Parce Gurami odwaliło

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Parce Gurami odwaliło

Post autor: Jaruga »

Niedawno założyłem zbiornik 200 litrów po ponad 20 latach przerwy ;)
Obsada miała być pacyfistyczna i łatwa w obsłudze. Kupiłem parkę gurami które w ciągu miesiąca szokująco wręcz urosły, dojrzały i po raz pierwszy się wytarły 3 dni temu w ogólnym akwarium. Oczywiście cała ikra została pożarta komisyjnie przez resztę obsady. Pomijając standardowe intensywne gonitwy "godowe" były to takie same miłe i efektowne rybki jakie pamiętam z dzieciństwa. Jednak po tarle im odwaliło i obydwoje zrobili się agresywni względem gupików i mieczyków i skalarów. Zajęli całą górną połowę, podzielili ją na pół i uczynili z gupików ryby denne :D Póki co nie robią im krzywdy ale na pewno wprowadzają dużo stresu do obsady i irytuje mnie to bardzo. Mieczyki i skalary nie przejmują się odganianiem i po chwili wracają ale też mają nieco ograniczoną przestrzeń.
Pytanie brzmi - czy gurami z wiekiem uspokoją się trochę? Czy to jakiś incydent związany z nieudanym tarłem i im przejdzie?
Obsada 10 gupików, 6 mieczyków, 2 kiryśniki, 2 zbrojniki, 2 skalary. Duużo roślin i kryjówek. Jak skalary podrosną to pozbędę się żyworodnych. Wszystkie ryby małe jeszcze w porównaniu do gurami rosnących jak mutanty jakieś ;) Będę wdzięczny za wadze opinie. Mam nadzieję że nie będę musiał oddać gurami bo ładne i zdrowe sztuki...
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

W moim zbiorniku gupik ściga gurami.
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jaruga »

macieja792 pisze:W moim zbiorniku gupik ściga gurami.
No właśnie takimi te rybki zapamiętałem i kompletnie zaskoczony jestem ich agresją i terytorialnością. Zachowują się jak pielęgnice :D
W ramach eksperymentu obniżyłem temperaturę z 27 do 26 stopni i odłowiłem rośliny pływające pod które samiec nikogo nie wpuszcza. Zobaczymy za parę dni.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakie są wymiary akwarium?
Gurami to ryby wybitnie terytorialne, ale jak skalary podrosną to też zaczną szukać sobie miejsca...
Niestety guremi będą rządzić tym akwarium, bo już miały tarło i uznały cały zbiornik za swój rewir.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jaruga »

BARA pisze:Jakie są wymiary akwarium?
Gurami to ryby wybitnie terytorialne, ale jak skalary podrosną to też zaczną szukać sobie miejsca...
Niestety guremi będą rządzić tym akwarium, bo już miały tarło i uznały cały zbiornik za swój rewir.
102/42/55 czyli wyszło więcej niż 200l.
Gurami (samiec prowodyr) uspokoiły się wyraźnie po usunięciu roślin pływających. Chodzi głównie o nabuzowanego młodego samca który nakręcał atmosferę bo miał idealne miejsce do budowania gniazda. Ale sporadycznie przypominają pozostałym kto tu rządzi więc chyba jest dokładnie tak jak napisałaś ;)
Co ciekawe zbrojniki i kiryśniki są dla nich "niewidzialne" i mogą pływać i robić co chcą.
ODPOWIEDZ