Problem z barzankami

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Magdalenkka
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2020 8:20

Problem z barzankami

Post autor: Magdalenkka »

Cześć, mam problem z akwarium 25l założone w kwietniu 2019 roku.
Obecnie 5 brzanka sumatrzańskich i jeden ślimak. Dwa tygodnie temu padła mi jedną brzanka straciła płetwę ogonową. Dziś zauważyłam że następna rybka ma ubytki w płetwę ogonowej, jest osowiała mniej je. Jak mogę jej pomóc?
Robię podmianki wody 30% raz w tygodniu
Z góry dziękuję za pomoc:)
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: Ginuha »

Przede wszystkim, minimalny litraż dla brzanki sumatrzańskiej to 112l, więc od czego powinnaś zacząć, to od zmiany obsady, albo akwarium na większe.
To trochę tak jak byś zamknęła 5 psów w końcu 3x3, trochę wytrzymają ale potem nerwy zaczną puszczać.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Sumatry się zażerają i lepiej nie będzie w tym szkle, "najsłabsze ogniwo" nie ma gdzie się schować, jak uciec to zostanie zamęczone...nieraz czytałem o takim zachowaniu tych brzanek- lider kierujący całą grupą może wykańczać najsłabsze sztuki jedna po drugiej z pomocą "przydupasów" jeszcze...dodatkowo takie zachowanie może być spowodowane właśnie brakiem miejsca- te ryby są energiczne i żywiołowe, wszędzie ich pełno- muszą się wyszaleć, a nie ma gdzie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Niestety w akwarium 25l nie powinno się trzymać jakichkolwiek ryb, ponieważ tak mały zbiornik nie zapewnia im minimum warunków do pływania.
Jak już przedmówca napisał brzanki sumatrzańskie są gatunkiem wymagającym sporego akwarium, długość minimum 80cm.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Magdalenkka
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2020 8:20

Post autor: Magdalenkka »

Dziękuję, za pomoc. Planuje kupić większe akwarium, kwestia tygodnia. Obsada została mi doradzona, lecz mój błąd że nie doczytałam.
Właśnie ten lider, zaczął chorować. Mogę mu jakoś pomóc?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Podmieniaj więcej wody co kilka dni i jak najszybciej postaraj się o akwarium odpowiedniej wielkości. Nic innego teraz nie zrobisz, brzanki będą się wybijać bo są trzymane w nieodpowiednich warunkach.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Magdalenkka
Posty: 3
Rejestracja: 31 sty 2020 8:20

Post autor: Magdalenkka »

Bardzo dziękuję za podpowiedź :)
ODPOWIEDZ