Choroba ryb czy nieprawidłowe prowadzenie kawarium?h

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
judox
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2020 8:03

Choroba ryb czy nieprawidłowe prowadzenie kawarium?h

Post autor: judox »

Dzień dobry posiadam problem. Od 3 miesięcy nie potrafię sobie z nim poradzić. Zdychają mi rybki. Bez względu na ich rodzaj. Przeczytałem tonę informacji ale nic nie pomogło. Najwięcej padło mi otosków na których było brak widocznych objawów. Na pozostałych gupiki, neonek, danio miały wykrzywione kręgosłupy po łuku a neonki tu było różnie (dla przykładu link do zdjęcia neonka na końcu posta), przy molinezji brak objawów. Próbowałem częstych podmian badałem przez ostatni miesiąc parametry wody i oprócz KH wartości były idealne. Załączam zdjęcie ostatniej rybki , która posiada wadę i pewnie niedługo zdechnie. Nadmienię, że przed wczoraj zauważyłem u otoska czerwone skrzela (jak na zdjęciu w linku na końcu posta ale nie wiem czy to nie jest po użyciu eSHa 2000. Poniżej parametry zbiornika.

Zbiornik – 250l założony Styczeń 2019, tempratura 27 st.C (+/- 1 st.C)
Oświetlenie:
Łączna moc oświetlenia LED 121W
Czas działania oświetlenia 10 godzin 11:30 – 21:30
a) moduł LED SAMSUNG 1,6 W na diodach 5730 Biały zimny – 31 szt (łącznie 49 W)
b) Taśma LED na diodach SMD 2835 30W/m – 2m (łącznie 60W)
c) Taśma LED na diodach LED 5050 300D GROW wzrostu uprawy roślin 14,4W/m- 2m (łącznie 30 W)
Podłoże:
a) AQUA SOIL Podłoże na bazie ZIEMI OGRODOWEJ
b) kwarc kruszony czarny
Roślinność:
a) Alternanthera rosanervig – in vitro
b) Pogostemon Helferi - in vitro
c) Hygrophila Corymbosa – in vitro
d) Mech SPIKY moss
Dekoracja :
a) Korzeń z drzewa japońskiego
b) Łupek drzewiasty
Życie :
a) Neonki – pozostało 15 szt. (zdechły 2)
b) Otoski – pozostało 2 szt. (zdechło 10 i dokupiono kolejne 15 szt. łącznie zdechło przez ostanie 2 miesiące 23 szt.) A ostatni dni były najgorsze.
c) Danio – pozostało 2 szt (zdechły 6)
d) Molinezja – pozostało 2 szt. ( zdechły 2)
e) Głupiki – pozostało 2szt. (zdechły 8)
f) Ślimaki Military Helmet – 3szt
Filtracja wody:
EHEIM 2227
a) Wkład ceramiczny
b) EHEIM Substrat Pro 250m
c) 3 rodzaje gąbki o różnej strukturze

Nawożenie:
CO2 – czas nawożenia 10 godzin 11:30 – 21:30
Parametry wody:
Testy świeżo kupione
a) Temperatura wody 26,7 st.C
b) Twardość ogólna GH 7 st. Niemickich
c) Twardość węglanowa KH 16 st.
d) pH wody po dniu nawożenia i oświetlania CO2 wynosi 7.00 pH a po nocy 7,7 pH
e) NO3 – 0
f) NO2 – 0
g) Fe – 0
h) NH3 – 0
i) PO4 – 0
Podmiany:
Regularnie 30 % podmiany wody miejskiej raz na tydzień. Woda jest oczyszczona filtrem siatkowym, filtrem z węglem aktywnym oraz zmiękczona z 17 st. do poziomu twardości ogólnej 6 st. niemieckich (zmiękczacz kompaktowy na instalacji wodnej)

Pokarm i witaminy dla ryb:
a) Tropical Ichtio-vit podawany codziennie
b) Sera Fishtamin podawane zgodnie z instrukcją raz na tydzień w pokarmie

Informacje dodatkowe:
a) Nie wiedząc jakie posiadam choroby postanowiłem zastosować profilaktycznie preparat eSHa 2000 zgodnie z instrukcją
b) Próbowałem obniżyć pH Aquacid do wartości 6,5 pH, ale efekt był tylko jedno dniowy więc zrezygnowałem z dalszych zabiegów.
c) pH wody kontrolowane codziennie parametry j.w
https://drive.google.com/file/d/1McIMzk ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1kej5sT ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1mDAMXe ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1lrXBnN ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1F5CER5 ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1MfSQZI ... sp=sharing
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Re: Choroba ryb czy nieprawidłowe prowadzenie kawarium?h

Post autor: owlman »

Czesc . Jakich testow uzywasz ? Objawy jak przy wysokim dlugotrwalym poziomie NO3 . Woda z tego typu zmiekczacza zazwyczaj nie nadaje sie do celow akwarystycznych . Chociaz nie wiem jaki konkretnie model posiadasz . Daj zdjecie calosci akwarium .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Choroba ryb czy nieprawidłowe prowadzenie kawarium?h

Post autor: BARA »

"a) Neonki – pozostało 15 szt. (zdechły 2)
b) Otoski – pozostało 2 szt. (zdechło 10 i dokupiono kolejne 15 szt. łącznie zdechło przez ostanie 2 miesiące 23 szt.) A ostatni dni były najgorsze.
c) Danio – pozostało 2 szt (zdechły 6)
d) Molinezja – pozostało 2 szt. ( zdechły 2)
e) Głupiki – pozostało 2szt. "

Łączysz ze sobą ryby o kompletnie odmiennych wymagania co do parametrów wody. Poza tym skoki pH w ciągu doby są masakryczne!1

Neony Innesa wymagają wody miękkiej i kwaśnej, są chłodnolubne, temp maks 24 stopnie
Otoski podobnie
Danio podobnie
Molinezja to gatunek wymagający wody twardej i zasadowej, wręcz słonawej, bardzo ciepłolubny, temp. min. 26 stopni
Gupiki (nie "głupiki") podobnie jak molinezje.

Akwarium jest puste, brak stref zacienienia (roślin pływających) jakie są konieczne dla neonów.
Gupiki i molinezje wymagają gąszczu roślin.

Usuń węgiel z filtra, jest niepotrzebny i być może już oddaje do wody to co zebrał. To jest medium stosowane po leczeniu ryb, a nie na stałe. Jeżeli podałeś preparat leczniczy (po co?? bez diagnozy???) to i tak węgiel go od razu zneutralizował...
Zacznij karmić ryby urozmaiconą karmą, podawaj mrożonki (po rozmrożeniu i przepłukaniu, poza ochotką).
Dosadź rośliny. Daj coś na taflę wody (wgłębkę?)

A przede wszystkim ustabilizuj parametry wody, zrób porządek z obsadą, dopasuj do siebie ryby i zapewnij im odpowiednie warunki. Zrób testy wody nie paskowe ale kropelkowe - będą dokładniejsze.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
judox
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2020 8:03

Re: Choroba ryb czy nieprawidłowe prowadzenie kawarium?h

Post autor: judox »

Dobór rybek wykonałem na podstawie Atlasu Ryb Akwariowych wydawnictwa SBM:

Neon Innesa: temperatura wody 21-28, twardość wody 1-12 st, pH 4-7,5
Otosek Przyujściowy: temperatura wody 22-28, twardość wody 5-19 st, pH 6-8
Danio Pręgowany: temperatura wody 18-24, twardość wody 5-29 st., pH 6-8,9
Molinezja : temperatura wody 20-28, twardość wody 11-30st., pH 7,5 - 8,2 ( zgodnie z danymi to jest jedyna rybka która tu pasuje a zdechło ich najmniej, ale tu też je wziąłem na próbę)
Gupiki pawie oczko: temperatura wody 20-28, twardość wody 5-20 st., pH 6-8

Nie przekraczam żadnych wartości wody w/w rybek

Jeśli opieranie się na literaturze jest złe, To na czym się opierać dobierając rybki akwariowe?

Jeśli chodzi o zacienienie to zdjęcia nie oddają rzeczywistości Hygrophila naprawdę mocno zacienia prawą stronę akwarium. I co tydzień wycinam tak szybko rośnie.

W filtrze nie mam węgla tylko woda do podmiany jest przepuszczona przez filtr z węglem aktywnym.

Postaram się poczytać na temat "wgłębki" i wykorzystam ją w akwarium

Korzystam przede wszystkim z testów kropelkowych pakowe są jako dodatek.

Jak ustabilizować parametry wody rozumiem, że chodzi o pH. Proszę powiedzieć jak to zrobić? Przecież nie mogę 24h nawozić CO2.

No i jak dopasowywać ryby jak już wspomniałem opierałem się na atlasie rybach akwariowych.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Choroba ryb czy nieprawidłowe prowadzenie kawarium?h

Post autor: grzesi3k »

Wyciagnij sobie srednia tych wartosci, ktore porownywales to bedziesz wiedziec dlaczego to polaczenie rybek jest z czapy ;) wartosci sa podawane w zakresach, ale to nie oznacza, ze ryby beda zdrowe, a ze moga przezyc ;) jednym z podstawowych bledow jest np laczenie neonow (woda zimniejsza i miekka, kwasna) z molinezjami (woda cieplejsza i twarda, slonawa - zasadowa). Dano sa z innej w ogole planety, bo one lubia wode chlodniejsza i twarda, gupiki srednia w strone miekkiej i cieplejsza, niz danio czy neony.

Ustabilizowanie wody to nie tylko pH, ale tez twardosc oraz prawidlowy cykl azotowy (przede wszystkim).
judox
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2020 8:03

Re: Choroba ryb czy nieprawidłowe prowadzenie kawarium?h

Post autor: judox »

Dobrze co do rybek to rozumiem przyjąć wartości średnie. Myślałem że wystarczy trzymać się w widełkach.

A teraz co do ustabilizowania wody co masz na myśli jak go ustabilizować? Jak wykonać t.j. mówisz prawidłowy cykl azotowy. Codziennie wykonuję test kropelkowy na NO3 i wynosi 0 NH3 i NO2 też 0

dodano 22.09.2020r
Obniżyłem, KH oraz ustabilizowałem pH. Utrzymuję parametry dla rybek: neony, gupiki, otosek. No i dalej zdychają mi rybki: otosek, 2 gupiki, neon sie wykrzywia i prawdopodobnie zdechnie. Ja obstawiam na chorobę, tylko jaką?

aktualnie:
NO3-0
NH3-0
NO2-0
pH-między 6,8 a 7
PO4-0
Fe-0
temperatura 27 st.C
KH- 6
GH-6
ODPOWIEDZ