Gurami Mozaikowy buduje gniazdo w... grocie?

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gabonensis123
Posty: 82
Rejestracja: 24 gru 2019 19:38

Gurami Mozaikowy buduje gniazdo w... grocie?

Post autor: Gabonensis123 »

Witam :D Bardzo dawno już nie pisałem na tym forum. Jak większość z Was wie posiadam w swojej obsadzie gurami mozaikowe ( akwarium ze 100l powiększyło się narazie na 150l). Z uwagi na na obecny miesiąc, na dworze zrobiło się ostatnio troche cieplej :wink: W związku z tym temperatura w moim akwa wzrosła do 28°C (normalnie staram się utrzymywać temperature w granicach 24-25°C). Ostatnio zakupiłem do mojego baniaczka ceramiczną grotę dla mojego zbrojnika (przedtem jako kryjówka służył mu kokos, ale niestety przegrał o niego walke z atya gabonensis :P ). Jednak dzisiaj dostrzegłem, iż jeden z gurami mozaikowych (zweryfikowany przezemnie na podstawie płetwy grzbietowej jako samiec) zaczął agresywnie odganiać inne ryby z okolic groty (jednak jeżeli chodzi o samiczkę robił to bardziej subtelnie), a sam zaczął proces przypominający mi... budowanie gniazda. Wiem, że według licznych artykułów oraz książek akwarystycznych gurami mozaikowe budują gniazda wśród roślin pływających (których aktualnie posiadam ubogą ilość), bądź ewentualnie wśród innych roślin zasadzonych w podłożu. Jednakże mój samiec naprawdę zachowuje się tak, jakby próbował w tej grocie zbudować gniazdo. Popływa często do tafli wody, a następnie wpływa do groty na jakiś czas i znowu pod tafle wody... Proszę tutaj o odpowiedź, czy to tylko moje wymysły , czy moje gurami naprawdę przygotowują się do tarła? :)
Akwarium 105l ogólne
Krewetkarium 25l
ODPOWIEDZ