Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

krzysiekakwariowy
Posty: 21
Rejestracja: 21 maja 2020 12:41

Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: krzysiekakwariowy »

Cześć!

Moje akwarium jeszcze nie jest w pełni założone (zalane 3 tyg temu) więc na razie nie ma się czym chwalić. Moim celem jest osiągnięcie warunków trochę zbliżonych do Ameryki Południowej, ale nie żaden black water, więc typowy biotop to nie jest. Na razie mam 5 otosków i 3 rośliny. Póki co borykam się z kilkoma problemami, jednym z nich jest dziwny wzrost roślin.

- Liście rosną szybko cały czas, po kilka cm dziennie (nowe liście, stare już nie),
- mają kolor brązowy "od urodzenia" zamiast zielonego,
- są cienkie,
- są pofalowane zamiast rozłożonych i prostych,
- są bardzo duże w porównaniu do "sklepowych" liści,
- mają krótkie łodygi w porównaniu do sklepowych liści,
- korzenie się rozrastają.

Młody liść dopiero wyskoczył: ( roślina podpisana jako Echinodorus Hot Pepper)
Obrazek

Dorosły liść - też cały urósł w akwarium ( roślina podpisana jako Echinodorus Europa )
Obrazek

Tutaj efektu brązowego nie widać aż tak, ale liście są pofalowane i cienkie ( roślina podpisana jako Echinodorus Red Flame )
Obrazek

Sprzęt:
Wymiary: 50x30x50cm
Pojemność: 75l brutto, 60l netto
Filtracja: Eheim Classic 250 + 1 gąbka krążek + reszta to wkład ceramiczny + krążek włókniny + flowpipe
Oświetlenie: 2 x AquaStel PLANT 10W ( na bazie diod SMD 2835 na zmianę białe zimne, czerwone i niebieskie )
Podłoże: piasek kwarcowy 0,5 - 1,1mm + pod nim 1cm torfu wysokiego kwaśnego.
Ozdoby: łupek gnejsowy ( "kora kamienna" ) - sprawdzałem: nie reaguje z octem ani kwaskiem cytrynowym ani nie wydziela fosforanów.

Parametry wody:
Temperatura: 28°
pH: 7,0 (rano) 7,3 (wieczorem)
KH: 2°d
GH: 7°d
NO3: 1,7 mg/l
NO2: 0
NH3: ( 0,5 mg/l jak pH jest 7,3 i 0 mg/l jak pH jest 7,0 )
PO4: 1,5 - 2 mg/l
Fe: 0,1 mg/l

Wodę przygotowuję tak:
18l RO + 2l wody z kranu (woda w kranie ma GH 32°d i KH 20°d potwierdzone testami i informacją z MPGK)

Nawozy:
- po jednej kulce gliniano torfowej pod każdą roślinę - jednorazowo
- nawóz Mikro podaję tak aby utrzymać poziom 0,1mg/l żelaza ( i tak dawka większa niż zaleca producent )
- nawóz Makro (bez fosforu) podaję 5ml dziennie rano
- Carbo w płynie (aldehyd glutarowy) 1ml dziennie rano

(dodam, że bez nawozów rośliny rosły podobnie)

Poziom fosforanów:
Wydaje mi się że jest zbyt wysoki w porównaniu do azotu, ale nie udaje mi się go zbić, podmieniałem nawet po 30% wody dziennie przez 5 dni i zeszło do 0,7mg/l ale dzisiaj jest znowu 1,5-2mg/l. Odkryłem że pokarm w pastylkach zawiera fosforany (3,5mg/tabl) przez 5 dni po 2 tabletki to daje 35mg co w 60l wody daje efekt zwiększenia PO4 o 0,6mg/l - więc potencjalne drugie źródło odkryte (pierwszym był ogromny korzeń który jednak w wielu miejscach był miękki i go wywaliłem).

Poziom wapnia i magnezu:
Chyba jest niski, ale jak dodam wody z kranu to skoczy mi pH, a zależy mi żeby było niskie 6,0 może 6,5 bo wtedy nie ma amoniaku i ryby się lepiej czują. Zamówiłem CaNO3, MgNO3, MgSO4, KCl, CaCl2 i CaSO4. Przestałbym podawać to Makro w płynie które mam i chciałbym skomponować własną mieszankę. Chcę uzyskać proporcje pierwiastków (nie związków) Ca:Mg:K = 4:1:3 oraz N:P:K = 16:1:20 ( stosunek Redfielda - przy czym zastanawiający jest dla mnie potas.. czy aby na pewno 20 ) wspólnym mianownikiem tych zestawów proporcji jest potas K więc pomyślałem tak: Ca:Mg:N:P:K = 27:7:16:1:20
Czy jak uzyskam taką mieszankę to będzie to miało sens?

CO2
Na razie nie mam. Na start zamówiony zestaw Tropicala w sprayu z dzwonem, więc będę dawkował 100-150 ml gazu raz dziennie.


Byłbym wdzięczne za wszelkie porady co mogę poprawić aby liście rosły zielone grube i proste :)
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: oldmike »

Pofałdowanie blaszki to niedobór miedzi. Mikro masz aquaart czy ekstra żelazo lejesz?
Pozdrawiam
Michał
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: oldmike »

Mikro wzorcowe. Zejdź z blokerem fe, zn i cu czyli fosforem.
Pozdrawiam
Michał
krzysiekakwariowy
Posty: 21
Rejestracja: 21 maja 2020 12:41

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: krzysiekakwariowy »

Sporo podmian już zrobiłem i nie dało to efektu, po podmianie fosfor trochę spada i potem się wyrównuje, więc kupiłem Aquael Phosmax Pro i siedzi w filtrze od kilku dni, na razie bez efektów. Po wpuszczeniu ryb oczywiście poziom się zwiększył, teraz jest PO4=13mg/l a NO3=20mg/l i w związku z tym nie daję na razie żadnych nawozów oprócz CO2 które ulepszyłem do bimbrowni żelowej, po troszeczku sobie leci i daje 30mg/l CO2.. Pływają też Pistie Stratories i Linobium Leavigatum, bardzo szybko i ładnie się rozrastają, ale od kilu dni pojawiają się w nich gnijące dziury. Na jednej żabienicy też się pojawiła jedna dziura na stosunkowo średnim liściu (tym co wyrósł w akwarium już submersyjnym), nowe liście żabienic wyrastają coraz bardziej brunatne. Ten fosfor się z kosmosu bierze chyba. Sprawdziłem wszystkie składniki z akwarium zalane wodą RO: piasek, torf, kamienie i nawet nawozy oraz pH minus który dawałem wcześniej - nic nie zawiera fosforanów w sobie. Jedynym elementem zawierającym fosforany to pokarmy o czym założyłem temat tutaj. Dodam, że kupy znikły, już nie zbierają się na piasku, tak jakby szybko się rozpuszczały. Teraz czekam na chemię: Azoo Phosphate Remover ponoć działa wyśmienicie, ale co z tego jak mi po tym zostanie w akwarium nie wiadomo co.. przecież fosfor nie zniknie tylko zamieni się w jakiś inny związek.

Czy ktoś ma dla mnie jakąś poradę? :)
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: oldmike »

Serowski remover jest bazie chlorku lantanu. Lantan się wiąże z fosforanami i powstają białe kłaczki. Na jakiej bazie jest azoo? Jutro mogę sprawdzić czy po nim się zabieli. Miałem kiedyś 30ppm po4 i nie pamiętam by mi brązowiały liście.
Po doświadczeniach z chlorkami raczej bym tego nie wlewał.
Może masz jakiś lewy przepływ w filtrze i dlatego Ci nie zbija?
Pozdrawiam
Michał
krzysiekakwariowy
Posty: 21
Rejestracja: 21 maja 2020 12:41

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: krzysiekakwariowy »

Jeszcze nie mam azoo to etykiety nie sprawdzę chociaż wątpię by producent pochwalił się składem. Miałem kiedyś tak z bakteriami tzw 2w1 okazało się że był tam jakiś cleaner, na dodatek przedawkowałem i na drugi dzień wszędzie białe farfocle i zbiło cały NO3 z 20 do 0. Trzeba było sporo odmulać, a raczej odfarfocowywać. Co do przepływu to i tak nie da się idealnie ułożyć woreczka bo filtr okrągły a woreczek z granulkami kwadratowy.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: chemik4 »

mają kolor brązowy "od urodzenia" zamiast zielonego
Niektóre rośliny przy dużej ilości światła wypuszczają liście "czerwone" a 20W LED w 60 litrach to dużo.
- są cienkie,
- są bardzo duże w porównaniu do "sklepowych" liści,
- mają krótkie łodygi w porównaniu do sklepowych liści,
W sklepach większość roślin akwariowych jest sprzedawana w formie nadwodnej o grubych, mocnych liściach na długich ogonkach. W akwarium roślina rośnie w formie podwodnej i liście mają inną budowę.
- są pofalowane zamiast rozłożonych i prostych,
a to nie wiem
- korzenie się rozrastają
tak ma być, roślina się ukorzenia w nowym podłożu

Tak przy okazji, żabienice i zwartki lubią żyzne podłoże, nie reagują zbytnio na nawożenie toni wody. Takie rośliny zawsze sadziłem w doniczkach z ziemią dla kwiatów (ok 1/3-1/2 ziemi, reszta żwirek).
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: oldmike »

oldmike pisze: 16 cze 2020 19:59 Mikro wzorcowe. Zejdź z blokerem fe, zn i cu czyli fosforem.
Cytuje siebie ale nie chcę już grafiki powtarzać.
Skład % identyczny z MIKRO PLUS Intermagu.
https://intermag.pl/uprawa-roslin/produ ... elementowe

To jest nawóz chelatowany a nie czyste sole. Z pewnością jest rozcieńczony i te % podane są podejrzane.
Fe to 23,2mg/ml w nawozie (2% jak na etykiecie). Jeden klik (teoretycznie 1ml) by Ci dawał 0,232mg/l przy akwa 100l. Dla Twoich 60l to prawie 0,4 mg/l. To byłby absurd bo to zalecana dawka dzienna. Gdyby nie był chelatowany to po jednym kliku byś miał armageddon w akwa.

Sorry ale rozpisuję teraz swoje mikro i tam jest Fe 0,009% i dopiero teraz zajarzyłem, że coś jest nie tak.
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: mark_farina »

Intermag jest bardzo dobry, minusem jest fakt ze sie rozpada, a dwa ze trzeba go uzupelniac o zelazo. Tak jak piszesz, jesli zjedziemy z PO4 mozna mikro trzymac wysoko i nic nie bedzie sie dziac. Mowa o zbiorniku HT, zeby nie wprowadzac w blad.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: oldmike »

Nie pisałem, że jest zły. Tylko, że procenty są mocno podejrzane.

No i cóż, kolejny raz się z Tobą nie zgodzę.
Tu artykuł o trwałości chelatów EDTA w funkcji pH i czasu.
https://pdfs.semanticscholar.org/6541/0 ... aaf631.pdf
Najważniejsze wykresy to Loss of *** from ***EDTA ...
Pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: mark_farina »

Nie musisz sie zemna zgadzac, wazne ze jestes zadowolny z tego jakie masz wyniki w swoim zbiorniku roslinnym. Dla 90% osób odwiedzajacych forum, wykresy i anegdoty nt trwalosci chelatów to czarna magia, bo jak sam juz zauwazyles wiekszosc pytan jest na poziomie podstawowym, czyli rosnie lub nie rosnie, jest glon lub go nie ma.

Nie bede sie wdawac w dyskusje nt Intermagu (roslinyakwariowe to dobre miejsce), który uzywam od lat i czy ma podejrzane procenty? ...niewiem, gdyby tak bylo to nic by nie roslo. Jak sam pewnie wiesz mikro elementów nie musi byc duzo, musza byc jedynie dostepne i miec mozliwosc przyswojenia przez rosline i nie byc blokowane.
krzysiekakwariowy
Posty: 21
Rejestracja: 21 maja 2020 12:41

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: krzysiekakwariowy »

oldmike pisze: 09 lip 2020 8:40 To jest nawóz chelatowany a nie czyste sole. Z pewnością jest rozcieńczony i te % podane są podejrzane.
Fe to 23,2mg/ml w nawozie (2% jak na etykiecie). Jeden klik (teoretycznie 1ml) by Ci dawał 0,232mg/l przy akwa 100l. Dla Twoich 60l to prawie 0,4 mg/l. To byłby absurd bo to zalecana dawka dzienna. Gdyby nie był chelatowany to po jednym kliku byś miał armageddon w akwa.

Sorry ale rozpisuję teraz swoje mikro i tam jest Fe 0,009% i dopiero teraz zajarzyłem, że coś jest nie tak.
Żeby podnieść żelazo z 0 do 0,2mg/l to muszę dać 25-30 ml tego nawozu do akwa 60l, tak wynika z moich testów na Fe. To jak to w końcu z tym mikro? Olać je i zrobić z soli? W sumie muszę się zainteresować trochę tymi chelatami, te wykresy trwałości są bardzo interesujące, ale musze znaleźć na to czas.

Co do żabienic, poczytałem trochę o nich i faktycznie raz że się zamienia w formę submersyjną a dwa że w zależności od warunków potrafi się dostosować do różnych warunków i widać to po wyglądzie liści.

Co do tego PO4 i tak postanowiłem je zbić, ze względu na pogarszający się stan roślin (dziury w echinodorusach przy krawędziach i w pistiach) i coraz więcej glonów. Zastosowałem ten Azoo Phosphate Remover zgodnie z zaleceniem producenta wyszło że trzeba było wlać około 200ml, podzieliłem dawkę na 2. Żadnych kłaczków nie ma. Test pokazuje PO4 = 0 lub 0,5 mg/l ( nie jestem pewien ) - więc tu ok. Ale stała się bardzo dziwna rzecz:
* pH spadło z 6,58 do 5,49 !
* KH wzrosło z 2 do 5 !
WTF? Dziwne te parametry się zrobiły. Wygląda tak jakbym miał CO2 w jakiejś gigantycznej dawce 200mg/l ale ryby zachowują się normalnie, nie są nadmiernie ruchliwe ani agresywne co się zdarzało wcześniej jak przesadziłem z nawożeniem z bimbrowni i dochodziło do 40mg/l. Na razie na wszelki wypadek zwiększyłem ruch tafli wody i odłączyłem CO2.
oldmike
Posty: 76
Rejestracja: 16 cze 2020 7:07

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: oldmike »

No właśnie to chciałem Tobie przekazać. Że te dane na butelce są mocno podejrzane. Producent nie uwzględnił rozcieńczenia.
Nie olewaj, zostaw. To bordowienie młodych liści jest związane z tym, że rozpad chelatu manganu jest w godzinach podany, a nie w dniach.

Odnośnie tych parametrów to nie wiem.
Może to był węglan lantanu?
https://www.sciencedirect.com/science/a ... 351932017X
Lantan to 3+. PO4 to 3-. Pozostały dwa jony H+ z H2PO4. Tworzy się sól LaPO4. Węglany skoczyły w górę a pH w dół i to by miało sens. Ale czy ma?
Jeżeli tak dobrze, że wyłączyłeś CO. Bo jak teraz jony H wezmą się za HCO3 to będzie źródło CO2.

Nie jestem chemikiem. Po serowskim woda się zabieliła a potem wszystko się w kłaczki pozamieniało.
Ja jeszcze kiedyś testowałem siarczan glinu, ale nie w akwa tylko w szklance z roztworem fosforanów. Glinu do akwa bym nie wlał. I też się zabieliło.

Dziur od blokady mikro nie miałem nigdy. Daj fotę, może się coś zobaczy.

Edit:
Producent nie pisał by po tym natleniać?
Pozdrawiam
Michał
krzysiekakwariowy
Posty: 21
Rejestracja: 21 maja 2020 12:41

Re: Rośliny rosną ale liście są brązowe cienkie i pofalowane

Post autor: krzysiekakwariowy »

Czarna magia z tym Azoo po tak naprawdę nie ma składu na etykiecie, więc można się jedynie domyślać. Zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ