Pierwsze kroki ponad 100l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Kuba_27
Posty: 11
Rejestracja: 23 mar 2020 18:04

Pierwsze kroki ponad 100l

Post autor: Kuba_27 »

Witam,
zaczynam właśnie swoją przygodę z akwarystyką i planuje założenie akwarium towarzyskie, biorę pod uwagę dwie opcje:

112l - 80x35x40 cm
lub
126l - 80x35x45cm

w związku z tym na początek mam kilka pytania:
(mam nadzieję, że w miarę sensowne :wink: )

1. Filtr - jakie polecacie do takiego akwarium, na pewno chciał bym kubełkowy i trzymać go pod szafką, ale ciężko mi wybrać jakiś konkretny model, wiem że powinieneś przefiltrować wodę w akwarium 5-6 razy w ciągu godziny więc około 600-700 l/h. Jaki model macie sprawdzony i raczej w rozsądnej cenie?

2. Problemem jest również oświetlenie, nie planuje tam mieć jakiś wymagających roślin, z tego co udało mi się dowiedzieć szperając po internecie i youtube to oświetlenie powinno mieć 0,5W/l więc w tym przypadku około 60W. W przypadku gotowych zestawów oświetlenie zauważyłem, że raczej jest słabej mocy. Postanowiłem że każdy element poskładam osobno, tylko teraz znalezienie belki z odpowiednią mocą i pokrywy w jakieś normalnej cenie przysporzyło mi trochę problemów.
Może macice na to jakieś rozwiązanie? Kupienie gotowego zestawu i wymiana żarówek? Jakieś ciekawy zestaw w tych rozmiarach? Inny pomysł?

3. Ile podłoża będzie potrzebne na dno to takiego akwarium, myślę o żwirku 1-3 mm i połączenie go z piaskiem. Nie mam jeszcze obsady roślinnej ani ryb wybranych dlatego może się to zmienić, liczę na Wasze sugestie. Z tego co udało mi się znaleźć wyszło, że około 25 kg całości przy średnim podłożu 7 cm? Wystarczy 7 cm średnio?

Dopiero zaczynam od pary dni czytam i szukam informacji, ale doszedłem do wniosku, ze ktoś z doświadczeniem może mnie nakierować w dobrą stronę. Liczę na waszą pomoc i w razie potrzeby konstruktywną krytykę.

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ