[72l] Zbrojnik niebieski

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

konradik12
Posty: 7
Rejestracja: 07 cze 2019 10:32

[72l] Zbrojnik niebieski

Post autor: konradik12 »

Witam,

prowadzę od kilku miesięcy zbiornik 72l. Dozuję CO2, potas, mikro i magnez, około 70% powierzchni podłoża to rośliny, staram się utrzymywać odpowiednie właściwości wody. pH staram się utrzymywać przy 7, maksymalnie podchodzi pod 7,5 (niestety bardzo twarda kranówka i ograniczony dostęp do RO).
Moja aktualna obsada to 2 pielęgniczki ramireza, 4 piskorki khuli i 15 neonów innesa.
Czy mogę dodać do akwarium jedną z poniższych opcji?

- Zbrojnik niebieski + 6 otosków
- Kilka zbrojników niebieskich (jeżeli tak to ile)

Wiem, że minimum dla nich to 54l, ale pytanie dla jakiej ilości i w jakiej obsadzie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

konradik12 pisze:Witam,

prowadzę od kilku miesięcy zbiornik 72l. Dozuję CO2, potas, mikro i magnez, około 70% powierzchni podłoża to rośliny, staram się utrzymywać odpowiednie właściwości wody. pH staram się utrzymywać przy 7, maksymalnie podchodzi pod 7,5 (niestety bardzo twarda kranówka i ograniczony dostęp do RO).
Moja aktualna obsada to 2 pielęgniczki ramireza, 4 piskorki khuli i 15 neonów innesa.
Czy mogę dodać do akwarium jedną z poniższych opcji?

- Zbrojnik niebieski + 6 otosków
- Kilka zbrojników niebieskich (jeżeli tak to ile)

Wiem, że minimum dla nich to 54l, ale pytanie dla jakiej ilości i w jakiej obsadzie.

Wąsacze niebieskie będą Ci rozkopywać zbiornik, ponieważ w naturze kopią sobie nory. Nastaw się na stałe przemeblowywanie zbiornika. Rozumiem, że trzymając ryby przydenne podłożem jest piasek, więc rośliny powinny się mocno ukorzeniać i nie wypływać przy naruszeniu podłoża, jednak nastaw się na ich przesadzanie, jak zbrojniki będą wytrwale szukać sobie miejsca schronienia.

Przypominam, że dla zbrojników niezbędne jest drewno w akwarium z którego będą mogły sobie skrobać celulozę konieczną im do prawidłowego trawienia.

I mam pytanie: czemu w bardzo twardej i zasadowej wodzie trzymasz ryby wybitnie wymagające wody miękkiej i kwaśnej, neony Innesa i ramirezki? Przecież uszkadza im nerki. Zacznij uzdatniać wodę pod wymagania gatunków ryb jakie trzymasz.
Neony Innesa są chłodnolubne, ramireza są ciepłolubne. Czemu łączysz ze sobą te gatunki ryb?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
konradik12
Posty: 7
Rejestracja: 07 cze 2019 10:32

Post autor: konradik12 »

BARA pisze:
konradik12 pisze:Witam,

prowadzę od kilku miesięcy zbiornik 72l. Dozuję CO2, potas, mikro i magnez, około 70% powierzchni podłoża to rośliny, staram się utrzymywać odpowiednie właściwości wody. pH staram się utrzymywać przy 7, maksymalnie podchodzi pod 7,5 (niestety bardzo twarda kranówka i ograniczony dostęp do RO).
Moja aktualna obsada to 2 pielęgniczki ramireza, 4 piskorki khuli i 15 neonów innesa.
Czy mogę dodać do akwarium jedną z poniższych opcji?

- Zbrojnik niebieski + 6 otosków
- Kilka zbrojników niebieskich (jeżeli tak to ile)

Wiem, że minimum dla nich to 54l, ale pytanie dla jakiej ilości i w jakiej obsadzie.

Wąsacze niebieskie będą Ci rozkopywać zbiornik, ponieważ w naturze kopią sobie nory. Nastaw się na stałe przemeblowywanie zbiornika. Rozumiem, że trzymając ryby przydenne podłożem jest piasek, więc rośliny powinny się mocno ukorzeniać i nie wypływać przy naruszeniu podłoża, jednak nastaw się na ich przesadzanie, jak zbrojniki będą wytrwale szukać sobie miejsca schronienia.

Przypominam, że dla zbrojników niezbędne jest drewno w akwarium z którego będą mogły sobie skrobać celulozę konieczną im do prawidłowego trawienia.

I mam pytanie: czemu w bardzo twardej i zasadowej wodzie trzymasz ryby wybitnie wymagające wody miękkiej i kwaśnej, neony Innesa i ramirezki? Przecież uszkadza im nerki. Zacznij uzdatniać wodę pod wymagania gatunków ryb jakie trzymasz.
Neony Innesa są chłodnolubne, ramireza są ciepłolubne. Czemu łączysz ze sobą te gatunki ryb?
Temperatura 26 stopni - pasuje obu gatunkom.
pH 7 - pasuje obu gatunkom.
Lepiej żeby zdychały w przyciasnym akwarium u hodowcy prawda?
Staram się jak mogę i na ile wiedza mi pozwala, a Pani za odpowiedzi podziękuje. Na wszystkie posty z tego co widzę to tylko pretensje zamiast zdrowego podejścia do edukacji początkujących.

Pomoże jakiś normalny akwarysta z zdrowym podejściem w tym temacie?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

konradik12 72 litry to też raczej to z tych przyciasnych kolego ;)

Na szybko licząc masz już prawie 70cm ryb (przelicznik orientacyjny 1cm/litr), a baniak 72 litry minus podloze, rosliny, sprzet, ozdoby etc. No nie masz wg. mnie tam juz za bardzo miejsca. Zbrojniki tak jak napisala BARA rosna, kopia, potrzebuja celulozy z drewna. Parka pielęgniczek wg. mnie powinna miec dla samej siebie jakies 30 litrow (a zalecane jest 60).

Sam mam boliwijki i one lubia cieplejsza wode niz innesa, dlatego mam simulansy. Jak dasz ramy do zimniejszej wody to beda chorowac ;) Piszesz, ze masz pH7 i podchodzi do 7.5. To jest woda zasadowa, te gatunki sa z wody kwasnej ;) Sam piszesz, ze masz bardzo twarda wode, stad i wysokie pH. Ja narzekam na swoja wode, a mam miekka. Masz malutkie akwarium, dlaczego nie kupisz raz na miesiac baniaka lub dwoch wody destylowanej w budowlanym?
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Temperatura 26 stopni - pasuje obu gatunkom.
pH 7 - pasuje obu gatunkom.
Lepiej żeby zdychały w przyciasnym akwarium u hodowcy prawda?
Staram się jak mogę i na ile wiedza mi pozwala, a Pani za odpowiedzi podziękuje. Na wszystkie posty z tego co widzę to tylko pretensje zamiast zdrowego podejścia do edukacji początkujących.

Pomoże jakiś normalny akwarysta z zdrowym podejściem w tym temacie?
Najpierw postaram się odpowiedzieć na resztę Twoich pytań, choć po części zrobiła już Bara. Kwestia do uściślenia to jaką powierzchnią dna dysponujesz, litraż 72 może oznaczać np. 80x35 x 25 wys., może to być 65x30 x wys 35 a może to być także 60x30 x 40 wys., co ma tutaj dość istotnie znaczenie. Tym niemniej moim zdaniem nie możesz do tej obsady dodać kilku zbrojników a nawet jeden byłby problemem. Raz z powodu ich specyficznego zachowania, o którym wspomniała przedmówczyni, dwa z powodu iż zbrojniki rosną do całkiem pokaźnych rozmiarów i zbiornik, który muszą dzielić z innymi współmieszkańcami nie jest dla nich optymalny.

Druga sprawa tyczy się komentarza Bary i Twojej odpowiedzi na niego. Bara ma rację - ramirezy to ryby preferujące wody miękkie i kwaśne oraz ciepłe, przynajmniej w takich mają szansę na rozród. Oczywiście gro ryb jest od pokoleń adaptowane do polskiej wody kranowej co jednak nie znaczy że zapewniamy im dobre warunki. Neony Innesa preferują wody chłodniejsze. Oczywiście w źródłach internetowych znajdziesz przedział temperatur dający jakąś część wspólną ale znowu trzymanie jednego gatunku w parametrach plasująch się na granicy jego tolerowanych wartości to większe ryzyko chorób, stresu i wypaczenia naturalnych zachowań. Ryby pewnie przeżyją (prawdopodobnie krócej niż normalnie) ale czy o to chodzi w akwarystyce? 26 stopni jest absolutnym maximun dla neonów Innesa i jednocześnie dolną granicą dla ramirezek - reasumując to tak jak opony całoroczne czyli do d..y na lato oraz do d..y na zimę.

Jeśli koniecznie chcesz ramirezy i neony to zamień neony Innesa na simulansy (zielone) - kolorystycznie b. podobne a zakres temperaturowy przesunięty w górę. Licz się jednak z tym że w momencie kiedy ramirezy postanowią się wytrzeć to młode będą miały problem przy 15 szybkich kąsaczach i raczej nic z nich nie przeżyje (szczególne po zgaszeniu światła) mimo opieki rodziców. Dodaj też do wody np. szuszonych liści dębu i/lub szyszek olchy - zmiękczą i zakwaszą wodę, za co obydwa gatunki będą Tobie wdzięczne przy braku dojścia do RO. Do takiej obsady możesz dołożyć kilka (z uwagi na stadny charakter bytowania) otosków niemniej wówczas polecałbym Tobie redukcję liczby neonów o 5 sztuk a najlepiej zrezygnowanie z nich i postawienie na parę ramirezek + otoski. Zbrojnika odradzam.
konradik12
Posty: 7
Rejestracja: 07 cze 2019 10:32

Post autor: konradik12 »

Dziękuję za rady,
człowiek niestety czasem musi uczyć się na błędach.
Zamówiłem liście dębu i wkład do filtra węgiel aktywny (ponoć też obniża pH, przy okazji, czy to prawda?). Wodę RO mam, tylko właśnie targam przez całe miasto bez auta, dlatego przy podmianach daję 10l RO, 10l kranówa. Przy twardej kranówie + CO2 daje to 7.0 (7.5 jest od razu po podmianie, potem spada do 7).
Co do obsady w takim razie zrezygnuję z dodatkowych ryb dennych i jakichkolwiek.
Jeszcze raz dzięki!

Jeszcze tylko jedno pytanie.
Czy w takim razie zamiast ryb, jakieś pożyteczne ślimaki znajdą tam miejsce?
Mam tu na myśli helmety, ampularie (słyszałem, że niszczy rośliny, czy to prawda?).

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Wkład węglowy nie bardzo, wkład torfowy tak. Przejdz sie na spacer i zbierz sobie szyszki olchowe (w sumie liscie debu tez mogles sam zebrac ;) ).
Wez sobie jedna ampule, helmety brudza baniak jajkami.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

konradik12 pisze:Zamówiłem liście dębu i wkład do filtra węgiel aktywny (ponoć też obniża pH, przy okazji, czy to prawda?).
Tak, obniża pH, ale będzie niwelował garbniki wydzielane przez liście dębu więc stosowanie go w tym przypadku jest bez sensu. Poza tym wciąga trochę nawozy więc przy stosowaniu go musiałbyś nieco podnieść dawki.

Bardzo dobre wyniki można uzyskać zakwaszając wodę torfem (stosując wkład do filtra lub przepuszczając ją przez torf przy podmianach), ale barwi wodę na żółty kolor.

Ampularia nie niszczy roślin. Dużo je i równie dużo wypada temu ślimakowi z drugiej strony, ale ogólnie przyzwoity ślimak ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Może zacznijmy od tego, żebyś podał nam twardości wody. Bo nie zbijesz pH ani liśćmi dębu ani torfem przy wysokich twardościach.

Węgiel aktywny nie nadaje do poprawiania parametrów wody. Służy jako wkład chemiczny do usuwania pozostałości np.preparatów leczniczych. Poczytaj o zastosowaniu węgla aktywnego, mamy o tym osobny temat w dziale Woda.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Węgiel to również złoże biologiczne.
ODPOWIEDZ