Agresywny samiec pielęgniczki ramireza i zaginięcie samicy.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
AkwarystaMichał
Posty: 1
Rejestracja: 23 mar 2020 12:41

Agresywny samiec pielęgniczki ramireza i zaginięcie samicy.

Post autor: AkwarystaMichał »

Ponad 2 tygodnie temu kupiłem do swojego akwarium 54l parę Pielęgniczek Ramireza. Akwarium jest gęsto porośnięte roślinnością. Po 12 dniach od ich zakupu w niewyjaśnionych okolicznościach znika samica i nigdzie nie ma po niej śladu. Dodam jeszcze tylko, że posiadam przykryte akwarium pokrywą. Do dziś jej zwłok nie odnalazłem. Wydaje mi sie, że czuła się u mnie dobrze gdyż była aktywna i pływała po całym akwarium. Przeszkodą był tylko samiec, który gdy ją tylko zobaczył to przeganiał ją, ale nie trwało to długo. Dłużej nie dawał jej tylko spokoju podczas karmienia. Samiec przegania tez inne ryby, ale tylko wtedy gdy wchodzą mu w droge. Dokupiłem więc kolejną samicę, po 5 dniach od zakupu znalazłem ją dzisiaj rano martwą. Wczoraj siedziała w jednym miejscu nad filtrem. Gdy podnosilem pokrywe i chciałem ją przegonić z tego miejsca, nie zwracała uwagi, nic również nie jadła. Od momentu zakupu pływała normalnie, później się chowała w roślinności, pozniej między filtrem a grzałką a na końcu nad filtrem. Samiec oczywiście ją ganiał jak tylko ją zobaczyl, ale nie za długo. Chciałbym mieć parę Ramirezek. Pytanie moje jest następujące: jak to zrobić? Nie chce kupowac kilku samic, bo z resztą nie będę miał komu oddać jak już sobie wybierze którąś. A może wstrzymać się i poczekać az hormony przestaną mu buzować? Rybka jest młoda, ale szybko się rozwija, bo karmę ją zróżnicowanym pokarmem. Cóż robić?
Akwarium 54l, gesta roślinność.
Obsada:
Neon innesa 10 szt.
Otosek Przyujściowy 6 szt.
Gupik pawie oczko 3 szt
Pielęgniczka Ramireza 1 sz. (samiec)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Już raz to pisałam.

Pary pielęgniczek muszą mieć możliwość dobrania się samodzielnie, nie można kupować dwóch ryb i zmuszać ich do bycia razem. Czasami się to udaje, ale jest to działanie nieprawidłowe. Albo kup już dobraną parę albo kup więcej ryb i pozwól dobrać się parze, a potem usuń nadmiarowe sztuki.
Czyli: kup samca w jakimś sklepie. Potem dokup trzy-cztery samice u innego dostawcy. Pozwól dobrać się parze. A jak się dobierze, usuń zbędne samice (uzgodnij ich zwrot z dostawcą). Jak się para nie dobierze (i tak bywa) wymień samca. I po dobraniu się pary oddaj zbędne samice.

Jakie są parametry wody?
Neony Innesa są chłodnolubne. Ramirezki są ciepłolubne.
Gupiki w odróżnieniu od neonów i ramirezek wolą wodę twardą i zasadową.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ