Marniejaca Ludwigia...:/

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Marniejaca Ludwigia...:/

Post autor: macwiernik »

Witam!:)
Pare slow o akwa: 126l, filtr o wydajnosci 800l/h, temperatura 28 * :(, po usilnym staraniu zbilem do 25 stopni i staram sie tak utrzymac (podejrzewam, ze wlasnie T jest problemem....), bogato obsadzone roslinkami, nawozenie Tetra Plantamin (czym jeszcze?), oswietlenie :( 2x 18 W standard (jak dolozyc 3 swietlowke w pokrywie na 2?), glony nitkowate i krasnorosty, ale nie na Ludwigii.
Nie chwale sie glonami :) Staram sie je zwalczac :) Systematycznie :)
Co tydzien podmianka wody i skubanie, przycinanie i pielegnacja roslinek.
Obsada: 2 glonki (zbr. niebieskie) i 2 bocje lohachata.
Slimory: stwierdzono, bocje skutecznie je zzeraja :) To chyba tyle...
Parametrwo nie mierze.
Problem... Chyba 3 tygodnie obsadzilem akwa roslinami, wszystko sie przyjelo ladnie (oprocz ceratopteris, bo ma duze wymagania swietlne :( )oprocz Ludwigii. Zasiegnalem najpierw literatury, zeby nie zasmiecac forum laickim postem i w mojej przedpotopowej ksiazce nie ma takiej odmiany jak peruensis :) Znalazlem krzyzowke najbardziej zblizona palustri i repens, ktora "nie znosi wyzszych temperatur".
Teraz juz kilka dni jest 25 stopni i nie widze poprawy... Liscie sa wiotkie i wygladaja jakby obumieraly powolnie na roslinie, a nie wiem juz co zrobic...:/ Przesadzilem ja pod oswietlenie, skubalem wszystkie liscie do odstrzalu, zostawilem tylko te zdrowe zdolne do fotosyntezy i nic niepomoglo... Co jeszcze moge zrobic?
Zalezy mi na tej roslinie, bo po prostu m sie podoba :)
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Tą roślnike kupiłeś w sklepie akwarystycznym? Czasami sie zdarza, że rośliny te pochodzą z tzw. hodowli emersyjnej czyli nie są hodowane pod wodą ale rosną sobie na lądzie na mokrym podłożu (wiele roślin akwriowych to rośliny błotne mogące rosnąc także pod woda, np. żabienice, kryptokoryny, ludwigie, nadwódki). Taka roslina posadzona pod woda traci liście nadwodne i wypuszcza po czasie liście zdolne do wzrostu pod wodą.
Możliwe też, że masz za słabe oświetlenie (2x 18W na 126 litrów to troche za mało), spróbuj też dac tej ludwigii pod korzenie kulki gliniane (ok 1cm średnicy), u mnie to spowodowało znaczne poprawienie wzrostu wielu roślin.
pozdro
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

:) Dzieki chemik :)
Mysle tez powaznie nadbimbrownia... Wlasciwie to siedze ze strzykawa w rece i kombinuje nad dyfuzorem ;)
A oswietlenie mnie denerwuje :evil:
Chcialbym dolozyc 3. swietlowke, ale nie mam pojecia w jaki sposob, bo elektrykiem nie jestem i nie wiem co zrobic.... :oops:
Pokrywa to standard - wromak 80x35 prosta...
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Może by sie udało dodatkowo zamontowac żarówki energooszczędne? Te świetlówki, które teraz masz, bym wymienił np. na Power Glo, Aqua Glo lub Sun Glo, potem byś miał właśnie 2 świetlówki dla roślin i 2 zwykle (te oszczędnościowe)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
macwiernik
Pomocnik
Posty: 350
Rejestracja: 23 maja 2006 19:01
Lokalizacja: Ho hO...

Post autor: macwiernik »

Tylko wlasnie chcialby jakiegos "szpeca" od elektroniki, ktory moglby laikowi wytlumaczyc krok po kroku (mysle ze innym tez sie takie tlumaczenie przyda;) ) jak sie montuje dodatkowe swietlowki w pokrywie... :)
Nie wiem jak to sie ma do montowania dodatkowych gniazd itd... Moze w innym topicu, ale przyda sie:)
Pozdr!
" Skandal zaczyna ... " ]:->
Hoduj przez "h", a nie "ch"... ;)
Awatar użytkownika
Aldred
Początkujący pomocnik
Posty: 275
Rejestracja: 03 sty 2006 23:50
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Post autor: Aldred »

Witam
Jeżeli chodzi o przeróbkę standartowej pokrywy to sporo tego już było u nas na forum. Tutaj http://akwaforum.pl/viewtopic.php?t=3181&highlight= zobaczysz jak ja rozwiązałem problem z dodatkową świetlówką.
Co do ludwigi to ja też mam z nią problem, prawie w ogóle nie chce rosnąć i ciągle marnieje. Oświetlenie mam już poprawne, nawożenie jest, parametry ok a ona idzie w zaparte i nie chce rosnąć :/

Pozdrawiam
Obrazek
ODPOWIEDZ