Chory prętnik

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Sofi
Posty: 19
Rejestracja: 16 wrz 2019 11:37

Chory prętnik

Post autor: Sofi »

Dzień dobry.
Dwa tygodnie temu kupiłam prętnika karłowatego. Niestety zauważyłam u niego niepokojące zmiany. Poszarzał i jest mniej aktywny (często zamiera w jednym miejscu), ma białą plamę przy głowie (nie pędzelkowatą wygląda to jak białe łuski zamiast niebieskich), patrząc od góry wydaje się krzywy. Ma apetyt. Inne rybki bez zmian. Nie zauważyłam, żeby go gryzły albo goniły.
Proszę o pomoc w identyfikacji choróbska, czy to zaraźliwe?

Załączam zdjęcia:

https://m.fotosik.pl/zdjecie/eaab24e08d ... arbKUuXAYs

https://m.fotosik.pl/zdjecie/0035e0217a ... SxPGfqOX5Y

https://m.fotosik.pl/zdjecie/012accde68 ... 6-waGSnrJw

-litraż 80l
-obsada ryb platkix5 molinezje x4 prętnik karłowaty
-pokarmy którymi karmisz ryby tetra, tropical, mrożone
-temperatura wody i jej parametry 26 stopni, NO2- 0, NO3- 30 pH- 7,5
-ew. inne zwierzęta w akwarium- red cherry
-jak często podmieniasz wodę raz w tygodniu 25%
-jak długo akwarium stoi 1 rok
-jak dawno ryby zostały wpuszczone 10 mies temu
-jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę filtr zewnętrzny i wewnętrzny, grzałka jest
-czy w akwarium są rośliny, jak dużo- są dużo
-czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby- nie ma
-co jest podłożem- bazalt
wężowakolumna
Posty: 204
Rejestracja: 12 kwie 2019 15:45
Lokalizacja: jarosław

Post autor: wężowakolumna »

Może to być pleśniawka, albo jakieś bakteryjne zakażenie skóry. Kąpiel w roztworze soli niejodowanej może pomóc. 15g-20g soli NIEJODOWANEJ na litr wody, sól powinna być rozpuszczona w wodzie z akwarium w osobnym naczyniu. Rybka może się kąpać w takiej zasolonej wodzie 30 minut, ale powinna być bacznie obserwowana przez cały czas, w przypadku wywrócenia się na bok, należy rybkę natychmiast umieścić w akwarium.

Tym sposobem udało mi się wyleczyć martwicę płetw u dwóch Razbor klinowych (stosowałem większe stężenie soli) i jakąś białą kropkę u malutkiej Razbory galaxy (rybka pływała już skokowo, tak więc było źle, obecnie pływa normalnie, a kropka jest z każdym dniem mniejsza).
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Trzymasz prętnika w nieodpowiedniej dla niego wodzie, zbyt zasadowej i podejrzewam że zbyt twardej. Długofalowo może się to odbić na problemach skórnych, którymi masz teraz do czynienia.
Niestety trzymasz ryby wymagające wody twardej i zasadowej poza prętnikiem.

Trudno jest coś doradzić, bo najlepiej byłoby przenieść prętnika do innego akwarium z wodą odpowiednią do jego wymagań.

Możesz teraz podać jakiś odkażacz, CMF lub Healtosan (akryflawineę) ale to będzie tylko działanie tymczasowe. Pomyśl nad możliwością umieszczenia prętnika w innym, lepszym dla niego akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ