Przymiarki do nowego akwarium.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Przymiarki do nowego akwarium.

Post autor: Ginuha »

Rozwiejcie moje wątpliwości. Przymierzam się do nowego akwa.
Limit długości wynikający z metrażu pokoju to 80 cm i chciała bym w ramach tej długości największy (w miarę rozsądku) litraż. O ile szerokość też jest w jakiś sposób ograniczona (do 40 cm), to wysokość już nie. Tu nasuwa się pytanie. JAka wysokość jest rozsądna?
Jeżeli zdecyduje się na np. 50 cm, to jakie oświetlenie do tego dobrać, a dokładniej na który parametr zwrócić uwagę?
Podobają mi się rośliny, które wyrastają ponad taflę wody, ale jak mniemam wtedy oświetlenie musi być zainstalowane jeszcze wyżej, więc musi być jeszcze mocniejsze (?)?
Poza tym czy rośliny wyrastające ponad akwarium dadzą radę w pomieszczeniu, w którym wilgotność raczej nie przekracza 25-30% w zimie?
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Ja mam 50 cm. wysokości, oświetlenie w oparciu o paski led i daje radę, ale rośliny mam mało-wymagające. Oświetlenie można powiesić, można kupić lampę mocniejszą niż trzeba, ale z regulacją i wtedy można dopasować. Wilgotność nie będzie problemem jeśli zainstalujesz jakiś zraszacz lub generator mgły i podłączysz go pod włącznik czasowy. Poprzeglądaj internet pod hasłem "paludarium" - znajdziesz mnóstwo informacji ;)
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

wężowakolumna pisze:Poprzeglądaj internet pod hasłem "paludarium" - znajdziesz mnóstwo informacji ;)
no właśnie albo za płytko szukałam, albo źle, ale ciągle trafiałam na paludaria, które były na raczej płytkich akwariach.
Ale to cenna informacja, że raczej w tamtym kierunku ma droga ;)
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Ginuha pisze:
wężowakolumna pisze:Poprzeglądaj internet pod hasłem "paludarium" - znajdziesz mnóstwo informacji ;)
no właśnie albo za płytko szukałam, albo źle, ale ciągle trafiałam na paludaria, które były na raczej płytkich akwariach.
Ale to cenna informacja, że raczej w tamtym kierunku ma droga ;)
Nie sprecyzowałem - mi chodziło o to, że od paludariów możesz wziąć patent na mokre powietrze dla roślinek, a resztę rób po swojemu. Zawsze można zainstalować oświetlenie na akwarium, a rośliny, które z niego wypełzły doświetlać osobno, wszystko zależy od tego jak to ma wyglądać. Wydaje mi się, że najłatwiej byłoby akwarium prowadzić normalnie, ale zainstalować z tyłu dodatkową ścianę z epifitami, użyć odpowiednich roślinek i zaaranżować tak, aby płynnie przechodziłoby ze strefy podwodnej w nadwodną.
ODPOWIEDZ