Proporcje wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
ktyczynski
Posty: 10
Rejestracja: 08 paź 2020 18:13

Proporcje wody

Post autor: ktyczynski »

Witam

Jako laik chciałem zapytać czy zna ktoś jakiś kalkulator ew jakich proporcjach mieszać kranówę z wodą destylowaną/demineralizowaną? Mam w kranie (pomiar zrobiony od razu po nalaniu wody) pH 7.8, KH 18, GH 12 (chyba) a chciałbym zejść z pH do 6-6.5 max. Na chłopski rozum zakładałbym że mieszając litr kranówki z litrem destylowanej dostanę o połowę mniejsze pH, tylko coś mi mówi że nie do końca to tak działa.
I jeszcze jedno pytanie jak obniżyć tak wysokie KH do poziomu 2-3?
kk.jpg
121660093_675002993147817_6474885926025479861_n.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Proporcje wody

Post autor: BARA »

Mieszając wodę kranową z demineralizowaną zmniejszasz jej twardość. Zakwaszanie, czyli zmiana pH powinna się odbywać poprzez dodanie kwasu. Poczytaj tematy przyklejone w dziale Woda.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ktyczynski
Posty: 10
Rejestracja: 08 paź 2020 18:13

Re: Proporcje wody

Post autor: ktyczynski »

Ok już rozumiem, czyli to że kranówka ma wysoki poziom Węglanowy to dobrze ponieważ pozwala to na utrzymanie stałego pH, ale czy przy rozcieńczaniu jej z zdemineralizowaną KH nie spadnie?
Czyli proces który musze wykonać to dolanie do ostałej wody jakiejś ilość wody zdemineralizowanej, po czym przepuścić ją przez torf lub dodać środków obniżających pH.
W jakich proporcjach miesza się obie wody? Na zasadzie dolewam i mierze co 5l? Czy może jest na to jakaś tabelka?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Proporcje wody

Post autor: MarJan »

Twardość GH jest proporcjonalna i odpowiednie te same ilości RO i kranowka dadzą zawsze tę samą lub prawie tę samą twardość. KH to bufor, obniża się do pewnego stopnia podczas zakwaszania, w czasie obniżania pH kwasem najpierw spadnie KH(choć nie do 0) potem pH. pH też będzie proporcjonalne, ale nie tak jak GH, oznacza to, że najlepiej metodą prób dojść do pH zamierzonego i zapamiętać wszystkie proporcje, czyli np. stworzyć przepis typu: na "10l kranowka dać 3l RO i 10ml kwasu" i wtedy odpowiednio według proporcji zrobisz tyle wody ile chcesz...

I jeszcze jedno- nie ufaj testom paskowym, najtańsze kropelkowe uważam za lepsze od najdroższych paskowych
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Re: Proporcje wody

Post autor: chemik4 »

Na chłopski rozum zakładałbym że mieszając litr kranówki z litrem destylowanej dostanę o połowę mniejsze pH, tylko coś mi mówi że nie do końca to tak działa.
Dokładnie ;) woda demi ma pH ~7,0. Gdy pomieszasz pół na pół z kranówką to pH się raczej nie zmieni, za to twardości spadną o połowę - tu proporcje spisują się idealnie.
Najlepiej weź jakieś naczynie (duża miska, wiadro, małe akwarium), wlej tam z 10l wody, załóż jakiś napowietrzacz albo turbinkę do mieszania i możesz zacząć eksperymentować z parametrami wody. Wlej porcję kwasu np. 5-10ml (polecam Aquacid od Zooleka) i za ok 10-15 minut zmierz pH, wyniki zapisuj. Za godzinę znowu porcja kwasu i tak aż do skutku. W końcu będziesz wiedział +/- ile potrzebujesz kwasu do żądanego pH.
Mieszanie/napowietrzanie wody ma na celu usunięcie z niej CO2, które zaniżałoby wynik testu pH.

Tak jak napisałem, na początek polecam Aquacid, potem możesz używać kwasu siarkowego (czysty elektrolit do akumulatorów) lub solnego (do kupienia w marketach budowlanych). Każdy z tych preparatów musisz znowu przetestować bo będą to inne dawki.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ktyczynski
Posty: 10
Rejestracja: 08 paź 2020 18:13

Re: Proporcje wody

Post autor: ktyczynski »

MarJan pisze: 16 paź 2020 21:51 Twardość GH jest proporcjonalna i odpowiednie te same ilości RO i kranowka dadzą zawsze tę samą lub prawie tę samą twardość. KH to bufor, obniża się do pewnego stopnia podczas zakwaszania, w czasie obniżania pH kwasem najpierw spadnie KH(choć nie do 0) potem pH. pH też będzie proporcjonalne, ale nie tak jak GH, oznacza to, że najlepiej metodą prób dojść do pH zamierzonego i zapamiętać wszystkie proporcje, czyli np. stworzyć przepis typu: na "10l kranowka dać 3l RO i 10ml kwasu" i wtedy odpowiednio według proporcji zrobisz tyle wody ile chcesz...

I jeszcze jedno- nie ufaj testom paskowym, najtańsze kropelkowe uważam za lepsze od najdroższych paskowych
Super, właśnie czegoś takiego potrzebowałem, dzięki!

chemik4 pisze: ↑17 paź 2020 9:28
Na chłopski rozum zakładałbym że mieszając litr kranówki z litrem destylowanej dostanę o połowę mniejsze pH, tylko coś mi mówi że nie do końca to tak działa.
Dokładnie ;) woda demi ma pH ~7,0. Gdy pomieszasz pół na pół z kranówką to pH się raczej nie zmieni, za to twardości spadną o połowę - tu proporcje spisują się idealnie.
Najlepiej weź jakieś naczynie (duża miska, wiadro, małe akwarium), wlej tam z 10l wody, załóż jakiś napowietrzacz albo turbinkę do mieszania i możesz zacząć eksperymentować z parametrami wody. Wlej porcję kwasu np. 5-10ml (polecam Aquacid od Zooleka) i za ok 10-15 minut zmierz pH, wyniki zapisuj. Za godzinę znowu porcja kwasu i tak aż do skutku. W końcu będziesz wiedział +/- ile potrzebujesz kwasu do żądanego pH.
Mieszanie/napowietrzanie wody ma na celu usunięcie z niej CO2, które zaniżałoby wynik testu pH.

Tak jak napisałem, na początek polecam Aquacid, potem możesz używać kwasu siarkowego (czysty elektrolit do akumulatorów) lub solnego (do kupienia w marketach budowlanych). Każdy z tych preparatów musisz znowu przetestować bo będą to inne dawki.
Dzięki, od poniedziałku ruszają testy w takim razie.
Na górę

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Proporcje wody

Post autor: BARA »

Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ