[68] Powrót po przerwie, roślinne

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

stricker10
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2020 21:40

[68] Powrót po przerwie, roślinne

Post autor: stricker10 »

Witam,
dojrzałem do tego by wystawić swój baniaczek na forum publiczne. Jest to powrót do akwarystyki po 10 latach. Zbiornik założony w listopadzie 2019, wcześniejszych zdjęć nie wstawiam bo raczej nie ma na co patrzeć. Czekam na uwagi dotyczące obecnego stanu akwa.

Dane techniczne i organizacyjne:
Akwarium: 65x30x35
Filtr: Nie mogę odczytać nazwy, widać na zdjęciu.
Oświetlenie: 18W jarzeniówka
CO2: brak
Podłoże: żwirek
Woda: kranówka 26°C, nie znam parametrów

Obsada:
2x Pielęgnica Ramireza
12x Danio Czerwone
2x Glonojad
1x Kirysek
ok. 40x krewetka Red Cherry

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [68] Powrót po przerwie, roślinne

Post autor: grzesi3k »

stricker10 pisze: 25 cze 2020 21:59 2x Pielęgnica Ramireza
*pielęgniczka ;)

OK, nie mam zamiaru się czepiać. Ocena? Całkiem spoko, ale byłoby o klasę lepiej jakbyś ten obrzydliwy żwirek zasypał piachem :D pielęgniczki i kiryski (są stadne) potrzebują piasku.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [68] Powrót po przerwie, roślinne

Post autor: BARA »

Akwarium zapowiada się ciekawie, ale dla pielęgniczek podłożem musi być miałki piasek. To samo dla kirysków (stadne! nie może być jeden!).

Te kamienie jakie masz nie nadają się do trzymania ani ramirezek ani kirysków, w dodatku pomiędzy kamyki będą wpadać odchody ryb, szczątki roślin oraz resztki pokarmu - będą gnić i zatruwać wodę.
Więc albo wymień całe podłoże, albo to co masz przysyp piaskiem i dosypuj piasku co parę dni aż wypełni wszystkie szczeliny i utworzy 2cm warstwę ponad.

Poza tym danio to gatunek chłodnolubny, dla nich maks to 24 stopnie, a ramirezki są wybitnie ciepłolubne, dla nich minimum to 25-26 stopni. Nie należy trzymać ze sobą gatunków ryb o odmiennych wymaganiach.

Jakie są parametry wody w akwarium? Nie możesz ich nie znać i opierać się na zwykłej kranówce, skoro decydujesz się na ryby wymagające wody miękkiej i kwaśnej.

O jakim gatunku glonojada piszesz?
Jak długo akwarium dojrzewało?

Oświetlenie jest nieco ma małe jak na litraż zbiornika. Powinno być dwa razy więcej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
stricker10
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2020 21:40

Re: [68] Powrót po przerwie, roślinne

Post autor: stricker10 »

@grzesi3k @BARA

Dzięki za szybką odpowiedź i cieszę się, że akwa w miarę się podoba.

Wiem niestety, że akwarium ma dużo błędów wieku dziecięcego. Zbiornik w czasie gdy był zakładany był robiony ekonomicznie stąd ten żwirek, który dostałem razem z akwa. Wiem, że wygląda fatalnie ale nie mam za bardzo możliwości żeby odłowić ryby do innego zbiornika a ten wymienić. Planuje wydzielić jakiś kawałek dna i tam zrobić piaszczyste podłoże. Albo jak pisał@BABA spróbuje to zasypać. btw czy to jest napewno skuteczny sposób? moje dotychczasowe doświadczenie wskazują, że żwir z piachem tak się wymiesza, że wyjdzie z tego jedna wielka papka.
BARA pisze: 26 cze 2020 10:32 Poza tym danio to gatunek chłodnolubny, dla nich maks to 24 stopnie, a ramirezki są wybitnie ciepłolubne, dla nich minimum to 25-26 stopni. Nie należy trzymać ze sobą gatunków ryb o odmiennych wymaganiach.
Doczytałem to niestety po zakupie rybek, z ciekawości podpytałem Pana w akwarystycznym co o tym sądzi i ku mojemu zdziwieniu powiedział, że oni wszystko w 24C trzymają. Docelowo planuje wymienić danio na Neonki, ale to raczej odległe plany.

Co do parametrów wody spróbuję za jakiś czas wszystko pomierzyć, póki co bazuje na cotygodniowych podmiankach wody i ręcznym odmulaniu dna.

Glonojad - wieczorem wstawię zdjęcie nie wiem jaki to gatunek.

Dojrzewanie akwarium - 2 tygodnie zanim wpuściłem ryby.

Oświetlenie - gdy robiłem obudowę takie miałem pod ręką, miałem dołożyć drugą żarówkę ale nie narzekam na wzrost roślin także nie jest to na razie priorytetem.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: [68] Powrót po przerwie, roślinne

Post autor: grzesi3k »

stricker10 pisze: 26 cze 2020 17:25 Wiem, że wygląda fatalnie ale nie mam za bardzo możliwości żeby odłowić ryby do innego zbiornika a ten wymienić.
Zasyp to po prostu wyplukanym piaskiem do pisakownic i juz. ;)
stricker10 pisze: 26 cze 2020 17:25z ciekawości podpytałem Pana w akwarystycznym co o tym sądzi i ku mojemu zdziwieniu powiedział, że oni wszystko w 24C trzymają. Docelowo planuje wymienić danio na Neonki, ale to raczej odległe plany.
Pytanie pana z akwarystycznego o "rady" to jak w sklepie spożywczym pytanie czy pieczywo dzisiejsze w niedziele wieczorem - oczywiscie ze swieze!

Neonki innesa sa zimnolubne ;)
stricker10
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2020 21:40

Re: [68] Powrót po przerwie, roślinne

Post autor: stricker10 »

grzesi3k pisze: 26 cze 2020 20:06
Pytanie pana z akwarystycznego o "rady" to jak w sklepie spożywczym pytanie czy pieczywo dzisiejsze w niedziele wieczorem - oczywiscie ze swieze!
Akurat to był inny sklep niż ten, w którym kupowałem także nie miał w tym interesu ;-)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: [68] Powrót po przerwie, roślinne

Post autor: BARA »

Pierwsza zasada akwarystyki: NIGDY nie słuchać sprzedawców w sklepach zoologicznych. Nie ważne czy coś kupiłeś czy nie. To są sprzedawcy i zależy im na sprzedaży towaru, byle jak najwięcej, a nie podzielić się z Tobą wiedzą, której w większości nie mają.

Podłoże zasyp piaskiem, niech się przemiesza, a potem niech powstanie warstwa piasku ponad podłoże. Znam ten proces, robiłam go w swoim zbiorniku po zmianie obsady.

Niestety ale trzymając ryby wymagające wody miękkiej i kwaśnej powinieneś znać parametry wody w zbiorniku i je dla tych ryb dopasować.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ