Parametry wody?

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Patsi-Pat
Posty: 43
Rejestracja: 08 kwie 2006 20:28
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Parametry wody?

Post autor: Patsi-Pat »

Hej!Mam już 3 tyg akwa 200 l.
pH na początku wynosiło 8.Zmierzyłam je dopiero po wpuszczeniu ryb(jakieś 10 dni)[dopiero po tym czasie doinformowano mnie,że trzeba sprawdzić parametry;/].Używałam ZOO Leku Aquacidu do jego zmniejszenia i zmniejszyło się do 7.(2 butelki w 10 dni but-30 ml)Niedawno kupiłam granulat torfowy z sery.Stosuję także CO2.
Dzisiaj zrobiłam też testy wody Serą Quick Test'em:
pH-7
KH-3
GH-16
NO2-<1
NO3-<8(na paseczku jest od 0 do 250)
Czy te parametry są dobre?
Po zastosowaniu Zooleku (od 10 dni 2 butelki) zmarły 3 rybki(2 gupiki i neonka),tylko rybki nie pływały po powierzchni tylko sztwyne na dole leżały;/. Wlewałam do wody Tetra CrystalWater,bo była zółta.Pomogło to na kilka dni,ale woda jest teraz znowu żółta i mętna,gniją Echinodorus rose i ludwiga peruensis.Wydaje mi się,że to przez ten Aquacid( Czy tak może być?)W moim mieście woda ma pH-8,wiem,że to za dużo,dlatego też pytam,czy mogę podmieniać wodę z akwa wodą z tesco niegazowaną?
Albo lepiej dolewać preparatu pH-?
Akwa profil 200 l
Filtr Tetratec ex 700
Obsada:
skalar x6,neon x7,molinezja x5,gupik x8,piskorek x8,bocja wspaniała x4,kirysek spiżowy x8,kirysek albinos x4,kosiarka x2,gibiceps x1.
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!
Aquacid nie dolewa sie prosto do Akwa. Rozciecza sie we wiaderku i potem dolewa lub podmienia sie tak wode. Jest tak ostry ze wplywajca rybka w jeszcze nie rozcieczony Aquacid moze sie na calym ciele popazyc, spalic sobie skrzela i dostac szoku. Zwykle umieraja takie rybki po paru godzinach duszac sie(Spalone skrzela) plywajac apatycznie lub lezac na dnie. Moze to bylo powodem sniecia rybek? Lekko zolta czyli bursztynowa robi sie woda przez filtracje torfowa. Jest to nie uniknione lecz porzadane. Torf wydziela garbniki i kwasy humusowe :wink:
Czesc Marcin!
Patsi-Pat
Posty: 43
Rejestracja: 08 kwie 2006 20:28
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Patsi-Pat »

Dzięki za odpowiedź :) Aquacid rozcieńczałam z wodą w słoiku i dopiero do akwa dolewałam :)

Tylko czemu przy takich parametrach gniją rośliny?

Istnieje opcja zmień!!!
Akwa profil 200 l
Filtr Tetratec ex 700
Obsada:
skalar x6,neon x7,molinezja x5,gupik x8,piskorek x8,bocja wspaniała x4,kirysek spiżowy x8,kirysek albinos x4,kosiarka x2,gibiceps x1.
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

No właśnie odpowiedziałby ktoś koleżance :D
Mam też problem z pH, nie moge go zmniejszyć z 8.. :( nie mam czasu na zabawe z szyszkami, chyba będa musiał lac chemie :( AQUACID tropicala, mam na myśli, jak ma ktoś z nim doświadczenia to chętnie poczytam ile tego się leje na 100 l ? (jescze go nie kupiłem to ulotki nie czytałem)... -docelowo chciałbym mieć chociaż pH 7,5 obawiam się że 8 może nie by za dobre dla roslin (o ile sie kurier sprawdzi to w sobote będe miał nowe zielska)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Nie da sie tego tak określić ile lać, ja leje np. 7 cm3 (Aquacid od ZOOLeka) na 50 litrów wody przy TwO 10*n i TwW 6*n, potem mam pH ok 6-6,5 i TwW 0*n
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Dla obniżenia proponuje podmiany z wody destylowanej jesli istnieje taka mozliwosc. Tym badziej ze nie chcesz zbijac zbyt duzo to tym bardziej powinno to przyniesc oczekiwany efekt. Z aquacidem bym mimo wszystko poczekał i starał się stosowac jak najbardziej to możliwe naturalne srodki. Moze jedna lub dwie podmiany dadzą oczekiwany efekt.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

No właśnie destylowan woda... pewnie to będzie "to", trzeba się wybrać na stacje benzynową :) - ciekawe ile kosztuje...
ciekawe czy nie będzie miała jakiś dodatkowych syfów ... hm a może w jakimś budowlanym poszukam :?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

No niestety, takie podmiany (ciągłe) nie będa tanie. Może uda Ci sie gdzies znależć kogos kto ma dostep w ogromnych ilościach tej wody i raz na 2 tygodnie 20l to żaden kłopot, bo ze stacji...to chyba troche drogi interes tak mi sie wydaje, bedzie gdzies pewnie z 0,50 zł za litr.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
Saddamek
Administrator
Administrator
Posty: 1203
Rejestracja: 02 wrz 2004 21:10
Lokalizacja: Padwa Północy

Post autor: Saddamek »

Rozumiem że ilośc destylówki lanej do wody muszę wyczuć, oj i zakup nowych testów.... agrrr
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Tak musisz wyczuć, zeby nie przedobrzyc z parametrami, jednakże jak masz tak pH jak podałes to spokojnie zmiana 20% wody moze byc z samej destylówki i bez obaw. Nie bedzie żadnego szoku w akwa, zapewniam :)

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
Awatar użytkownika
zielonyjezus
Posty: 114
Rejestracja: 26 mar 2006 11:35
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: zielonyjezus »

z tą wodą spróbuj, jeśli masz możliwość, w elektrociepłowni albo jakimś składzie chemicznym, tam gdzie kupuje się chemikalia do szkół. u mnie w ec litr kosztuje 17 gr
Patsi-Pat
Posty: 43
Rejestracja: 08 kwie 2006 20:28
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Post autor: Patsi-Pat »

Ja zmniejszam pH za pomocą czarnego torfu sery i zestawu CO2 optima tetry.Wlałam także 2 butelki Aquacidu(Zoolek),oczywiscie stopniowo.
Moje pH w czasie 10 dni z 8 spadło do 6,3 :) Pozdrawiam :)
Akwa profil 200 l
Filtr Tetratec ex 700
Obsada:
skalar x6,neon x7,molinezja x5,gupik x8,piskorek x8,bocja wspaniała x4,kirysek spiżowy x8,kirysek albinos x4,kosiarka x2,gibiceps x1.
ODPOWIEDZ