problem z sondą pH lub kontorlerem

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Igel
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2020 13:37

problem z sondą pH lub kontorlerem

Post autor: Igel »

Witam wszystkich użytkowników forum.

Jestem tu nowy i piszę w imieniu mojego rodzica, który jest bardzo zainteresowany akwarystyką. Posiada akwarium z kilkoma paletkami. Chciałem wesprzeć jego pasję i zakupiłem mu zestaw CO2 z całym osprzętem - butla, zawór i komputer pH MACRO AQUA V2 z automatyczną kalibracją.

Podłączyliśmy wszystko poprawnie i sprzęt działał poprawnie. Jednak ostatnio gdy go odwiedzałem powiedział mi, że komputer źle pokazuje pH. Uznałem, że przeprowadzimy ponowną kalibrację. Po włożeniu sondy do bufora 4.0 sonda pokazywała 4,8 (czekaliśmy 5 minut). W buforze 7 sonda pokazywała 7.9. Wydaje się, jakby komputer lub sonda miały odchylenie o te kilka setnych. Czy da się jakoś naprawić ten problem? Komputer ma teoretycznie automatyczną kalibrację. Wolę zapytać osoby o większym doświadczeniu niż sprzedawca, który wydaje się nie mieć bladego pojęcia o sprzęcie.

Pozdrawiam i mam nadzieję, że ktoś pomoże w rozwiązaniu tego problemu ;)
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Sondy mają to do siebie że co jakiś czas, mimo kalibracji trzeba je wymieniać ponieważ pokazują głupoty, zwłaszcza te Made in China. Więc zapewne wymiana sondy rozwiąże Twój problem.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mam ten sam kontroler, w sumie to u mnie smiga nie cale pol roku ale kalibrowalem juz 2 razy bo ma czasem tendencje do wahan +/- 0.2 na pH. Wymien sonde jak Trex sugeruje i powinno byc po herbacie :)
Igel
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2020 13:37

Post autor: Igel »

Dzięki za pomoc. A jaką sondę polecacie dla tego kontrolera?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ponoć najlepsze sondy to Hydromet Sonda ERH-AQ1, ale i cenę też ma odpowiednią. Jeszcze nie miałem przyjemności jej używać, ale czytałem same dobre opinie o niej. Jak moja padnie to właśnie taką kupię.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2020 12:53 przez Trex, łącznie zmieniany 1 raz.
Igel
Posty: 3
Rejestracja: 15 mar 2020 13:37

Post autor: Igel »

Wielkie dzięki za pomoc.

Muszę nauczyć tatę obsługi forum ;). Będzie mógł kontaktować się z doświadczonymi pasjonatami.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Po włożeniu sondy do bufora 4.0 sonda pokazywała 4,8 (czekaliśmy 5 minut). W buforze 7 sonda pokazywała 7.9. Wydaje się, jakby komputer lub sonda miały odchylenie o te kilka setnych. Czy da się jakoś naprawić ten problem? Komputer ma teoretycznie automatyczną kalibrację.
Cześć,
a nie ma on jakiegoś przycisku do kalibracji? W pH-metrach filrmy Elmetron jest "menu" do kalibracji trójstopniowej w trzech roztworach buforowych.
Tak duży rozrzut odczytu to albo uszkodzona sonda/kabel/złącze albo uszkodzony pH-metr.
Ponoć najlepsze sondy to Hydromet Sonda ERH-AQ1
A ja polecam sondy Elmetrona, w naprawdę trudnych warunkach (ścieki przemysłowe, pH od 0,0 do ponad 14) wytrzymują ok roku (albo aż ktoś je stłucze :mrgreen: ). Kosztują ok 150zł.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ