Filtr RO i zmiękczacz wody

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
adamzes
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2020 23:15
Lokalizacja: małopolska

Filtr RO i zmiękczacz wody

Post autor: adamzes »

Witam

Potrzebuję pomocy kogoś kto ogarnia zasady filtracji i uzdatniania wody.

Planuję zakup filtra RO. W instalacji domowej mam już zamontowany zmiękczacz wody Aquahome (korzystający z tabletek soli do regeneracji).

Pytanie brzmi:

W którym miejscu zainstalować RO? Przed zmiękczaczem (woda "surowa" bardzo twarda i słabej jakości niestety) czy już za zmiękczaczem (woda miękka, ale stos sodu (Na) i mało pozostałych rzeczy)

Dzięki z góry za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Przed.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
adamzes
Posty: 2
Rejestracja: 16 sty 2020 23:15
Lokalizacja: małopolska

Post autor: adamzes »

Dzięki za informację. Tak też zrobię.

A jest jakaś szansa na uzasadnienie tego? Pytam z czystej ciekawości :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Filtr RO generuje "wodę odpadową"- sporo. Po co filtrować wodę, żeby RO potem i tak sporą część usunęło...ponadto wydajność RO zależy w dużej mierze od ciśnienia wody, wydaje mi się że większe ciśnienie będzie bezpośrednio z sieci jak już za pierwszym filtrem

no odpad oczywiście można wykorzystać, jest to czysta woda, tylko jeszcze twardsza
lukasz133
Posty: 54
Rejestracja: 25 lut 2018 12:14

Post autor: lukasz133 »

Wydajność też bardzo zależy od temperatury wody jaka jest filtrowana,jak miałem filtr podpięty pod pod główne źródło zasilania gdzie temperatura byla rzędu 15 stopni może mniejsza to aby uzyskać 5 litrów wody ro musiałem czekać prawie godzinę i dużo było odpadu,ale jak podłączyłem pod baterię i ustawiłem temperaturę tak około 35 stopni to 5 litrów wody ro było już po 20 minutach
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Gdybyś miał pompę podbijającą ciśnienie wody to bym zalecił montaż RO za zmiękczaczem, da to lepszej jakości wodę demi ale do celów akwarystycznych jest to bez znaczenia. Podłącz prosto do sieci, bez wstępnego zmiękczania.

Tak się składa, że w pracy mam RO z pompą dające ok 80-100l/h i codziennie są badane parametry tej wody (wymagania ISO...). Przy podłączeniu pod kranówkę (pH ok 8,0, GH 20*n) RO daje wodę o przewodnictwie 12-15uS i zawartości chlorków ok 3mg/l a na wodzie zmiękczonej (pH 7,0 i GH>1*n) mamy 5-6uS i chlorki 0,8-1,2mg/l.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
balacz
Posty: 1
Rejestracja: 30 lip 2019 10:58

Post autor: balacz »

lukasz133 pisze:Wydajność też bardzo zależy od temperatury wody jaka jest filtrowana,jak miałem filtr podpięty pod pod główne źródło zasilania gdzie temperatura byla rzędu 15 stopni może mniejsza to aby uzyskać 5 litrów wody ro musiałem czekać prawie godzinę i dużo było odpadu,ale jak podłączyłem pod baterię i ustawiłem temperaturę tak około 35 stopni to 5 litrów wody ro było już po 20 minutach

Jeśli ciśnienie z sieci i tak jest spore, to faktycznie warto wziąć pod uwagę temperaturę - bo faktycznie szybciej przez filtr przeleci cieplejsza woda. Pytanie na czym bardziej nam zależy - szybka filtracja, czy mało wody odpadowej.

___________
https://www.oriontec.pl/odwrocona-osmoza/
Ostatnio zmieniony 09 lut 2020 18:46 przez balacz, łącznie zmieniany 1 raz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie pamiętam dobrze, ale coś mi świta, że instrukcja zalecała podpiąć pod zimną, nie ciepłą....piszę w gwoli dokładnego sprawdzenia zaleceń, bo pewny nie jestem
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15745
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Filtry.zmiękczające wodę należy podpinać pod wodę zimną. Tak przynajmniej jest w instrukcji filtra marki Brita.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Dla filtra RO maksymalna temperatura wody to okolice 35-40*C.
Pytanie na czym bardziej nam zależy - szybka filtracja, czy mało wody odpadowej.
Więcej odpadu to lepszej jakości woda demi.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ