[96] Powrót do forum

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

[96] Powrót do forum

Post autor: JAli13 »

Witam
Minęło trochę czasu, ale pasja pozostała. Na szybko wstawiam zdjęcie mojego akwa. Cóż się zmieniło - w sumie nie wiele. Podłoże dalej żwirek :) .Szkło to samo 96 l. panorama. Rośliny się rozrastają, ryby się mnożą (jak widać).
Filtracja - zewnętrzny HW-302 chińczyk - działa - czyszczony ok. 1 raz w miesiącu. Woda pobierana jest dodatkowo prefiltrowana (gąbka na wlocie), wylot deszczownia pod powierzchnią.
Oświetlenie - świetlówki T8 - 3 szt 18W ("roślinna", 2700K, 6500K). Oświetlenie sterowane:świt led3w, poranek 2700K, dzień wszystkie, wieczór 2700K, zmrok led3w - w sumie główne oświetlenie ok. 9h, dodatkowo niebieskie 1W nocne.
CO2 - od 9.00 do 20.00 z butli + dyfuzor "ufo" (nazwa producenta)
Nawożenie codzienne: potas 1ml, carbo 1ml, profito 1 lub 2ml, po kontroli fosfor 1ml- firma easy-life. Co ok. 3 miesiące kapsułki pod korzenie.
Obsada -żyworódki mieczyki, molinezje, gupiki
Obsługa - co tydzień podmiana ok. 5l wody na demineralizowaną + ogólne sprzątanie. Co dwa tygodnie podmiana ok. 10l na demi + odmulanie, czyszczenie, przycinanie.
Sukcesy - utrzymanie w miarę stabilnie mix-a czyli roslin i rybek, bez większych ataków glonów (jak się spóźniłem z obsługą - zazieleniły się trochę szybki)
Największa trudność - nawożenie - trzeba obserwować rośliny i reagować na ich wygląd, tego się ciągle uczę.
Link do zdjęcia (w weekend wrzucę więcej)
https://www.fotosik.pl/zdjecie/22723fd40fb96e60
w sumie wyglada chaotycznie - przypomina raczej dżunglę niż uporządkowany pomysł na szkło - ale...
Plany - większe szkło - obsada chyba jednak żyworódki i na pewno zielenina
PS. Jeszcze raz dziękuję za pomoc na forum.
andrzejek87
Posty: 32
Rejestracja: 21 kwie 2019 13:35

Post autor: andrzejek87 »

Część,
Chyba przesadziłeś z obsada. Nawet bym powiedział, że mocno Cię poniosło.
Wg mnie za małe podmiany.
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

Co do obsady - zgoda - co jakiś czas redukcja i do sklepów, a mnożą naprawdę szybko, natomiast sklep "przyjmuje" określoną wielkość a więc czasami tak wygląda moje szkło - jak "zupa rybna". Podmiany napisałem około - wszystko zależy od stanu wody (to widać po roślinach i rybach) - staram się jak najmniej grzebać w akwarium.
andrzejek87
Posty: 32
Rejestracja: 21 kwie 2019 13:35

Post autor: andrzejek87 »

Rozmnażanie rozmnażaniem, redukcja redukcją. Ale na foto to nie wygląda jak zupa ale mocno ubity rybny pasztet.
Min 90% tych ryb powinieneś oddać.
Robisz podmiany około 10 l tylko raz na dwa tygodnie, a przy Twoim litrażu to ledwie prawie 10%. Przy takiej ilości ryb podmienialbym 30% i to co tydzień.
Mierzyles parametry? Obawiam sie, że NO2 przy takim zarybieniu wzbija się na wyżyny trując i męcząc ryby, zwłaszcza że filtr też nie jest jakiś super mega wydajny.
Dla Molinezji czy mieczyków zaleca się zbiornik min. 100 litrów i to dla kilku sztuk, a nie kilkudziesięciu.
Naprawdę - szkoda tych ryb. Powinieneś od nowa przemyśleć temat obsady swojego akwarium.
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

NO2 zmierzone dziś (podmiana w sobotę) test kropelkowy zooleka - ok. 0,025mg/l, filtr 1000l/h daje radę. Ryby pływają w całej objętości akwarium, chowają się w roślinach, mają apetyt, a na zdjęciu wszystkie przy przedniej szybie (tak mają jak się ktoś przybliży do akwarium)
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

Witam
Wczoraj przy okazji podmiany i porządków zmieniono:
- tylne tło folia mist "mgiełka" + podświetlenie, wcześniej była czarna.
- za poradą forum w końcu zdecydowałem się i dodałem piasek (trochę do poprawy)
- dołożono dwie skały dragon stone i stworzona alejkę

efekt - widać na poniższym zdjęciu.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/0531ed3041f084ac

(muszę poczytać o robieniu zdjęć akwarium - (jakaś podpowiedź?)
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Żeby zrobić dobre zdjęcie akwarium należy poczekać do nocy i wyciemnić maksymalnie pokój, wyłączyć monitor etc,zeby nic nie odbijało się w szybie. Jedynym źródłem światła powinna być lampa nad akwarium.
fzig
Posty: 45
Rejestracja: 16 sty 2018 22:12

Post autor: fzig »

JAli13 pisze:Filtracja - zewnętrzny HW-302 chińczyk - działa - czyszczony ok. 1 raz w miesiącu.
Również używam ten filtr (zbiornik około 160l).Dodatkowo HW-603B (niezależnie). Czyszczę raz na 4-5 miesięcy. Według mnie, zbyt często go czyścisz, nie dając szans bakteriom nitryfikacyjnym na rozwój.
JAli13
Posty: 56
Rejestracja: 19 lut 2019 21:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: JAli13 »

szamanka: - dzięki za poradę spróbuję, a efekty wrzucę na fotosik

fzig: myślałem o prefiltrze (takim jak podałeś) ale włączony w "szereg" z filtem właściwym (czyli akwarium - hw603 - HW302 - akwarium). A pompka z hw603 jako dodatkowy wspomagacz przepływu, ale nie wiem czy to dobry pomysł.
fzig
Posty: 45
Rejestracja: 16 sty 2018 22:12

Post autor: fzig »

Przy tej konfiguracji (HW-603B-HW-302) moim zdaniem nie ma sensu dawanie ich w szereg. Mają różnej średnicy przyłącza, a co za tym idzie węże. HW-603B będzie znacząco ograniczał przepływ. Takie jest moje zdanie.
ODPOWIEDZ