Pytanie o sprzęt i inne (początkujący)

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Pytanie o sprzęt i inne (początkujący)

Post autor: Ehnatox »

Witajcie.

Chciałbym się poradzić doświadczonych akwarystów co do kilku rzeczy. Zamówiłem sobie akwarium 96 litrów z myślą o tym, żeby przede wszystkim było to akwarium ozdobne. Tak więc pojawia mi się kilka pytań o wyposażenie i tutaj chciałbym was poprosić o pomoc. Trochę czytałem, oglądałem, ale chciałbym jeszcze zasięgnąć fachowej opinii.

1. Jaki tani, ale dobry filtr do takiego zbiornika. Nie chce zewnętrznych filtrów, tylko zwyczajny wewnętrzny.

2. Jakiej mocy grzałka będzie odpowiednia by utrzymać temperaturę.

3. Gdzie kupić taką siatkę by położyć ją nad ziemią ogrodową by później zasypać piaskiem kwarcowym. Lub jak ona się fachowo nazywa?

4. Oświetlenie w zestawie to T8 10W, czy takie oświetlenie może być?

5. Czym wykonać testy po 3-4 tygodniach od zalania. Chciałbym konkretnie wiedzieć co kupić, bo jest tego tyle, że już sam nie wiem.

Bardzo dziękuje za odpowiedzi.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ad1. Aquael Turbo 500 powinien dać radę.
Ad2. Zależy od obsady, kupiłbym 100W, ale w mieszkaniu zawsze ciepło to i 50W powinno wystarczyć- 100 więcej prądu niby zje, ale szybciej zagrzeje i rzadziej powinna się włączać niż 50;
Ad3. W sklepie ogólnobudowlanym szukaj siatki podtynkowej, można i firankę użyć...
Ad4. Według mnie za słabe światło i rośliny bardziej będą walczyć o przetrwanie jak normalnie rosnąć, ale nie każde akwarium musi mieć dużo roślin, to już zależy od upodobań, jak chcesz gęstwinę zielska to światła będzie trzeba dodać, jeśli poszedłeś w świetlówki to ze 30W mocy światła powinno być i to tylko dla roślin mało wymagających;
Ad5. Dla doboru obsady trzeba znać pH i GH, dla cyklu azotowego NO2 i NO3- poczytaj o cyklu azotowym, na forum wyjaśniony proces dojrzewania. Polecam firmę zoolek- najtaniej wychodzi i miarodajnie (kropelkowe ofc.),najdroższe testy paskowe najlepszej firmy w moich oczach są gorsze od najtańszych testów kropelkowych.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Ok, dzięki. Filterek już zamawiam. Oświetlenie może zmienię, chociaż nie planuje dużo roślin, no ale zobaczę jak to będzie działać.

O cyklu azotowym czytałem i będę postępować tak by nie wpuszczać ryb wcześniej niż zakończy się cykl azotowy.

Jeszcze mam pytanie co do pH i GH, bo to dla mnie najważniejsze i będę według tego parametru dobierał obsadę ryb, żeby nie mieć jakichś problemów. Czy te parametry są zmienne? Czyli jak już woda (dojrzeje?) i ustalę jakie ma pH i twardość, to czy te parametry mogą się samoistnie zmienić i czy będę mógł jakoś ingerować w te parametry?

Chodzi mi o to, że kupię odpowiednie ryby a po tygodniu zmienią się wartości i mi ryby zachorują.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jeśli wystrój akwarium nie wpływa na chemię wody, to twardość będzie stała, pH ma nieznaczne wahania przy sporej obsadzie roślinnej, które nie mają złego wpływu na ryby- tyle to wytrzymają.
W kwestii twardości zawsze podejrzane są kamienie, skałki, podłoże takie jak żwirek- mogą powoli rozpuszczać się w wodzie zatwardzając ją- tu należy to po prostu sprawdzić. Najłatwiej kupić wodę destylowaną- powinna mieć GH=0- sprawdzić sobie, następnie do wody dać powyższe "podejrzane elementy" i poczekać kilka dni/tydzień- jeśli po tym czasie sprawdzisz znowu testem GH i wzrośnie niż na początku to znaczy, że stale woda będzie zatwardzana w akwarium i jeśli tego nie chcesz po prostu nie używasz danej dekoracji.
Jest wiele dekoracji, które zatwardzają wodę- poczytaj o skałkach i jakiś obraz już będziesz mieć.

Ingerować w pH można za pomocą kwasu (łatwo dostępne solny czy siarkowy) lub są specyfiki jak aquacid. Twardość GH można zmniejszać za pomocą wody destylowanej lub RO- wymieszasz kranówkę z wodą twardości 0 i masz obniżoną twardość w zależności od użytej proporcji.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Ok, tak więc będę mieć to na uwadze. Dzięki.

Co do testów to takie mogą być https://allegro.pl/oferta/zoolek-aquase ... 5375077283

Czy lepiej osobno kupić?

Paskowe np. JBL znalazłem rozumiem, że niebyt dokładne?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

U tego samego sprzedawcy osobno kupowane: pH, łączony KH+GH,NO2 i NO3 kosztują razem 65,49zł+wysyłka (jedna opłata, czy smart jak masz).
No ja bym wolał osobno, tam masz jeszcze inne testy, ale jak dla mnie niepotrzebne.
Ehnatox
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2020 9:09
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ehnatox »

Doszedł mi filtr i reszta osprzętu. Filtr turbo 500 wraz z ceramiką i tu pytanie, czy ta ceramika musi być, bo coś mi się tam przewinęło na YT, że ludzie ją wywalają?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Filtr jest pomyślany w taki sposób, że gąbka ma oczyszczać mechanicznie, a w porach ceramiki mają namnożyć się bakterie nitryfikacyjne, które są podstawą filtracji biologicznej, zamiast ceramiki możesz też użyć innego medium dla bakterii, np. lawa wulkaniczna tylko po co, jak ceramikę już masz.
Bakterie i w gąbce się namnożą, ale gąbkę płuczesz/czyścisz to i bakterie usuwasz w niemałej części, a ceramiki nie ruszasz.
ODPOWIEDZ