Tajemnicza śmierć

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Kira
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2020 9:10

Tajemnicza śmierć

Post autor: Kira »

Witajcie. Mam akwarium ok 50l od pół roku. Aktualnie znajduje się w nim 8 molinezji 6 samic gupika 4 samce gupika i glonojad. Parametry wody w normie (pH GH KH NO3). Krasnorosty wybiły prawie wszystkie ROŚLINY, na razie nie mogę kupić nowych bo nie mogę sobie poradzić z krasnorostami na filtrze i dzwonie (używam tabletek na krasnorosty). Podmianki wody ok 30% co tydz/2tyg zależnie od parametrów wody (mam mega twarda wodę w kranie i musze ją traktować obniżaczami pH). Od jakiegoś czasu rybki umierają w tajemniczych okolicznościach, tj. brak zmian na ciele, apetyt w normie, zachowanie w normie. Przez około tydz do wczoraj jeden z samców kładł się na podłożu i i się nie ruszał ale jadł normalnie. Dzisiaj inny samiec się zaczął tak zachowywać. Dzisiaj pożegnałam kolejną gupiczkę (byłoby ich 10 gdyby nie te dziwne zgony). Dopowiem, że ostatnio miałam problem z ospą rybią ale dawałam chore rybki na kwarantannę 2 tyg i robiłam kompiele z roztworu nadmanganianu. Zauważyłam też że samce gupika co jakiś czas się ocierają o podłoże. Proszę Was o pomoc co mogę zrobić aby zapobiec dalszym zgonom.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Re: Tajemnicza śmierć

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do odpowiedniego działu.

Masz bardzo przerybione akwarium i podejrzewam, że wysoki poziom NO2 wykańcza ryby. Molinezje wymagają litrażu od 112l i więcej, to samo "glonojad". Trzymasz ryby mające bardzo intensywną przemianę materii i mocno brudzące. Dla nich po prostu w Twoim akwarium jest za mało miejsca i za mało wody, filtracja biologiczna jest niewydajna. Ryby trują się własnymi wydalinami.
W dodatku piszesz, że nie masz roślin - a gatunki ryb jakie trzymasz wymagają gąszczu roślinnego!

Podaj nam parametry wody o jakich piszesz.
W jaki sposób obniżasz pH? Jak i czym to robisz? trzymasz gatunki wymagające wody twardej i zasadowej, więc czemu zmieniasz parametry?
Podmiany wody co dwa tygodnie to jest mocno za mało przy takiej ilości ryb.

Radzę:
- podmień w tej chwili 50% wody i podmieniaj co trzy dni do momentu oddania wszystkich ryb albo przynajmniej samych molinezji i "glonojada"
- załóż ponownie akwarium, daj prawidłowe podłoże (zakładam, że masz grys albo gruby żwir), posadź rośliny i to dużo
- dopasuj obsadę do wielkości akwarium i parametrów wody

Pokaż nam proszę zdjęcie obecnego akwarium. Wstaw je na serwer zewnętrzny np. Fotosik i podaj nam link.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kira
Posty: 4
Rejestracja: 18 wrz 2020 9:10

Re: Tajemnicza śmierć

Post autor: Kira »

https://m.fotosik.pl/zdjecie/7fed88af3a28d8c0

Zapomniałam dodać że mam filtr aqael pat filter mini. Glonojad to zbrojownik pospolity w podłożu mam substrat gruby żwir i piasek. To że ryby mają mało miejsca i potrzebują więcej roślin to wiem z innego sklepu zoologicznego niż ten w którym kupowałam ryby akwa rosliny(było ich więcej) i dekoracje. Jak skończy się remont salonu to zamawiam akwa 250l bez pokrywy z 1 lampa typu flora i 1 typu fauna.

Parametry to:
pH: 6,8
NO2: 0,3mg/l
GH: 28°n/l
KH: 3°n/l
Uzywam testów kropelkowych.

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA

Dziękuję za wszystkie informacje odrazu się zastosuje. :D
Ostatnio zmieniony 23 paź 2020 8:56 przez Kira, łącznie zmieniany 1 raz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Re: Tajemnicza śmierć

Post autor: MarJan »

NO2 ma być niewykrywalne, bo to trucizna, to NO3 do pewnej granicy jest bezpieczne, NO2 zawsze jest szkodliwe- ryby się trują;
Molinezje powinny mieć większy litraż i długość zbiornika. Akwarium jest przerybione- na każdą rybę masz niecałe 3l wody, to za mało, pozbądź się molinezji- sprzedaj, oddaj...żyworódki to "brudasy"- szybko zanieczyszczają wodę, więc przerybienie i mały filterek prowadzą do niewydolności zbiornika....i sorry za szczerość, w sklepach mają często ładniejsze akwaria- ryby nie mają gdzie się chować, nie ma roślin, jeśli jest zbrojnik to powinno być drewno- korzeń jakiś...

a więc jak poprawić sytuację:
-pozbyć się molinezji
-obsadzić-najlepiej cały tył i boki- roślinami, tak żeby szybkorosnących nie zabrakło, można dać jakieś pływające
-włożyć drewno- korzeń, możesz użyć takiego, który od razu stanie się kryjówką dla ryb
-zmienić filtr, przy żyworódkach pat mini to nieporozumienie
ODPOWIEDZ