Baniak 112l proszę o poradę przy zakładaniu nowego zbiornika

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Marcin8711
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2020 22:34

Baniak 112l proszę o poradę przy zakładaniu nowego zbiornika

Post autor: Marcin8711 »

Witam
Od dawna chodziło mi po głowie akwarium. Pomyślałem o zakupie kompletu już gotowego ale zacząłem czytać i wychodzi na to że straszą lipa jest np filtr. Komplet ocylowal w kwocie 375zl wygooglowalem filtr i okazało się że jest wart jakieś 16zl🤦‍♂️ dodatkowo zdecydowanie chce mieć w nim żywe rośliny A jak zacząłem czytać to każda pokrywa musi być zmodyfikowana bo te które są sprzedawane mają za słabe lampy i niewiele roślin tam przetrwa. Postanowiłem więc napisać na forum bo wychodzę z założenia że ma mi to sprawdź przyjemność A nie powodować frustracje :) w najgorszym wypadku rozłoże w czasie zakupy ewentualnie poczekam miesiąc dłużej. Także proszę o poradę jaki filtr do baniaka 112l jaka pokrywa ? Wiadomo że z czasem nabiore doświadczeń i wtedy mogę modyfikować zestaw.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Nie musisz mieć pokrywy, nie musisz kupować zestawu, akwarium i cały osprzęt można kupić osobno i nawet lepiej, bo można dobierać wszystko indywidualnie.
Nie wiem dlaczego pokrywy stały się takim stałym i obowiązkowym elementem akwarium, równie dobrze można użyć odpowiednio przyciętego kawałka szyby, a nad szybą instalować żarówki zamiast drogich belek.
To wszystko zależy oczywiście od wizji przyszłego akwarysty, od jego zasobności kieszeni itp.
Do wystartowania akwarium niewiele potrzeba a ważniejsza jest cierpliwość niż osprzęt :)
Poszukaj miejsca, w którym mógłbyś sobie kupić samo akwarium proste (nie profilowane), do tego grzałka, filtr (np. zewnętrzny kubełek), kawał przyciętej szyby i oświetlenie na szybę.
Poszukaj piachu rzecznego ZEW (w marketach ogrodniczych), kilka otoczaków, kawałek korzenia i to na początek wystarczy.
Ważna jest też woda jaką będziesz wlewał do akwarium, najczęściej jest to ta z kranu, więc do tego można dokupić dwa testy na twardość i odczyn. Od tej wody zależy, co chcesz mieć, bo jeśli masz twardą i zasadową wodę i nie chcesz wody mieszać, to celuj w ryby i rośliny wód twardych/zasadowych, jak masz wodę z własnego ujęcia, to woda może być wtedy mniej zasadowa i wtedy masz większy wybór gatunków. Możesz też mieszać wodę z kranu z demineralizowaną i mieć praktycznie każdy gatunek ryby. Ale taką wodę trzeba mierzyć, więc są potrzebne testy.
Reasumując, dokupuj sobie każdy element osobno.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wydaje mi się, że pokrywa jest tak nieodłączna, bo świeżak zawsze na start rozgląda się za zestawem, a tam zawsze jest pokrywa. Druga kwestia to przy pokrywie całe światło masz zamknięte niejako w środku szkła, nie wiem czy odpowiadało by mi jak światło akwarium uciekało by po za akwarium jak na przykład w tym, samym pokoju mam telewizor i chcę mieć ciemno, wielu ludzi ma akwa w salonie czy "głównym pokoju" i tv też, w sypialniach też często są akwaria i nadmiar światła może przeszkadzać...
I kwestia oczywista- dzieci, zwierzęta, tu szkłu mniej ufam jak plastikowej pokrywie.
Marcin8711
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2020 22:34

Post autor: Marcin8711 »

Wspominałem już że jestem świeży?:) nie znam się na tym. Myślałem że kupię gotowy zestaw i będzie git. Ale zacząłem czytać i jeśli mam żałować i dokładać to wolę zapytać i kupić coś co doradzi mi ktoś doświadczony. Wiadomo że co jest tanie to jest drogie.
Co do pokrywy widziałem że są listwy ledowe ale czytałem że rybki bywają samobójcami więc z góry zakładałem pokrywę. Dodatkowo jedyne możliwe miejsce na akwarium jest tuż obok tv, niby mam duży metraż i otwarta przestrzeń ale skosy na poddaszu ograniczają możliwości mojego salonu... co do filtrów czytałem o kubelkowych ale nie jest to tanie rozwiązanie i jeśli była by szansa na coś w granicach 100zl na początek to było by fajnie:)
Marcin8711
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2020 22:34

Post autor: Marcin8711 »

Głównie chodzi mi o to że gdybyście mogli polecić jakiś konkretny filtr i pokrywę z odpowiednim oświetleniem będę wdzięczny :) widziałem też że stosuje się dwa filtry jeden jako biologiczny drugi mechaniczny tylko też w zasadzie nie wiem dlaczego 🤷‍♂️
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Do 112l myślę, że 1 filtr w zupełności wystarczy.
Z tanich poczytaj o HW-302 lub może kaskada versamax fzn-3, ale przy kaskadzie trzeba zrobić szczelinę w pokrywie, by ją zawiesić.

Pokrywa nie ma większego znaczenia, byleby była pasowna (strzelam, że chcesz tanią i raczej aluminiowe nie wchodzą w grę)- jak zobaczysz oferty to zauważysz, że koszt pokrywy to praktycznie koszt jej oświetlenia, więc najprościej będzie kupić pokrywę z belką oświetleniową jako taki "zestaw" i do tego od razu kupić drugą belkę oświetleniową. Czy to ma być T8, T5, czy led to już zależy od Ciebie, osobiście uważam, że najprościej led, choćby montaż.
I dobrze, żeby druga belka była dedykowana roślinom- ale to już całkowicie moja osobista opinia.
Marcin8711
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2020 22:34

Post autor: Marcin8711 »

Pokrywę z belka ?:) możesz podrzucić jakiś link w wolnej chwili :) z góry dzięki! Chyba że pisząc belka masz na myśli żarówkę. Tak widziałem właśnie że są świetlówki i ledy też typowo pod rośliny. Jeśli led to jaka moc ? Czyli rozumiem że kupić pokrywę bez żarówek A żarówki już osobno tak ? Patrzę i widzę że pokrywy Alu są zdecydowanie ładniejsze więc myślę że mogę się na taką zdecydować
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Przykładowy link:
https://allegro.pl/oferta/aquael-retrof ... 6491265799
Mam taką 1 plant i 1 sunny (były kupowane do 112l standardowej długości szkła 80cm), teraz po czasie uważam, że sunny jest za ciepła- w zimniejszej barwie światła bardziej podobają mi się kolory.

Przykładowa aukcja pokrywy z taka belką (sunny jest tańsze jak plant):
https://allegro.pl/oferta/pokrywa-prost ... 6631699520

Aluminiowe sporo ładniejsze i często praktyczniejsze, przedstawił byś zakres finansów to coś konkretniej można by poszukać, teraz wśród najtańszych patrzę
Marcin8711
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2020 22:34

Post autor: Marcin8711 »

Napewno żonie bardziej przypadnie do gustu aluminiowa😂 co do budżetu im taniej tym lepiej. Nie będę ukrywał że nie czuje potrzeby wydawać na akwarium na dzień dobry 2000zl ale z drugiej strony też nie będę oszczędzal żeby zaraz dokładać. Zdawało sieb na początku że około 600-700zl wystarczy na baniak już z rybkami:) ale widzę realia są inne. Myślę około 1000zl to jest Max. Myślałem że uda mi się to ogarnąć w tym miesiącu ale widzę że chyba będę musiał poczekać.
Co do pokrywy Alu widziałem z oświetleniem 2x18 led. Czyli jedna zostaje ta z pokrywy A druga dac plant ?
ODPOWIEDZ