Zbrojnik zjada rośliny

Co jedzą nasi podopieczni w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Zbrojnik zjada rośliny

Post autor: Jaruga »

A więc mam w akwarium sporego zbrojnika który jest wyjątkowo aktywny i pomimo sporych rozmiarów (ok 10cm) nadal czyści wszelkie powierzchnie w akwarium łącznie z roślinami których jest dużo. Pomimo regularnego dokarmiania warzywami i tabletkami upodobał sobie dwie żabienice (wielką i amazońską) i je zjada jak sałatę. W sensie że tak długo je skrobie aż robi się siateczka. I mam teraz dylemat - usunąć te rośliny (inne mu nie smakują) czy wręcz przeciwnie - zostawić żeby pozostałe zostawił w spokoju. Rośliny nie giną ale ich rozwój jest bardzo wolny przez to ciągłe uszkadzanie. Nie są jednak zbyt estetyczne ale zasłania je ogromniasty lotos i inna żabienica która mu nie smakuje albo ma zbyt mocne liście. Miał ktoś podobny problem?
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Re: Zbrojnik zjada rośliny

Post autor: grzesi3k »

U mnie też mam podobny scenariusz i wiesz co? Dałem sobie spokój - na zdrowie dla zbrojnika ;) Wycinam tylko te mocniej zeskrobane liście nie czekając aż sięzrobi siateczka i dzięki temu szybciej sięroślina regeneruje.
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Zbrojnik zjada rośliny

Post autor: Mike122 »

U mnie tylko młody zbrojnik czyści liście roślin, dwa większe praktycznie w ogóle ich nie ruszają. Mam taką żabienicę Echinodorus Green Flame i nie kojarzę żeby nawet ten młody na nią wchodził, a ma ładne duże liście.
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zbrojnik zjada rośliny

Post autor: Jaruga »

grzesi3k pisze: 10 paź 2020 18:24 U mnie też mam podobny scenariusz i wiesz co? Dałem sobie spokój - na zdrowie dla zbrojnika ;) Wycinam tylko te mocniej zeskrobane liście nie czekając aż sięzrobi siateczka i dzięki temu szybciej sięroślina regeneruje.
Też sobie wyluzowałem - na zdrowie mu! :D Aczkolwiek jak kiedyś będę tworzył nową obsadę to zbrojnik się w niej nie znajdzie. Hodowla roślin sprawia mi taką samą frajdę jak ryb, i cierpię jak na to patrzę :roll:
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zbrojnik zjada rośliny

Post autor: Jaruga »

Mike122 pisze: 10 paź 2020 21:47 U mnie tylko młody zbrojnik czyści liście roślin, dwa większe praktycznie w ogóle ich nie ruszają. Mam taką żabienicę Echinodorus Green Flame i nie kojarzę żeby nawet ten młody na nią wchodził, a ma ładne duże liście.
Bo on ma swoje preferencje. Gryzie tylko te które mają delikatne liście i chyba odpowiedni smak. Lotosów i kryptokoryn nie rusza - tylko czyści - ewidentnie mu nie smakują. Mam też ogromną żabienicę na środku ale inny gatunek z mocnymi liśćmi i jej nie rusza. Smakuje mu tylko amazońska i wielka.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Zbrojnik zjada rośliny

Post autor: BARA »

A masz w akwarium jakieś korzenie - drewno dla tego zbrojnika? Może szuka celulozy niezbędnej mu do prawidłowego trawienia? Może warto będzie dać mu nowy korzeń, jeżeli stary jest już oskrobany?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zbrojnik zjada rośliny

Post autor: Jaruga »

BARA pisze: 12 paź 2020 8:27 A masz w akwarium jakieś korzenie - drewno dla tego zbrojnika? Może szuka celulozy niezbędnej mu do prawidłowego trawienia? Może warto będzie dać mu nowy korzeń, jeżeli stary jest już oskrobany?
W akwarium jest korzeń specjalnie dla niego. Ale fakt faktem - jest oskrobany na gładko aż słoje widać...
Przemyślę temat - może przy okazji coś pozmieniam w aranżacji.
Czy jakieś drzewo nadaje się dla niego bardziej niż inne?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Zbrojnik zjada rośliny

Post autor: BARA »

Daj mu nowy korzeń, najlepiej dębowy lub bukowy, jesion też się nadaje. Unikaj drewna drzew owocowych i żywicznych.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zbrojnik zjada rośliny

Post autor: Jaruga »

W tej historii jest ciąg dalszy. Korzeń nie pomógł. Okazało się ze glonojad był zwyczajnie głodny. Zaopatrzyłem się w kilka dodatkowych rodzajów pokarmów opadających w różnej formie i z różnym składem. I moje żabienice z granicy wyginięcia przejęły znowu kontrolę nad trzecim planem atakując drugi i kwitnąc przy okazji.
i tutaj przypominam wszystkim - zbrojniki mają szybką przemianę materii i z tego powodu najczęstszą przyczyną ich zgonów jest..... głód.
Oprócz glonojada na zmianie strefy karmienia skorzystało 6 kirysków i 2 kiryśniki. A więc wszyscy są zadowoleni ;)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Zbrojnik zjada rośliny

Post autor: chemik4 »

Gotowanej marchewki mu daj, surowej papryki (czerwona/żółta), zielonego ogórka, będzie zadowolony 8)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Jaruga
Posty: 31
Rejestracja: 23 sty 2020 15:42
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zbrojnik zjada rośliny

Post autor: Jaruga »

chemik4 pisze: 21 gru 2020 8:50 Gotowanej marchewki mu daj, surowej papryki (czerwona/żółta), zielonego ogórka, będzie zadowolony 8)
Warzywa dostawał zawsze przynajmniej 2 razy w tygodniu. Najbardziej lubi cukinię, ogórka i paprykę. Marchewki nie lubi,
Mike122
Posty: 175
Rejestracja: 28 gru 2019 16:10
Lokalizacja: Konin

Re: Zbrojnik zjada rośliny

Post autor: Mike122 »

Cukinia i papryka się nadają ? Muszę spróbować :)
ODPOWIEDZ