Zerowe NO2 i NO3

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Adiko96
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2019 9:40
Lokalizacja: Katowice

Zerowe NO2 i NO3

Post autor: Adiko96 »

Cześć akwaryści!
Moje akwarium 126l (80x45x35) zostało zalane 18.02.2020r. czyli jutro mija równy miesiąc od startu. Oto parametry wody mierzone testami kropelkowymi firmy zoolek:
24.02 - pH 7,6 GH 9 KH 6 NO2 0 NO3 0
07.03 - pH 7,8 GH 9 KH 6 NO2 0 NO3 0
16.03 - pH ~7,3 GH 8 KH 5 NO2 0 NO3 0
Jak widzicie azotany i azotyny za każdym razem wychodzą mi w testach 0. Stwierdziłem,że to mało prawdopodobne po miesiącu i być może to wina wadliwych testów więc zbadałem wodę kranową i tam poziom NO3 wyniósł cos pomiedzy 2-5 mg/dl czyli sytuacja w wodzie z kranu raczej normalna. (NO2 0).
Po zalaniu akwarium co kilka dni sypałem do akwarium trochę płatków tetramin aby pobudzić bakterie jednak ani NO2 ani NO3 w dalszym ciągu nie rosło.
5.03 do akwarium wpuściłem 2 ampularie ,które też swoje wydalają co powinno pobudzać bakterie azotowe. Jak mam rozumieć tę sytuację? Wygląda to tak jakby cykl azotowy wgl po miesiącu nie ruszył... A może np cały amoniak jest kumulowany przez roślinność przez co bakterie się wgl nie wytworzyły? (Spore ilości rogatka sztywnego,limnophila sesiflora, hygrophila polysperma, echinodorus bleheri, hydrocotyle tripatita japan, hydrocotyla leucoencephala, microsorium trident, anubias nana, bacopa caroliniana, cryptocoryna beckettii - akwarium dość mocno zarosło przez te 4 tygodnie).
Filtr to ikola 450 z wkładami: 1 koszyk gąbka plus gąbka o mniejszej porowatości (od producenta), 2 i 3 koszyk keramzyt plus ceramika załączona przez producenta do filtra. Naturalnie włączony przez cały czas od zalania.
Światło 2xaquael leddy sunny 16w początkowo przez 7h a teraz stopniowo zwiększone do 9h na dobę.
Temperatura w akwarium 26 stopni C.
Podłoże to drobny żwirek a na nim piasek kwarcowy.
Do nawożenia póki co wyłącznie kulki gliniano-torfowe w miejscach sadzenia roślin.
Dekoracja: 2 korzenie,2 kokosy,kamienie otoczaki przywiezione znad Morza Śródziemnego.
Jeśli będzie to pomocne chętnie zamieszczę zdjęcie zbiornika.

Bardzo proszę o pomoc w wyjaśnieniu tego zjawiska bo nie wiem na jakim etapie znajduje się cykl azotowy (i czy wgl się zaczął...) i w związku z tym nie mam pojęcia kiedy bezpiecznie możnaby wpuścić pierwsze rybki.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

O cyklu azotowym to sie nie wypowiem, bo to nie moja bajka ale powracajac do amoniaku i azotu to 95% roslin preferuje NH4+ przed NO3 i z tego co pamietam to np. Cabomba i pare innych woli NO3, a gardzi NH4 ale to taka dygresja.

Jesli nie masz ryb ani zadnego zycia to male jest prawdopodobienstwo dostawy amoniaku z odchodow ryb i przerobienia go przez bakterie na NO3. Mozesz podawac saletre amonowa gdzie NH4 skonsumuja rosliny i bakterie i powinno sie odlozyc jakies tam NO3 w wodzie, ktore moze sie kumulowac lub zostac na jakims tam poziomie.

Keramzytu nie poleca sie bo on pozera amoniak, a na nim zalezy twojej florze bakteryjnej, to tak na marginesie. Mozesz pobudzic proces i stosowac NH4NO3 ale bez keramzytu, bo to bez sensu.

Spore ilosci rogatka pozeraja spore ilosci wapnia i azotu. Jesli chcesz poeksperymentowac to usun jego znaczna czesc. Byc moze cykl juz dawno sie skonczyl ale uklad roslin i media w filtrze zaklamuja sytuacje, nie wiem nie bede sie wypowiadac bo niechce.

Warto utrzymywac jednak jakies wartosci 5-10mg NO3 w wodzie zeby zbilansowac sobie potas ktory lubimy miec i nie bylo roznego rodzaju misz maszu. Azot wspolgra z potasem jesli mamy go malo potrafi przytkac wapn, a potem zaczynaja sie schody i czasem konczy sie zawody z sinicami itd.

Powodzenia
Adiko96
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2019 9:40
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Adiko96 »

Dziękuję za odpowiedź!
Jakieś życie jest,tak jak pisałem pływają od 5.03 dwie ampularie :D
Keramzyt pożera amoniak? Przyznam,że wszędzie gdzie czytałem określano go jako tańszy zamiennik bioceramiki,w którym są dobre warunki do osiedlania się dla bakterii nitryfikacyjnych. Wiem,że zeolit pochłania amoniak z wody ale,że keramzyt? Jestem szczerze zdziwiony.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Ten koronawirus namieszal mi niezle w glowie, zeolit i tylko zeolit pozera amoniak, przepraszam za ferment, pomylilem dwa systemy walutowe :|

Oczywiscie ze keramzyt jest okej jako medium biologiczne, niemniej jednak czesto budowlany kramzyt moze wplywac na parametry wody jesli jest z domieszkami. Dalej ci proponuje redukcje populacji rogatka na poczatek, jesli bedziesz chcial suplementowac NH4NO3 lub KNO3 lub MgNO3 to oczywiscie jak najbardziej pomozemy.
Adiko96
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2019 9:40
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Adiko96 »

mark_farina pisze:Dalej ci proponuje redukcje populacji rogatka na poczatek, jesli bedziesz chcial suplementowac NH4NO3 lub KNO3 lub MgNO3 to oczywiscie jak najbardziej pomozemy.
Populacja rogatka trochę zredukowana jednak dalej w testach NO3 na poziomie 0. Co więcej pojawiły się sygnały,że faktycznie tego azotu jest malutko bo niektóre rośliny zaczęły nieco żółknąć i robią im się cieniutkie listki (zwlaszcza bacopa caroliniana). Poza tym na szybie i troszkę na roślinach gromadzą się zielenice. Myślę,że to czas na tą suplementacje :D
Problem w tym,że jestem zielony w temacie nawożenia i bardzo bym prosiłbym o jak najdokładniejsze instrukcje,co dokładnie kupić i jak stosować aby uzupełnić ten azot.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

a ja bym zaryzykował i wpuszczał pierwsze ryby, skoro tak rośliny zjadają Ci wszystko co ma "N" ...mało tego- masz trochę litrażu, więc kilka rybek nieźle by musiało produkować swoje odpady, aby rzeczywiście zatruć wodę...

z kolei zobacz tutej:
viewtopic.php?p=239960#239960
post z dzisiaj...
Adiko96
Posty: 10
Rejestracja: 01 kwie 2019 9:40
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Adiko96 »

MarJan pisze:a ja bym zaryzykował i wpuszczał pierwsze ryby, skoro tak rośliny zjadają Ci wszystko co ma "N" ...mało tego- masz trochę litrażu, więc kilka rybek nieźle by musiało produkować swoje odpady, aby rzeczywiście zatruć wodę...

z kolei zobacz tutej:
viewtopic.php?p=239960#239960
post z dzi
Chyba tak właśnie zrobię bo też mi się wydaje,że to najbardziej rozsądne wyjście :D Bardzo dziękuję za sugestię i życzę córce powodzenia z jej akwa ;)
ODPOWIEDZ