[54l] ogólne, roślinne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Ahh sorki, moje niedopatrzenie. To zaczynam powoli podbijać, i czekam na jakieś efekty z niecierpliwością.

Czy teraz jak rośliny miały jego niedobór przez dłuższy czas, to będą go dużo pobierać i mimo podawania testy nadal będą wychodzić niskie? I dopiero kiedy je uzupełnią to zacznie wzrastać jego poziom w wodzie?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Sprawdzaj i obserwuj.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

5dni podaję PO4, po około 0,3mg/l dziennie(3nacisniecia dozownika), i oprócz pierwszej minimalnej zmiany na teście to teraz cały czas pokazuje około 0,1-0,2mg/l i nie rośnie(test robię około 2-3h po podaniu nawozów). Czy powinienem zwiększyć dawkę?

Jeśli chodzi o zmiany w zbiorniku to:
-rosliny w końcu rosną i zaczyna się robić zielono
-zielono też zaczęło się robić od glonu, jednolity zielony nalot, na kamieniach i na szybach. Nie kropki, tylko taki pył. Oczyściłem wszystko ile się dało
-jasnobrązowy osad robi się ciemny i jakby postrzępiony

Czy to dobre zmiany? I jak z innymi nawozami, makro, mikro i węgiel, bo podaję tak jak wcześniej. Zmieniać coś czy podawać dalej?


Skład jest taki:
Makro N, P, K (10:1:1)
Mikro Fe, Mo, B, Mn, Cu, Zn (proporcji nie znam)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

enshu pisze:zielono też zaczęło się robić od glonu, jednolity zielony nalot, na kamieniach i na szybach. Nie kropki, tylko taki pył.
Podkrec CO2 i zadbaj zeby bylo dostepne.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

CO2 oczywiście podkręcone, zdecydowałem się również na kupno normalnej butli, jutro chciałbym zamówić. Czy 5L butla do akwa 54L to dobry wybór, bo jak patrzę po opisach to i na ponad rok gazu powinno starczyć, tylko czy nie traci on jakoś na jakości przy tak długim okresie?

I jeszcze jedno, mam wrażenie że części roślin które odrastają od momentu jak podaje PO4 bardzo się kładą na boki, nawet do kąta 90 i wcale nie koniecznie w stronę światła, czego tym razem im brakuje?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

enshu pisze:I jeszcze jedno, mam wrażenie że części roślin które odrastają od momentu jak podaje PO4 bardzo się kładą na boki, nawet do kąta 90 i wcale nie koniecznie w stronę światła, czego tym razem im brakuje?
Juz kiedys o tym pisalem, ze dzieje sie tak miedzy innymi z powodu zlego poziomu potasu, a raczej nie wystarczajacego. Nie bede sie rozpisywac dlaczego i czemu, juz o tym pisalem. Trzeba delikatnie podjechac z potasem majac na uwadze magnez i poziom NO3. Rosliny sie wyprostuja, szczegolnie to zjawisko jest widoczne na rotali, mozna ja trzymac jako roslina wskaznikowa.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

enshu pisze:Czy 5L butla do akwa 54L to dobry wybór, bo jak patrzę po opisach to i na ponad rok gazu powinno starczyć,
Ja mam 1.7kg u siebie w 180 litrach i nabijałem ostatnio po pół roku ;)
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Wielkie dzięki za odpowiedzi, czyli muszę znów kolejne testy kupić, żeby z potasem nie przesadzić, ufff dużo tego wszystkiego się zaczyna robić, ale jak się postawiło akwarium, to trzeba teraz o to zadbać.

To butle mniejszą kupie, akurat będzie kasa na testy na potas i magnez. Bo z magnezem też mogą zacząć się potem problemy, bo żaden nawóz go nie zawiera, jedynie to z wody kranowej, ale to pewnie śladowe ilości 5.3-7.3mg/l według info ze strony wodociągów
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Jak te rośliny wszystko pochłaniają, miałem dziś wodę podmieniać. Ale teraz już nie wiem bo NO3 z 10mg/l jakie było tydzień temu po podmianie, spadło do 2mg/l dzisiaj. Ale przydałoby się podmienić, żeby dolać troche innych związków jak chociażby Mg wcześniej wspomnianego.

Muszę dawkę azotu zwiększyć, albo wszystkich nawozów najlepiej.

Nie ogarniam już co tu się dzieje :P
macieja792
Posty: 210
Rejestracja: 01 sty 2020 9:25

Post autor: macieja792 »

Może by tak pozwolić zbiornikowi chwycić samemu równowagę ? Zmieniac wodę i już.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Cześć, chwilę mnie nie było. Obserwowałem akwarium, sprawdzałem wodę, próbowałem dostosować jej parametry, ale ciągle coś jest nie tak.

-K podniosłem do 12mg/l (było 5mg/l) rośliny się wyprostowały, ale liście u "bacopa australis" nadal jakby oklapnięte

-N podaje mało(czasem wcale) bo NO3 utrzymuje się w okolicy 10mg/l

-PO4 ciągle nie doszedłem ile tego lać, codziennie rano podnoszę o 0,6-0,7mg/l, a następnego przed dodaniem robię test i znów jest 0,0mg/l

-Fe jest mniej niż 0,1mg/l, podaję wieczorami, ale nie wzrasta (zwiększę troche dawkę)

-Ca do Mg wyszedł mi stosunek 8:1

-CO2 - kupiłem normalną butlę i zwiększyłem tak jak radziliście, nawet ostatnio zmniejszyłem bo wskaźnik robił się powoli żółty, a nie chciałbym zagazować akwarium, do tego C w płynie

Rośliny wypuściły bardzo dużo korzeniu w górnych częściach, wyczytałem że to dlatego że podłoże jest jałowe i chcą czerpać wiecej z wody, więc do podłoża dałem nawóz w kapsułkach tam gdzie jest największy gąszcz, i kulki torfowe w miejsca gdzie roślin jest troche mniej.


PLUSY: brązowy nalot praktycznie się nie pojawia, rośliny rosną(ale wolno)

Teraz pojawia się inny glon, zielony który pokrywa całą powierzchnie liscia drobnymi włoskami, wygląda jak mech w lesie, równomiernie na całym liściu.
No i rośliny mimo że rosną to jakoś wolno, nie bąbelkują, w jednym miejscu jak je przyciąłem nisko, żeby pozbyć się starych zaglonionych liści to już nie odrastają(prawa strona przy grzałce).

Sorki, za tak długi post. Jak komuś chce się czytać i może jeszcze coś doradzi, będę wdzięczny :)

i 2fotki, jak aktualnie wygląda zbiornik:
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Dalej masz blokady pierwiastków. Brakuje ci magnezu, brakuje ci fosforu ,brakuje mikro. Rosliny strzelaja korzeniami juz w ostatecznosci. Zrob porzadek to i fotosynteza wróci :)
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

No dobra, to fosfor zwiększam, żelazo zwiększam i mikro też.

A co do magnezu, czym go podbić, bo żaden z moich nawozów go nie zawiera, a samego magnezu jako nawóz nie znalazłem, jedynie jako mineralizator wody RO, ale nie wiem co tam jeszcze w składzie jest

Dzięki za szybką odpowiedź, bez was nie dał bym rady :D
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

MgSO4 7H2O to sól do wzbogacania magnezem. Podbijaj PO4 ale nie szalej z mikro i zelazem.
Awatar użytkownika
enshu
Posty: 77
Rejestracja: 08 lis 2019 13:48

Post autor: enshu »

Sprawdziłem dziś ilość Ca i Mg w akwa i wyszło mi że Mg jest 18mg/l, a Ca 125mg/l, zatem ich stosunek wychodzi dokładnie 6,94:1

Czy tak duża ilość Ca nie jest tu właśnie problemem blokującym transport mikroelementów, a zatem też wzrost roślin? W wodzie z wodociągów jest 57-71mg/l tak podają, a że dziennie odparowuje mi ponad litr wody, który uzupełniam to jego ilość w wodzie ciągle rośnie.

Można jakoś zmniejszyć ilość Ca w wodzie?
ODPOWIEDZ