się nią zajadały.
Co to mogło być? Jak tego uniknąć w przyszłości? Boję się, że pozostałe osobniki skończą podobnie, a bardzo zależy mi na ich zdrowiu.
<b> Miłego dnia,
Maja </b>
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę podaj informacje o akwarium zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Majaxy
Posty: 3
Rejestracja: 13 sty 2020 23:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Majaxy »

Ojjj - bardzo przepraszam.
Akwarium ma 60l. Na dnie mam czarne kamyczki przysypane warstwą około 2cm specjalnego podłoża dla krewetek. Mam kilka Anubiasow, korzeni i tyle jeśli chodzi o wystrój. Temperatura wody 23st.
<b> Miłego dnia,
Maja </b>
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

BARA chodziło o dane dotyczące wody ;) Na ślepo strzelam, że po prostu dałaś otoski do zbyt świeżego zbiornika (dwa i pół tygodnia) i takie są tego efekty. To wrażliwe rybki i powinno się je wrzucać do dojrzałego baniaka.
Majaxy
Posty: 3
Rejestracja: 13 sty 2020 23:30
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Majaxy »

A pleśń, którą na sobie miał? Myśli Pan, że od tego?
<b> Miłego dnia,
Maja </b>
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Heh, jak slodko :3 na forum wszyscy jestesmy koledzy/kolezanki ;) plesniawka atakuje oslabione ryby. Otosek zachorowal przez slavej jakosci wode (poczytam o cyklu azotowym w akwarium), one sa bardzo delikatnie i mogl to spowodowac np podwyzszony poziom amoniaku (to trucizna dla ryb).
ODPOWIEDZ