Słaba cyrkulacja.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Perszing
Posty: 4
Rejestracja: 03 paź 2019 18:59
Lokalizacja: Olkusz

Słaba cyrkulacja.

Post autor: Perszing »

Witam zgłaszam się z problemem słabej cyrkulacji wody.
Zbiornik 200l
Filtr kubelkowy AquaNova ncf 1500
Akwarium typu ,,LowTech"
Wkłady w filarze to 3 koszyki z ceramiką i jeden z gąbką .

Mam wrażenie że mam zbyt słabą cyrkulację wody w zbiorniki.
Filtr po wyczyszceniu przepływ wporządku, wlot filtra jest po prawej stronie zbiornika wylot także , wylot typu duży dziubek miałem deszczownie Ale nie podobało mi sie to rozwiązanie .
Po lewej stronie akwa odnoszę wrażenie jak by woda bardzo słabo krążyła widać to po zerowym ruchu roślin.
Wpadłem więc na pomysł dołożenia po lewej stronie jakiejś głowicy,
Która pomagała by w ruchu wody co myślicie o takim rozwiazanii ma to sens czy od razu zbierać na mocniejszy kubełek.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/e717c23925542c3d
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Dawno napisana wiadomość, brak odpowiedzi więc pozwolę sobie odpisać, mimo, że jestem raczej amatorem. Cały strumień wody kierujesz w powierzchnię (tak na zdjęciu wygląda) - więc na dnie mniejszy ruch.

Czy Twoje ryby/rośliny wymagają silniejszego nurtu? Jeśli tak - dokładaj, albo inaczej skieruj wylot. Wiele razy widziałem takie zwężenia, woda niby "szybciej" płynie, ale traci na ilości wyrzucanej wody - filtr jest jakby lekko stłumiony.

Każdy dodatkowy filtr to dodatkowy prąd. Ja wymieniłem Ikolę 250 na jbl e901 greenline (zużycie wzrosło z 8W do 11W) i wystarczy na 133L. Ale filtr chodzi 24h/dobę, wiem, że mam filtry z niskim poborem prądu a zazwyczaj popularniejsze są z większym, więc źródło dodatkowego i stałego zużycia typu 20-30W by mnie martwiło - około 200kW rocznie (prawie lodówka - która jest jednym z najbardziej energożernych elementów).

Jeśli w miejscu teoretycznego bezruchu nic się nie dzieje (glony/problemy z roślinami itp) - trzeba założyć, że jednak woda się rusza. Tylko powoli, ale wystarczająco.

Tafla wody może ruszać się nieznacznie - nie zauważyłem niedotlenienia u ryb, oprócz ryb powierzchniowych żadne nie zachowywały się inaczej przy słabszym ruchu tafli.

Jedynie u mnie jest problem z filtrem bakteryjnym - mocny ruch tafli pomaga, lecz nie w 100% a do tego pstrążenice raczej nie lubią tego, więc skierowałem uwagę na skimmer. Jeśli masz też taki problem i stąd tak mocno ruszasz powierzchnię - to polecam:

Obrazek(kupiony na aliexpress przed koronawirusem, w zeszłym roku, na allegro też widziałem)

powodzenia!
tojfer
Posty: 12
Rejestracja: 28 lut 2018 1:02

Post autor: tojfer »

Jak wibrator. Baterie w komplcie :lol:
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Działa ci ten skimmer? Bawiłem się w różne i lipa była, a szkoda mi moich pstrążenic...
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Działa rewelacyjne, inaczej bym nie polecał. Pstrążenice nie mają z nim problemu, mam ich 9. Jest całkowicie nieinwazyjny.
Pstrążenice to w sumie moje ulubione rybki, ale mam problem z ich adaptacją w akwarium - mój temat:
viewtopic.php?t=26037

miałem także taki skimmer:
https://allegro.pl/oferta/sunsun-skimme ... 8940836558

ale znowu
- dodatkowe źródło zasilania
- włączanie straszy ryby :)
- bojownik mi się wplątał w ten ruchomy element :(
- duża siła wydmuchu wody - ryby miały kłopot

oddałem znajomemu.

ten plastykowy (akrylowy?) spełnia rolę. Nie stosuję gąbki która jest w zestawie (za szybko blokowała się i za wolno zasysało wodę), otoczyłem otwory plastikową siatką, taką co trzyma się biologię w filtrze, aby krewetek za bardzo nie zasysało. Materiałową siatkę z gazy przegryzały w ciągu kilku dni te czerwone (red cherry) bestie...

Z czasem zawsze mam kłopot, bo mi szybko rurki zarastają, mniejszy ciąg wody i skimmer mniej wody z powierzchni zasysa, ale ten jbl ma już nadmiar mocy, więc reguluję i jest łatwiej.

Rozważam jeszcze jedno rozwiązanie - rurka z filtra z metalową osłoną na krewetki:
https://7.allegroimg.com/original/01f11 ... b996601987
oraz ten skimmer, ale z zablokowanym zaciągiem od dołu. Rozgałęźnik na rurce filtra 12/16mm i mógłbym sterować w razie potrzeby... Ale nie wiem czy zdecyduję się na to - muszę sprawdzić jak moje aktualne rozwiązanie sprawuje się. Stosowanie samego shrimp protectora powodowało zaciąganie wody tylko z dołu - więc ponownie - filtr bakteryjny powracał :(

A co do filtru ikola 250 vs JBL e901 greenline:
- IKOLA - otwarcie filtra - odratowanie kilkudziesięciu krewetek,
- JBL - wszystko martwe :( nie wiem od czego zależy, ale tak jest, więc staram się jak mogę aby zabezpieczyć wlot filtra.
ODPOWIEDZ