Pielegnice severum

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
RyszardR89
Posty: 13
Rejestracja: 05 sie 2020 9:10

Pielegnice severum

Post autor: RyszardR89 »

Witam serdecznie wszystkich miłośników akwarystyki. Posiadam w moim 240l baniaku 3 pielegnice severum. Niecały rok temu, tj 7.09.2019 zakupiłem ich 5szt. 2 w jednym sklepie i 3 w zupełnie innym rejonie. Spośród 5szt 2 "dobraly sie w pare" odrzucając dość agresywnie pozostałe 3. Niestety tylko 2 miałem komu oddać do również 240l bardzo zadbanego zbiornika. Zostaly więc 3, "dobrana para" + jedna odrzucona 100%samica (sama sobie złożyła na kamieniu ikre i jej pilnowała). A teraz do rzeczy. Moja juz dawno "dobrana para" jest jakaś dziwna. Przez cały czas kiedy je mam, ani raz nie podeszły do tarla. Kopały, trzęsły się do siebie, ale nic nigdy z tego nie było... Do tego dodam, ze jedna jest zdecydowanie większa, druga mniejsza prawie o połowę. Ten większy to w 99%samiec.dlugie płetwy, ciemny kolor, garb na czole. Druga zaokroglona, ale jej płetwy troche jak u samca. Druga sprawa, u tego niby samca nigdy nie było widac brodawki płciowej, totalnie nic. U mniejszej wystaje ona ciągle, ale jest z wyglądu jak u samca. W zbiorniku jest pewna samica, ale jej nie lubia. Czy to możliwe, ze z 5szt dobraly mi sie dwa samce??? Bardzo proszę znawców o info i porady. Z góry dziękuję.
Ostatnio zmieniony 05 sie 2020 10:11 przez RyszardR89, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Pielegnice severum

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.
Czy możesz nam pokazać zdjęcia ryb? Wstaw je proszę na serwer zewnętrzny np. Fotosik i podaj nam linka lub wstaw kody do zdjęć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
RyszardR89
Posty: 13
Rejestracja: 05 sie 2020 9:10

Re: Pielegnice severum

Post autor: RyszardR89 »

https://youtu.be/JlYmkQ_1Yz4 drugi link(niestety to z przed dwoch miesiecy filmiki. Dopiero jak bede w domu, to nagram nowe, aktualne) https://youtu.be/4Lzo21_6P_Y


Na tych filmikach jest tylko ta dobrana para, bo ta samica odrzucona byla u kolegi, ktory tez ma severum i na próbę dalem do niego, zeby spr jak u niego bedzie wygladac sytuacji. Mial podobne problemy jak ja.
Czy ktoś pomoże w odróżnieniu płci??

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Poprawiłem fotki, żeby się wyświetlały MOD grzesi3k
RyszardR89
Posty: 13
Rejestracja: 05 sie 2020 9:10

Re: Pielegnice severum

Post autor: RyszardR89 »

Widzę, że nikt nie chce rzucić okiem na zdjecia i udzielić odpowiedzi :( dlatego teraz piszę ten kolejny post, za co juz dostałem uwage. Po raz ostatni proszę o pomoc, jeśli nie moge jej tu otrzymać to proszę powiedzieć, abym udał się na inne forum. Z góry dziękuję.
RyszardR89
Posty: 13
Rejestracja: 05 sie 2020 9:10

Re: Pielegnice severum

Post autor: RyszardR89 »

Halllooo. Jest ktoś na tym forum, czy nie?? Zakładam temat, otrzymuje prośbę o zdjęcia ryb i kiedy je wstawiam, to nie ma dalej odzewu...
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Pielegnice severum

Post autor: MarJan »

Hej, nie olewam, ale nie znam się i dlatego się nie odzywam...nie jest tak, że wszyscy mają gdzieś, ale jak nie ma się wiedzy to się nie wypowiada.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Pielegnice severum

Post autor: BARA »

Ja też ani że zdjęć ani z filmików nie umiem nic wywnioskować, więc nie mam co napisać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
RyszardR89
Posty: 13
Rejestracja: 05 sie 2020 9:10

Re: Pielegnice severum

Post autor: RyszardR89 »

Można było tak odrazu. Dziękuję za uwage i dalej czekam, aż ktoś obeznany się wypowie. Na internecie nie mogę znaleźć żadnych zdjęć określających dymorfizm płci tego gatunku... Raz jeszcze dziękuję za powyższe odpowiedzi i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ginuha
Posty: 239
Rejestracja: 04 wrz 2019 13:07
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pielegnice severum

Post autor: Ginuha »

ja zasugeruje wizytę a jakimś forum dotyczącym stricte pielęgnic
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Re: Pielegnice severum

Post autor: wojtass9 »

A może spróbuj na jakiś czas odłowić którąś z ryb z tej pary a drugą zostawić z tą 100% samicą .
szakal
Posty: 157
Rejestracja: 18 wrz 2019 21:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Pielegnice severum

Post autor: szakal »

Ja powiem tylko jedno. Pielęgnica severum to bardzo agresywna ryba i trzymanie ich(i to tak dużych okazów) z mieczykami i skalarami to proszenie się o kłopoty. A 240 L to raczej mało jak na te ryby.
pozdr

szakal
ODPOWIEDZ